Voleybol Plus

Türkiye İlk Kez Erasmus+ ‘Oturarak Oyna (Sit2Play)’ Turnuvası’na ev sahipliği yapacak

Avrupa Birliği Erasmus+ Sit2Play projesini yürüten ortaklar arasında olan TVF, projenin önemli ayaklarından biri olan ulusal turnuvayı gerçekleştirecek. 8 Ekim 2019, Salı günü gerçekleşecek ve 4 takımın katılacağı ulusal turnuvada müsabakalar TVF Başkent Voleybol Salonu’nda oynanacak.

Ulusal turnuvanın galibi, 19-20 Kasım 2019 tarihlerinde İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenecek uluslararası turnuvaya katılmaya hak kazanacak.

Ulusal turnuva, yarın (8 Ekim 2019, Salı) saat 10.00’da düzenlenecek seminer ile başlayacak olup, ardından saat 10.30’da oynanacak ilk karşılaşma ile devam edecek. Turnuvada 3.’lük/4.’lük mücadelesi ise saat 13.30’da, şampiyonu belirleyecek olan final mücadelesi de 14.30’da oynanacak.

Turnuvaya katılan takımlar şu şekilde:

1. Ankara MEV Gökkuşağı Özel Eğitim Ortaokulu

2. Ankara SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

3. Karadeniz Ereğli Karması

4. Karaman Karması

Projenin takım ve müsabaka koşullarına göre; bir takım toplamda en fazla 12 oyuncudan oluşmakta, bu oyuncuların en az 3’ünün engelli olması zorunludur. En az 2 engelli ve en az 2 kız oyuncu her zaman sahada olacaktır.

Turnuvanın maç programına ulaşmak için tıklayınız.

Sit2Play Projesi Nedir ?

‘Oturarak Voleybol’u okullara taşıyan bir Avrupa projesi olan Sit2Play, Avrupa çapında oturarak voleybol uygulamasından yola çıkarak sosyal kapsamayı amaçlayan ilk okul projesidir.

Sit2Play, yapıcı ve olumlu bir ‘çeşitlilik’ anlayışı sunarak ‘engellilik’ kavramını yeniden tanımlamak amacıyla okullara girecektir. Bu projede, engelsiz bireyler engelli bireyler ile aynı hareket becerilerini göstererek (oyun kuralları gereği tüm oyuncular oturarak oynayacaklar ve böylece aynı koşul ve imkanlara sahip olacaklar) engellilerin ihtiyaçlarını benimseyecekler ve onlarla empati kuracaklardır. Bu tanıtıcı turnuvalar, engelli bireylerin spor yapmasına engel olan kültürel ve fiziksel engelleri ortadan kaldırmayı ve topluma entegrasyonlarını hedefler. Proje, Kapsayıcı Oturarak Voleybol turnuvalarının organizasyonu sayesinde, engelli ve engelsiz bireyler için eşit şartlar ve kurallar sunan yaratıcı bir sosyal içerme örneğini analiz eder.

Her ortağın ülkelerindeki en az 3 okuldan oyuncuların katılacağı ulusal Oturarak Voleybol turnuvası düzenlemesi projenin ilk aşamasıdır. İkinci aşama ise, ulusal turnuva galiplerinin katılacağı uluslararası final turnuvasıdır. Final turnuvası 2019 yılı Kasım ayında İtalya’da yapılacaktır. Turnuvalara paralel olarak Sit2Play; öğrenciler, öğretmenler, eğitmenler, antrenörler, veliler ve sosyal görevlilerin katılacağı engelliliği konu alan seminerler, çalıştaylar ve toplantılar ile zenginleştirilecektir.

İlgili Haberler

Voleybolun kalbi Gloria Sports Arena’da atacak

admin

İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda genç ve tecrübe bir arada

admin

İpar ve Meliha’nın Fenerbahçe mutluluğu

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası