Voleybol Plus

Naz Aydemir Akyol: Amacım çocuklara sporu sevdirmek

Naz Aydemir Akyol Vakıfbank Spor’un 26 yaşındaki milli voleybol sporcusu. 9 yaşında spor hayatına başlayan Aydemir, 15 yaşında ise profesyonel spor kariyerine başlamış. Geçen yıl ilk kitabı “3,2,1 başla” ile ilkokul çocuklarına sporu sevdirmeyi amaçlayan bir kitap yazdı. Gelecek hafta ise Naz ve Moka ile haydi spora adlı ikinci kitabı çıkıyor. Buluştuk sporculuğundan ve yazmış olduğu iki çocuk kitabı üzerine sohbet ettik.

Nasıl voleybola başladın?

Voleybolcu anne babanın çocuğu olarak voleybolcu olmayı reddetmiş olmamın sebebini hala bulamıyorum. Oysaki ailem tüm seçimi bana bırakmıştı. Bir gün annemle Eczacıbaşı’nın antrenmanına gittim. Orada sporculuklarında ziyade güzellikleri ve özgüvenlerinden çok etkilenmiştim. Sanırım bugün Naz Aydemir Akyol olmam da o günün büyük önemi var.

Uyku ve özel hayatını nasıl düzenliyorsun?

Klubümüzün diyetisyenin verdiği menülerle besleniyoruz. Uyku konusunda yıllardır bu durumda yaşadığım için zaten alışığım ve düzenimi buna göre kurdum.

‘ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİĞİMDE MUTLULUKTAN HAVALARA UÇUYORUM’

Cenk Akyol’la evliliğinizin dördüncü yılı. İki farklı branş sporcusunun aynı evde olması nasıl?

Sağlıklı bir evliliğimiz var. Birbirinin halinden anlayacak kadar hoşgörülü, farklı branşları yapmamız sebebiyle özel alanı olan bir evlilik bizimkisi. Seyehatlerde olmakta ilişkide özlem duymamıza olanak sağlıyor. Bunun da ilşkimizi canlı tuttuğunu düşünüyorum.

Antrenman düzeniniz nasıl?

Haftada 4-5 gün çift antrenman oluyor. Bir antrenmanımız 3 saat sürüyor. Hafta da 3-4 gün de halter yapıyoruz.

Abm yayınlarında çıkan “3,2,1 Başla” ilk kitap. Nereden geldi aklına yazmak?

Çocukluğumdan beri hep bir karakter yaratma isteiğim vardı. Başta bir çizgi film karakteri yaratmayı düşündüm. Bu bana zor ve biraz maliyetli geldi. Bende çocuklara ulaşmanın yolu olarak kitap yazma fikrini hayata geçirdim. 3,2,1 Başla bir kitap serisinin ilki. İkinci kitap yaz sonuna doğru çıkacak. Kompozisyon yarışmalarına katılacak kadar yazmaya ilgim vardı. Sporcu kimliğimi de katarak 8-9 yaş grubuna yönelik olan ilk kitabımı yazdım. Okullara gidip kitabım için çocuklarla bir araya geldiğimde mutluluktan havalara uçuyorum.

‘PSİKOLOJİK DESTEK KONUSUNDA EKSİĞİZ’

Peki ya ikinci kitabın “Naz ve Moka ile haydi spora” yolda. Moka da kim?

Moka benim köpeğimin adı. Ebeveynlerin çocuklarına okuyacakları bir kitap bu. Yine tüm amacım çocukların hayatında sporun mutlaka olması ve sporu sevmelerine yönelik. Kitabı yazarken klinik psikolog Cemre Soysal’dan destek aldım.

Spordan sonraki planlar neler peki?

Alt yapılarda sporcu çocuklara yönelik psikolojik destek verecek spor psikologluğu yapmak istiyorum. Fiziksel destek bir şekilde veriliyor çocuğa ama bence çok önemli olan psikolojik destek konusunda biraz eksiğiz. Fiziksel olarak çok yetenekli çocuklar zihinsel süreçlerine yönelik destek alamadıkları için spor hayatlarına başlamadan veda edebiliyorlar. Onları yönlendirmek çok keyifli olacaktır gelecekte.

Röportaj: Bahar Saygılı
Fotoğraf: Barış Acarlı
Kaynak: Vatan Gazetesi-V2

İlgili Haberler

Bakan Kasapoğlu’ndan Halkbank’a tebrik

admin

Jan de Brandt ayrılığı böyle duyurdu:

admin

Busto Arsizio’ya 2 Belçikalı !

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası