Voleybol Plus

Japon milli voleybol takımına robot takviyesi

Genellikle ‘işimizi elimizden alacakları endişesiyle’ bahsettiğimiz robotlar spor söz konusu olduğunda da yararlı olduklarını kanıtladı. Japon milli voleybol takımının antremanlar için robotları kullandığı ortaya çıktı.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte robotların yapabildiklerinin sayısı da giderek artıyor. Sadece son zamanlarda hamburger hazırlayan, yaptığı işi diğerlerine öğreten veya Çin’deki kargo şirketinde kullanılan robotlardan bahsettik. Şimdiyse Japon milli voleybol takımının robotlardan yardım aldığı anlaşıldı.

New Scientist sitesinin haberine göre Japonlar bu robotları “blok makinesi” olarak adlandırıyor. Üç kolu bulunan robotlar fileye paralel şekilde hareket ediyor. Voleybol oyuncularının smaç basması ardından hızla hareket ederek sayı elde etmelerine engel oluyorlar. Ardından topu sert bir şekilde geri yollayarak, oyuncuları hızlı bir şekilde karşılık vermeye zorluyorlar. Paylaşılan bilgilere göre bu robotlar şimdilik sadece fileye paralel rayın üzerinde hareket edebiliyor. Bir saniyede 3.7 metrelik mesafeyi katedebiliyorlar. İnsanlardan çok daha hızlı hareket etmesiyle oyuncuları zorlu maçlara en iyi şekilde hazırlamış oluyorlar. Takımın koçu tarafından ayarları değiştirilebilen bu robotlar sporcuların sınırlarını zorlamasına yardımcı oluyor. Farklı bir hareket yapmaları istenirse önceden ayarlanmaları gerekiyor.

Blok makinesinin şimdiye kadar birden fazla kez kullanıldığı ancak şimdilik sadece smaç konusunda kullanıldığı söyleniyor. Robotlar henüz voleybol oyuncularının tüm hareketlerini taklit edebilecek noktaya ulaşmış değil.

İlgili Haberler

Ankara’daki Güney Amerika derbisi Brezilya’nın !

admin

Filenin Efeleri’nden 4’te 4

admin

Belçika’da Yılın Enleri Belli Oldu

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası