Voleybol Plus

Jana Kulan: Muhtemelen seneye yine sayı kraliçesi olacağım

Shining Stars Yıldızlı Sohbetler programına devam ediyor. Japonya’nın Toray Arrows forması giyen Jana Kulan, Japonya’da biten sezonla ilgili ve lige dair her şeyi anlattı.

‘’Her hareketimiz bir hafta analiz ediliyor’’

Maçlarda her hareketin son derece dikkatli bir şekilde izlendiğini belirten başarılı voleybolcu, ‘’Burada çok disiplin var ve çok antrenman var. Oyundaki her hareketi bir hafta analiz ediyorlar. Her şey ve her hareket için analiz var. Antrenman süreleri çok uzun. Her şey çok kompakt. Her şey çok iyi gidiyor ancak yoruldum. O kadar çalışıyoruz ve sonrasında sonucu görüyoruz. Ancak Japonlar robot gibiler ama süper bir robot ve yaratıcılık yok. Takımımda bir sürpriz olduğu zaman bana bakıyorlar, Jana ne yapacak şimdi diye. Ne zaman bir şey olmasa hocalar ben göstermedim benim hatam diyor’’ dedi.

‘’Hayatımızda hiç yapmadığımız kadar antrenmanı kağıtlarla yapıyoruz’’

Yiğit Kulan, ‘’Burada dünyadakinden çok farklı bir sistem var. Hayatımızda hiç görmediğimiz kadar antrenmanı kağıtlarla yapıyoruz. Normal bir insanın çalışma hayatında altı ay kullanacağı kağıdı bu adamlar bir haftada kullanıyor ve nerede ne yapmış dinlemiş mi gibi tüm konularla ilgili rapor kendi aralarında çıkıyor. Sonra o raporu özetliyorlar ve her hafta bu raporu eve gönderiyorlar. Maçlar tamam ama şimdi raporları da incelemen gerekiyor diyorlar. Buradaki Japon kızlar olayı sanki bir ofiste çalışıyormuş gibi yaşıyorlar. Bir hoca olayı hem  analitik düşünüyor ve aynı zamanda da insani yaklaşmaya çalışıyor. Ama kültürleri çok robotik olduğu için birazcık gerçekten de robot gibi yaşıyorlar ve seni de alıştırıyorlar. Biz de alıştıkça onlar da bize alışmaya başladı.

Sezon iyi gitti ve biz ligde hiç maç kaybetmedik. Ama sonra iki final de oynadık ve iki finali de kaybettik. Bunun için biraz üzgünüm. Bizim kızlar çok genç. Çoğu 20 yaşlarında. Kızlar finalde heyecanlandı. Olabilir, onlar çok genç. Koçumuz çok iyi. Bu sene olmadı ama inşallah gelecek sene olur. Bu sezondan sonra burada kalıyorum. Tekrar en iyisini yapacağım. Muhtemelen seneye yine sayı kraliçesi olacağım inşallah. Takımın şampiyon olabilmesi için yardım edeceğim. Benim hedefim bu.

Türkiye’yi çok özledim. Ama bizim evde küçük bir İstanbul var. Ama aynı tadı alamıyoruz. Ben baklava, börek ve tüm yemekleri çok özledim. Tokyo’ya bir hafta için gittik. O hafta her gün Türk restoranında idik. Türkiye’de her şey çok hızlı oluyor. Burada hep beklemek lazım. Ben Türkiye stiline alıştım. Türkiye insanı çok güzel insan. Çanakkale’yi çok seviyordum. Deniz yanında ve konforlu. Her zaman tatil gibi ve hiç stres yok. Benim ilk yıl Çanakkale’de kariyer değişimim oldu. Mehmet Bedestenlioğlu ile tamamen kariyerim değişti.  Ben çok teşekkür ediyorum. Türk voleybolu için daha sonra bir şeyler yapmak çok istiyorum. Çünkü bizim için Türkiye çok önemli, spor çok önemli ve voleybol çok önemli.

Kulan Sport Performance ile ilgili Yiğit Kulan, “Kulan Sport Performance ile ilgili olay aslında tamamı ile bizim yaşadıklarımıza dayanıyor. Pandeminin bir getirisi bize aldığımız eğitimler oldu. Hazırlanmak için 9 aya yakın bir süremiz vardı. Aldığımız eğitimler bize başka kapılar açtı. Jana kendi takımı içinde kullanıyor edindiği deneyimleri. Benim de artık profesyonel bir sporcunun yanında geçirdiğim 7. senem. Bir sürü hikaye duyduk. Jana’nın kariyeri benim için çok büyük bir örnek. Jana hiçbir zaman bir sayı kraliçesi olarak başlamadı kariyerine. Bizim hayatımızda Tunç Abi’nin çok ayrı bir yeri var. Biz herkesten aldığımız bilgileri kendi edindiklerimizle birleştirdik. Bir oyuncunun topa vurması, beslenmesi ve atletik yapısı çok önemli. Ama mentali en önemlisi. Benim çalıştığım insanlara, daha ilerisini göremeyen ve bitti artık diyen sporculara, branş ne olursa olsun, bizim deneyimlerimizle ve aldığımız eğitim doğrultusunda biraz daha yolu göstermeyi sağlamaya çalışıyoruz. Önemli olan hedefiniz, hayattaki değerleriniz ve neye inandığınız. Kafayı biraz değiştirirseniz olmayacak bir şey yok bu hayatta.

Yayının tamamını Shining Stars resmi İnstagram ve YouTube hesaplarından izleyebilirsiniz.

İlgili Haberler

Zehra ve Kübra’ya plaket

admin

TVF’den ‘Özel’ maç

admin

İşitme Engelliler Süper Ligi’nde ilk gün tamamlandı

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası