Voleybol Plus

Erkek Milliler 17 elemeden 3’ünde başarılı oldu

Polonya’da 2017 yılında 30. kez düzenlenecek Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası’na katılmak için yarın başlayacak elemelerde mücadele edecek Türkiye, daha önce oynadığı 17 elemeden sadece 3’ünde başarılı oldu.

2017’de Polonya’da 30. kez düzenlenecek Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası’na daha önce 8 kez katılan Türkiye, üst üste 4 kez, 1958, 1963, 1967 ve 1971’de şampiyonada yer aldı.

Daha sonra 16 organizasyona katılamayan ay-yıldızlı ekip, 2007, 2009, 2011 ve 2013’te Avrupa Şampiyonası’nda mücadele etti.

ELEMELERDE TÜRKİYE

Organizasyon için bugüne kadar 17 elemede yer alan Türkiye, bunların sadece 3’ünde başarılı oldu. Ay-yıldızlı ekip, 2007, 2011 ve 2013’te rakiplerini geride bırakarak adını şampiyonaya yazdırdı.

17 elemede 100 maçı geride bırakan A Milli Voleybol Takımı, 48 galibiyet, 52 yenilgi aldı.

RAKİPLER

E Grubu’ndaki rakiplerinden Avusturya ile elemelerde daha önce 2 kez karşılaşan Türkiye, bu maçların ikisinde de galip geldi. Belarus ile 8 müsabakaya çıkan ay-yıldızlı ekip, bu karşılaşmalarda 5 galibiyet aldı, 3 kez yenildi.

A Milli Voleybol Takımı, Hollanda ile oynadığı 2 maçta ise sahadan birer galibiyet ve mağlubiyetle ayrıldı.

Grubun favori ekiplerinden Türkiye, dünya sıralamasında 24. durumda yer alırken, Hollanda ise Türkiye’nin bir sıra üstünde bulunuyor.

İki takımın bu sene Dünya Ligi 2. seviyesinde İzmir’de oynadığı müsabakayı Türkiye 3-0 kazanmış, Portekiz’deki karşılaşmadan ise Hollanda 3-1’lik sonuçla galip ayrılmıştı.

2017 AVRUPA ŞAMPİYONASI YOLU

2017 Avrupa Şampiyonası için elemelere ikinci turdan katılacak Türkiye, E Grubu’nda Avusturya, Belarus ve Hollanda ile mücadele edecek.

Her takımın rakipleriyle ikişer kez karşılaşacağı grupta ilk maçlar 15-17 Eylül’de Manisa’da, ikinci müsabakalar ise 23-25 Eylül’de Hollanda’da oynanacak.

Grubu lider bitirecek ekip, doğrudan Avrupa Şampiyonası’na katılım hakkı elde edecek. İkinci sırada yer alacak ülke ise üçüncü turda Avrupa Şampiyonası’nda yer almak için mücadelesini sürdürecek.

Fransa, Slovenya, İtalya, Bulgaristan, Rusya ve Sırbistan’ın yanı sıra ev sahibi Polonya, Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda doğrudan mücadele edecek.

Bu 7 ülkenin dışında organizasyonda yer alacak 9 ekip eleme müsabakaları sonucunda belirlenecek.

Toplam 6 grupta oynanacak ikinci tur müsabakalarında grup liderleri şampiyonada yer alma hakkını elde edecek. Bu turda gruplarını ikinci sırada bitirecek ekipler, üçüncü turda birbirleriyle eşleşecek ve eleme usulüyle oynanacak karşılaşmalarda 3 takım daha Avrupa Voleybol Şampiyonası vizesi alacak.

İlgili Haberler

Türk Hava Yolları, Fenerbahçe Opet’e konuk olacak

admin

5.’lik Maliye Piyango’nun

admin

Serkan Kılıç Beşiktaş ile anlaştı

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası