Voleybol Plus

Avrupa Şampiyonası B grubu:

Avrupa Şampiyonası’na yalnızca iki gün kaldı. Sırada B grubu takımlarının analizi var. İtalya, bu gruptan çok rahat birinci çıkacak gibi gözükse de,Sırbistan ve Hollanda’dan kaçmak adına altın değerinde olan ikincilik bileti için adaylar mevcut.

İtalya

Avrupa Şampiyonası’nın henüz şimdiden en saygı duyulan ekiplerinin başında İtalya geliyor demek yanlış olmaz. Hem doğru yapılanmaları hem de aldıkları karşılıkla birkaç yıl içinde eskisi kadar güçlü olabileceklerinin ağır sinyallerini veriyorlar.Son Avrupa Şampiyonası’nda kürsü göremeyen İtalya,genel tarihe bakıldığında ise madalyayla en çok buluşan ülkelerden.

Bosetti kardeşler, arka alanda defansı ve topu pasörle en doğru noktada buluşturma görevini üstlenmiş durumda. Onlara sezon boyu eşlik eden Miriam Syyla ise doping numunesi pozitif çıktığı için kadrodışı kaldı. Bu ikiliden ana beklenti sayı almaları değil,sayı alacak isimleri rahatlatmaları. Çünkü takımda Egonu gibi fiziksel ve mental olarak çok güçlü bir pasör çaprazı var. Aynı zamanda orta oyuncular kaptan Chirichella ve Folie de oldukça formda.

Pasör konusu ise İtalya için en büyük bilinmezlerden. Turnuvaya iki hafta kala hazırlık maçında ayak bileğini burkan,geleceğin Lo Bianco’su gibi ciddi sıfatların yakıştırıldığı,Ofelia Malinov şampiyonada yer alamayacak. Bu durumda Orro’ya büyük iş düşüyor çünkü Cambi henüz iki haftadır takımla çalışan genç bir pasör. Oyun sıkıştığı anlarda ikili değişiklik akla gelen ilk hamlelerden olduğu düşünülünce Egonu-Malinov/ Sorokaite-Cambi eşleşmeleri arasında seçilecek taraf çoğu kişi için fazlasıyla net.

İtalya’nın varyasyonlu oyununu kilitlemek için gereken çok iyi servislerle oyunu tek tarafa yığmak.
Azerbaycan’la hazırlık dönemi geçiren İtalya maçların büyük kısmında üstünlük sağlamayı başardı. Bu turnuvada onlar için kilit rakip muhtemelen çeyrek finalde karşılaşacakları Hollanda’ydı ama Sırbistan’ın çok fazla sakat oyuncusu olduğu için gidişat her an değişebilir.Her iki eşleşmede de performanslarının üstüne çıkıp bu çetin savaşlardan galip gelmeleri madalyaya uzanabilmek için şart.

HIRVATİSTAN

Hırvatistan Milli Takımı’nda Mia Jerkov,Maja Poljak gibi iskeletin büyük yükünü sırtlayan isimler emekli oldu.Avrupa Şampiyonası’na katılmak için eleme oynayan ekip;Slovakya,Portekiz ve İsrail’i geride bırakarak final biletini ikinci turda aldı. Son şampiyonada onuncu sırada kalan Hırvatistan’ın bu turnuvada da büyük sürprizlere imza atması beklenti dahilinde değil. Yine de grup ikinciliği onlara yollarını biraz daha uzatabilme şansı tanıyacak.

Ivana Milos gibi ligimizde yıllardır misafir ettiğimiz bir ismin yanı sıra Samantha Fabris ve Barun ikilisi de kadroda yer alıyor. İtalya Ligi’nde son şampiyon Novara’yı sırtlayan Barun ve yine aynı ligde önemli işlere imza atan Fabris aynı mevkii de oynamasa belki işler Hırvatlar için daha da iyi gidebilirdi. Bu noktada oyunun sıkıştığı anlarda ikili değişiklikler hemen devreye girecektir.

Hırvatistan bu yaz Avrupa Ligi’ne katılmadı, Dünya Şampiyonası Elemeleri’nde ise grubunda Rusya’yı geçemeyerek elendi. O organizasyondaki iki galibiyetlerinden birini,şimdiki rakipleri Gürcistan’a karşı 3-0’lık skorla aldı. Dünya Grand Prix’de ise ikinci grubu on birinci sırada tamamlayarak vasat bir görüntü çizdi. Bu sonuçta yukardaki iki önemli isim Fabris ve Barun’un yer almaması önemli bir etkendi.

Son olarak Azerbaycan’da ev sahibiyle hazırlık maçları oynayarak turnuvaya başlayacak Hırvatistan’da ilk hedef grubu İtalya’nın altında bitirebilmek…

BELARUS

Bu yaz Avrupa Ligi’nde mücadele eden Belarus’ta en göze çarpan isim Klimets ve Kavalchuk. Takımı sayı bulma konusunda sırtlayan iki iyi pasör çaprazı onlar. Ama yardım edecek birkaç isim ve varyasyon şart. Şayet Avrupa Ligi gibi büyük takımların yer almadığı bir turnuvada son dört arasına kalmayı bile başaramadılar.

En iyi derecelerinin sekizincilik olduğu bu organizasyonda son olarak dokuzunculuk elde ettiler. Bulgaristan,Rusya ve Hırvatistan’ın olduğu gruptan ikinci olarak çıkmayı başararak büyük bir sürprize imza attılar. Artık daha iyi bir yere gelmek istiyorlar fakat eşleşme itibariyle üçüncülük bile onlar için yeterli gözükmüyor. Çünkü son Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları’nı madalyayla tamamlayan Sırbistan ya da Hollanda’yla kesişecek yolları. Bu noktada bir kez daha beklenmedik çıkış ve Hırvatistan maçında ellerinden gelenin en iyisini yapmaları şart.

GÜRCİSTAN

Ev sahiplerinden Gürcistan hakkında doyurucu bir bilgiye sahip olmak kolay değil. 2000’li yıllarda katıldıkları hiçbir Avrupa Şampiyonası yok.Grubun zayıf halkası durumundalar ve bir tur daha fazlası onlar için tarihi değerde olacaktır. Son olarak galibiyetsiz ve hatta set dahi alamadan tamamladıkları Dünya Şampiyonası Elemeleri’nin ardından verdikleri izlenim,işlerinin ne denli zor olduğunu kanıtlar nitelikte. Kalandadze ve Tchautchidze ile ayakta kalmaya çalışan Gürcistan için burası büyük başarılardan ziyade,büyük tecrübelerin yaşanacağı bir yer olacak gibi gözüküyor.

İlgili Haberler

Jaqueline Carvalho’dan komik paylaşım

admin

Rio 2016’da erkeklerde gruplar belli oldu

admin

Sırbistan 8’de 8 yaptı

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası