Voleybol Plus

ABD’deki temsilcisilerimizden Doğa Kutlu ile söyleşi

Karayolları Spor Kulübü’nde yetişip ABD’ye giden Doğa Kutlu, eğitim-spor paradoksunun yaşanmadığını ve voleybolun kendisine eğitim kapası açtığını söyledi.

Doğa Kutlu altyapı Karayolları Spor Kulübünde aldıktan sonra Amerika Birleşi Devletleri’nde (ABD) burs kazanan genç voleybolcu. Doğa Kutlu ABD’ye gidiş sürecini ve deneyimlerini anlattı.

Bir ajans tarafından bilgilerinin alındığını ve ABD’deki bazı üniversitelere gönderildiğini, karşılıklı istişareler sonucunda Missouri State University-West Plains ile anlaştığını ifade eden Doğa Kutlu şu bilgileri verdi:

“ABD’de benim gibi birçok Türk var. Dünyanın her ülkesinden sporcularla birlikte voleybol oynuyor hem eğitimime devam ediyorum

Okul takımında pasör olarak forma giydiğini belirten Kutlu, “Voleybolun düzeyi Türkiye ile aynı sayılır. Fakat sistem değişik. Fizik güce çok önem veriliyor. Tekniğin de değişik olduğunu söylemeliyim. Ama orada pasör olmak güzel. Takım olarak hızlı oynuyoruz, benim de hızlı oynatmayı seven bir yapım var var ve o anlamda uyum içindeyiz” dedi.

ABD’de üniversite bursu almasını voleybola borçlu olduğunu dile getiren genç oyuncu, yaşadığı hayatı herkese tavsiye edeceğini söyledi. Doğa, Türkiye’de hem eğitim hem sporu aynı anda yürütmenin zor olduğunu, Amerikan sisteminde ise voleybolun eğitim için kapı açtığını anlattı.

Genç yıldız şunları söyledi:

“Şimdilerde biraz aşılsa da Türkiye’de spor yüksek eğitimin önünde engel, orada fırsat. Ülkemizdeki eğitim-spor paradoksunu orada yaşamıyorsunuz. Ayrıca, voleybolu belli bir yaş kadar oynayabilirsiniz. Ağır sakatlık gibi riskleri de düşünürseniz, eğitim kaçınılmaz bir gerçek. O nedenle tüm sporcuların eğitimlerini de sürdürmesini öneririm” diye konuştu. Türkiye’deki antrenörleri ile iletişimde olduğunu, ihtiyaç halinde onlardan bilgiler aldığını belirten Doğa Kutlu, iyi bir teklif gelmediği sürece dönmeyi düşünmediğini, eğitimini mutlaka tamamlayacağını söyledi.

Genç oyuncu sözlerini şöyle tamamladı:

“Orada anahtar sözcük disiplin ve kurallara uyma zorunluluğu. Bu, sosyal yaşamda da spor alanında da böyle. Kurallara uymanın faydasını görüyoruz. Ayrıca sunulan imkanlar iyi, tesisler mükemmel. Ben de yerel ve ulusal şampiyonalarda çeşitli ödüller alarak ülkemi en iyi şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum.”

Hasan Kulaç

İlgili Haberler

Karch Kiraly: VakıfBank efsanevi bir kulüp

admin

Milena Rasic’ten 2300 sayı

admin

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan kulüpleri rahatlatacak karar

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası