Voleybol Plus

Zozan Atakul: Erkek takımı çalıştıramazsın dediler… Ben başardım

Doğunun erkek voleybol takımı çalıştıran tek kadın antrenörü Zozan Atakul SABAH Spor’a konuştu. Midyat Belediyesi Spor’un başında 2. ligde üst sıraları zorlayan Atakul, “Başaramayacağımı söyleyen, ‘Liselilerle çalış, hevesini al’ diyen çok oldu. Kimseyi dinlemedim. Bütün iyi hocalar sadece erkek mi?” ifadesini kullandı

Doğu ve Güneydoğu’da erkekler voleybol takımında bir ilke imza atıldı. Voleybolda, Erkekler 2. Lig 6. Grup’ta mücadele eden, şu anda üçüncü sırada bulunan Midyat Belediyesi Spor Erkek Voleybol Takımı’nı iki yıldır kadın antrenör Zozan Atakul çalıştırıyor. 6 çocuklu ailenin en küçüğüolan Atakul ile voleybolla tanışmasını,koçluk yaparken yaşadığı zorlukları ve sporsevgisini konuştuk. İşte açıklamaları:

MİDYAT HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI
 6. sınıftayken voleybola başladım. Kolumdan sakatlanınca işinöğretici tarafına geçtim. Üniversite okudum. Dönüm noktam ise Midyat’a dönmem oldu. Gördüm ki hiçbir çalışma, idman yok. O an kararverdim, bir voleybol kursu açayım diye.
 Bana, ‘Altyapıyı geliştiremezsin, git liselilerle çalış, hevesini al’ dediler. Ama benhevesimi almak için gelmemiştim. Önce 6. sınıfta almaya başladım kızları. Sonra erkekler de gelmeye başladı.

SPORCULARIN HEPSİ BANA SAYGI DUYUYOR

 Kızlarla başarılarımız dikkat çekti. Midyat Belediyesi Spor Erkek Voleybol Takımı’nı çalıştırmam için teklif geldi. Hemen kabulettim. Hayallerim gerçekleşecekti. Bölgede erkek takımı çalıştıran tek antrenörüm. Sporcuların hepsi bana saygı duyuyor. Çokeleştiri almıştım ‘Yapamazsın’ diye. Bunarağmen kabul ettim ve başardım.

 Ailelerde spor bilinci tam oluşmamış. Çok katılar bu konuda. Kızlarda çok yetenekli çocuklarımızıbu sebepten kaybettik. Hedefimkadın voleybol takımını kurmak. Bu amaçla yola çıkmıştım. Bunu başarmak için sonuna kadar uğraş vereceğim, vazgeçmeyeceğim.

KADINLARA NEDEN HİÇ TEKLİF YOK?

 Hep bir erkek antrenör görüyoruz. Yardımcılar bile erkeklerden oluşuyor. Üst liglerden bahsediyorum. En azından kadın bir antrenöre neden teklif dahi götürülmüyor? Yardımcı antrenör bile yok. Bütün iyiler sadece erkekler midir? Neden kadın antrenör çıkmasın?

 Çok fazla yoruluyorum. Hemen hemen haftanın 7 günü voleybolla geçiyor. Şu anda sıralamada üçüncü durumdayız. Üç maçımız kaldı. 6 Şubat’ta oynayacağımız maç önemli, kazanmamız halinde play-off’a gidiyoruz. Hedefimiz playoff’ta başarılı olmak ve önce birinci lig ardından da Voleybol Efeler Ligi’ne yükselmek. Bunun yanı sıra yerel halka spor bilincini aşılamak, gençlerin sporla vakit geçirmesini sağlamak. Bu konuda bize destek veren Midyat Belediyesi’ne ve tüm yardım yapanlara teşekkür ederim.

SALON KÜÇÜK AMA TARAFTARIN KALBİ ÇOK BÜYÜK
Midyat Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Atilla Baysal, bir kadının erkek takımını çalıştırmasından memnun olduklarını belirterek, “Zozan hoca ilçemizin yetiştirdiği bir değer. Voleybolu da çok seviyor. Düşünmeden kendisine görev teklif ettik ve kabul etti. Sporcularımızla iyi bir diyalog kurdu. İlçemizde voleybola ilgi de artmaya başladı. Salonumuz küçük olsa da her maçta doluyor. 1. lige çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

BURADAN YENİ SULTANLAR, EFELER ÇIKACAK

 Bize destek lazım. Biz hazırız. Halk da hazır. Buradakiler sporu destekliyorlar, seviyorlar ama maddi olarak destek alamıyoruz. Midyat’tan yeni Filenin Sultanları, Efeleri çıkması için yeterli desteğimiz yok. Malzeme yok, çalışma alanlarımız çok kısıtlı. Önce bunlar gelişmeli.

ÇOK YETENEKLİ KIZLARI KAYBETTİK!

 Dört senedir antrenörlük yapıyorum. Bunun son iki senesi erkek takımında. Bu yolculuğa çıkarken zorluklarla karşılaşacağımı biliyordum. ‘İşiniz yok mu? Kız çocuğuvoleybol oynar mı?” diye karşı çıkanlar oldu. Bugün kızlar konusunda aynı sıkıntı devam ediyor. Ben hepkendimden örnek veriyorum. ‘Şu an öğretmensem voleybolsayesinde’ diyerek ikna etmeye çalışıyorum.

İlgili Haberler

Karadağ’ın istatistik antrenörü Aykut Aydın

admin

İlayda Uçak sezonu kapattı

admin

Voleybolda stadyum müjdesi! Akif Üstündağ açıkladı: Biz niye yapmayalım

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası