Voleybol Plus

Ying Ying Li:

Çin Kadınlar Voleybol Ligi’ne hiç şüphesiz damgasını vuran isim YingYing Li oldu. Onu rakiplerinden ayıran ise 2000 doğum tarihi ile takımı Tijanjin’i skor anlamında sırtlayıp şampiyonluğa ulaştıran güç…

Hücum alanında görev yapan YingYing Li, bu konuda Asya Voleybolu’nun dört numara odaklı ekolüne adapte edilmiş durumda. Her solak oyuncu gibi tekniği rakiplerine blok ve defans konusunda zorlu anlar yaşatıyor. Sahanın neredeyse her yerinden sayı bulabilen Li, arka alanda olduğu zamanlarda da 6 ve 1 hatta kimi zaman 5 numaradan hücuma girerek maç boyu oyunda kalmayı başarıyor.

Tecrübesizliğine rağmen bu denli skora etki etmesiyle yaşıtlarının arasında bir adım önüne çıkan Li,sezon içinde Çin’de bir maçta en çok sayı alma rekorunu 45 puanı takımının hanesine ekleyerek kırmayı başardı.

Li,Kim Yeon Koung’un takımı Şangay’la oynanan final serisinde yedi maça çıktı ve toplam 206 sayıyı takımına getirdi. Öyle ki, seride kendisinin takımdaki diğer tüm oyuncuların toplamına yakın sayı elde ettiği dahi oldu. Li,beş sete uzayan şampiyonluk maçında tam 43 sayı bularak kupanın Tijanjin’e gelmesinde de bir kez daha önemli bir etken oldu.

YK Kim, Li için “Çok iyi oynadığını söyleyebilirim.Onunla ilk karşılaştığımda bana Zhu’yu anımsattı. Henüz yaşı çok genç fakat Çin voleybolunun gelişimine katkı sağlayacağından eminim.” ifadelerini kullanmıştı.Onu Zhu’ya benzeten ilk kişi de değil. Çin’de herkes onun yeni jenerasyon Zhu Ting olduğundan bahsediyor. Zhu, kariyerinin şimdiye kadar olan dönemi boyunca özgüvenli ve hep ayakta kalan tavrıyla dikkat çekti. Li ise mental anlamda -çok da doğal olarak- onun kadar sarsılmaz değil henüz. Yine de ikisinin Milli Takım’da oynayacakları dönem voleybolseverleri heyecanlandırıyor.

Verdiği bir röportajda “Hui Ruoqi benim idolüm ve onun gibi komple bir oyuncu olmak hayalim. Benimle konuştu ve tekniklerimi, mental gücümü geliştirmek için önerilerde bulundu.Ona hayranım” diyor Li. Ekliyor: “Voleybola başladığım zamanlarda çok yoruluyordum ve bırakmak istiyordum ama zorlukların üstesinden gelebildim.”

İşte böyle sıradan başlayan bir kariyer,günden güne bir peri masalına dönüşüyor. Potansiyeli,yeteneği,voleybola adeta tapan bir ülkede yaşaması ve Milli Takım’da Lang Ping gibi bir sembolün gölgesinde büyüyeceği gerçeği verdiği olumlu sinyallerden sadece birkaçını oluşturuyor.

Li beklentileri karşılayacak mı,yeni bir Zhu olacak mı yoksa bambaşka bir kimlikle voleybol dünyasının Li’sini mi yaratacak bunu zaman gösterecek. Şimdilik bildiğimiz tek bir şey var o da 2000 senesinde doğup herhangi bir profesyonel ligde takımını şampiyon yapmanın pek de sıradan bir vaka gibi durmadığı.

Çok yakında…

Aslı İLERİ

Kaynaklar:

http://www.womenofchina.cn/womenofchina/html1/people/sportswomen/1712/3577-1.htm
http://www.toflyvolleyball.com/2017/12/ying-ying-li-nova-promessa-da-china-que.html
http://www.volleywood.net/volleyball-related-news/volleyball-news-asia/china/17-year-old-li-ying-ying-scores-45-points/

İlgili Haberler

VakıfBank’tan KAÇUV’a destek

admin

Melis Durul ile Novara’nın yolları ayrıldı

admin

İnegöl Bld. başladı Fenerbahçe bitirdi

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası