Voleybol Plus

‘Voleybolda hedeflediğimiz şekilde ilerliyoruz’

Efeler Ligi ve Vestel Venus Sultanlar Ligi sona erdi. Biz de Türk voleybolunun en önemli destekçilerinden biri olan Vestel’in Pazarlama İletişimi Grup Müdürü Feza Turunçoğlu ve Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

Tunç Berkman / Vestel Venus Sultanlar Lig’inde 2018-2019 sezonunu geride bıraktık. Vestel adına nasıl bir sezon oldu?
Marka değerinin ve kalitenin her geçen yıl daha da yükseldiği, üst düzeydeki örnek sporcuların mücadele ettiği Vestel Venus Sultanlar Lig’inde çok çekişmeli bir sezonu geride bıraktık. Sezon boyunca sporseverlere seyir zevkinin bol olduğu müsabakalar izleme şansı yakaladı. Tüm bu heyecanı Vestel olarak bizler de yakından takip ettik. Voleybolu daha eğlenceli bir hale getirmek amacıyla dijital projeler hayata geçirdik, saha içinde maç öncesi ve sonrasında etkinlikler düzenledik. Heyecanı ve içeriği yüksek bir dönem diyebiliriz.

Feza Turunçoğlu / Voleybola olan ilgiden memnun musunuz?
Vestel Venus Sultanlar Ligi, Avrupa’nın hatta Dünya’nın en önemli ligi konumunda. Dünya’nın en iyi bayan voleybolcuları ligimizde yer alıyor. Bu da mücadelenin en üst seviyeye taşınmasını sağlıyor. Ligimizde yer alan kulüplerimiz, son yıllarda Avrupa’da ve dünyada büyük söz sahibi. Maalesef ülkemizde futbol tüm dikkatleri üzerine toplayan bir spor dalı ama voleybol başarımız tartışmasız en üst seviyede. Biz; Voleybolun geniş kitlelere hitap etmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Tunç Berkman / Voleybolla olan sponsorluk serüveninizde üçüncü yılı geride bıraktınız. Bu süreyi nasıl değerlendirirsiniz?
Türkiye’nin teknoloji devi Vestel olarak, Türk voleybolunun yükselişine katkıda bulunmak için böyle bir karar aldık. Ülkemizi uluslararası arenada en iyi temsil eden spor branşı kadın voleybolu. Kadın sporcularımız bugüne kadar ülkemize 13 Avrupa, 6 dünya şampiyonluğu getirdi. Üretim gücü ile başarısını kanıtlamış, dünyanın 155 ülkesine gerçekleştirdiği ihracat ile ülkemizi dünyada, liginde en iyi şekilde temsil eden Vestel’le dünyadaki rakiplerine kafa tutan böylesine başarılı bir spor dalının bir araya gelmesi bizim için en anlamlı ve uyumlu sponsorluklardan biri oldu. Bildiğiniz gibi 2016-2017 sezonundan bu yana Türkiye Voleybol Federasyonu’nun (TVF) ana sponsoru olarak voleybolla birlikte yürüyoruz. İş birliğimiz; Sultanlar Ligi’nin isim sponsorluğunun yanı sıra tüm voleybol milli takımlarının ana sponsorluğu ve diğer tüm dalların resmi sponsorluğunu kapsıyor. TVF’nin ana sponsoru olarak TVF’ye ait diğer müsabakalar olan “Efeler Ligi”, Türkiye Kupası olan ”Kupa Voley”, Türkiye Plaj Voleybolu Ligi, “Pro Beach Tour” ve diğer organizasyonların da resmi sponsorlarından biri olduk. Cumhuriyet tarihinin en önemli kadın hareketi olarak gördüğümüz kadın voleybolumuza adımızı vermek ise imza attığımız günden beri bizi gururlandırıyor.

Tunç Berkman / Artık Vestel ile voleybol birlikte anılıyor. Bu nasıl sağlandı sizce?
Türkiye’nin en başarılı spor branşı olarak kadın voleybolunun adı artık Vestel’le anılıyor ve bu bizim için çok kıymetli. Sponsorluk yaparken bir çok açıyı düşünmek gerekir. Bu nedenle sponsorluk yapmak değil, doğru sponsorluk yapmak önemlidir. Biz sürdürülebilir, markamıza uygun ve markamızla birlikte sporun kendisine katkı sağlayabileceğimiz iş birlikleri kurmaya çalışıyoruz. Ne mutlu bize ki voleybolda hedeflediğimiz şekilde ilerliyoruz. Doğru iş birlikleri kurarsanız, doğru geri dönüşleri alırsınız. Başta kadın voleybolumuz olmak üzere Türk voleyboluyla birlikte yürümekten dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz.

Feza Turunçoğlu / Voleybolla olan işbirliğiniz devam edecek mi?
Bizim bu sponsorluğa başlarken ki hedeflerimizden biri Türkiye’nin en başarılı spor dalı olan kadın voleybolu başta olmak üzere voleybola hak ettiği ilginin gösterilmesini sağlamak, voleybolu daha fazla kişiye sevdirmekti. Bunu ilk iki senede başardığımızı düşünüyorum. Hem voleybol hem de voleybol-Vestel ilişkisi artık insanların kafasında oturdu. Vestel olarak yaptığımız her işte, girdiğimiz her sponsorlukta iddialıyız. Bu sebeple bir iş birliğine gireceksek bunu en iyi şekilde planlamalı ve ona uygun hareket etmeliyiz. Sürdürülebilirlik bu nokta da çok önemli.

Feza Turunçoğlu / Özellikle final serisinde müthiş atmosferler oluştu. Siz de bu heyecanı salonda yaşayan birisi olarak neler söylemek istersiniz?
Sezona Spor Toto Şampiyonlar Kupası’nı kazanarak başlayan ve AXA Sigorta Kupa Voley’de Mutlu sona ulaşan Eczacıbaşı VitrA ile son Dünya şampiyonu VakıfBank’ın final serisi, yine adına yakışır şekilde heyecanlı geçti. 5 maça uzayan seride avantaj iki takım arasında sürekli gidip geldi. Nefes kesen bir final serisi izlememizi sağlayan her iki takımı da tebrik ediyorum.

Tunç Berkman / Sadece Sultanlar Ligi ile sınırlı değil sponsorluğunuz. Milli takım serüveni de başlıyor. Milli takımlarımız ve bu sponsorluğunuz hakkında neler söylemek istersiniz?
Her ne kadar ağırlıklı görüntümüz bayanlar voleybolunda olsa da Erkek Milli Takımınında da forma sponsorluğumuz var. Türkiye’de erkek voleybolu bayan voleybolunun gölgesinde kalmış gibi duruyor. Ama durum böyle değil, erkeklerde de en önemli dönemlerinden birini yakalamış durumdayız. Biz de kendilerini yakından takip etmeye ve destek olmaya da devam ediyoruz.

Tunç Berkman / Yaptığınız reklam filmleriyle voleybolun tanıtılmasına müthiş bir katkıda bulundunuz. Yeni sezonda bizi bekleyen yeni reklam filmleri var mı?
Sultanlar Ligi’ne sponsor olurken iki önemli hedefimiz vardı. Bunlardan biri Türk voleybolunun değeri ve önemi hakkında farkındalık yaratmak ve izlenirliği artırmak, diğeri ise voleybolun her alanda, yaşta ve cinsiyette destekleyerek Türk voleybolunun olduğu noktadan daha da ileri gidebilmesine katkı sağlamak. Hedeflerimizi hayata geçirebilmek için yaptığımız işlerin uzun soluklu ve sürekli olması gerektiğinin farkındayız. Bu konu ile ilgili olarak bir takım hazırlık ve planlarımız bulunuyor. Detaylarını netleşmediği için paylaşmam doğru olmaz ancak umuyoruz ki yakın gelecekte güzel haberlerimiz olabilir.

İlgili Haberler

Daniela Alvarez: Plaj voleybolu hakkında hiçbir fikrim yoktu

admin

Ferhat Akbaş: İyi bir fırsat yakaladım

admin

Simge Aköz: Üzerine koymalıyız

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası