Voleybol Plus

Uzelac: “En büyük dileğimi gerçekleştirmeye çok yakınım”

Sırbistan’ın yükselen yıldızı ülkesini Olimpiyatlarda temsil etme hedefine kilitlenmiş durumda – Voleybol Dünyası’nın özel röportajında daha fazlasını öğrenin

Paris Olimpiyatlarını garantilemiş olan iki kez dünya şampiyonu Sırbistan, başta Tijana Bošković, Maja Ognjenović, Jovana Stevanović ve Bianka Buša olmak üzere bazı oyuncularına Voleybol Milletler Ligi 2024 sırasında ara vermeye karar verdi.

Takımın ana yıldızlarından bazılarının yokluğu, gelecek vaat eden Sırp oyunculara Paris Oyunları öncesinde oynama süresi ve önemli roller almak için paha biçilmez bir fırsat verecek ve bundan faydalanmak isteyenler arasında Aleksandra Uzelac da var.

2021 U20 Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan 19 yaşındaki dış smaçör, 2023’te Sırbistan milli takımının öne çıkan isimlerinden biriydi ve bu yıl, Oyunların son iki edisyonunda gümüş ve bronz madalya aldıktan sonra Avrupalılara ilk Olimpiyat şampiyonluğunu kazandırmaya çalışacak kadrodaki yerini sağlamlaştırmak için geri dönüyor.

Uzelac, Sırbistan A takımına ilk kez 2023 yılında çağrıldı ve ne kadar faydalı olabileceğini kanıtlamak için fazla zamana ihtiyaç duymadı, VNL kampanyasının bir maçı hariç tüm maçlarında yer aldı ve Çin’deki Voleybol Olimpiyat Elemeleri sırasında Sırbistan’ın yedi maçının dördünde sahaya çıkmadan önce Japonya’ya karşı 23 sayı kaydetti.

Uluslararası sezondaki güçlü performansı Uzelac’a kulüp kariyerinde önemli bir adım atma güveni verdi ve Brezilya Superliga’da Fluminense ile sözleşme imzaladı. Genç Sırp oyuncu kısa sürede takımın en önemli oyuncusu haline geldi, turnuvanın normal sezon gol kralı oldu ve takımının Brezilya Kupası’nda bronz madalya kazanmasına öncülük ederek gelecek sezon Türkiye Ligi’nde oynamak üzere sözleşme imzaladı.

Milli takıma geri dönen Uzelac, Buša, Katarina Lazović, Sara Lozo ve Bojana Milenković gibi Olimpiyat kadrosunda yer almak isteyen yetenekli Sırp dış şutörler arasında öne çıkmak için eline geçen her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini biliyor.

Zorluklar, VNL’nin başlamasından birkaç hafta önce Voleybol Dünyası ile özel bir röportajda sohbet etmek için zaman ayıran Uzelac’ı korkutmuyor.

Voleybol Dünyası: Sırbistan’dan ayrılma ve bu sezon Brezilya’da Fluminense için oynama kararını almanıza ne sebep oldu? Bu hamle ile ne bekliyordun?

Uzelac: Elbette daha büyük bir şey için bir arzuydu. Sırbistan’daki lige uyum sağladım ve gelişimim nedeniyle ortamı değiştirmek istedim. Her şeyden önce iyi bir çalışma, daha güçlü bir lig, ünlü milli takım oyuncularıyla tanışma ve tabii ki daha fazla deneyim bekliyordum.

VW: Bu deneyim senin için nasıldı? Bir oyuncu olarak son birkaç ayda ne kadar geliştin? Ve kişisel olarak, henüz 19 yaşındayken ilk yurtdışı deneyiminde başka bir kıtada yaşamak nasıldı?

Uzelac: Dürüst olmak gerekirse memnunum ama her zaman daha iyi olabilirdi. Kendim hakkında konuşmak her zaman zordur, oyunun bazı bölümlerinde bir değişiklik hissettiğimi söyleyebilirim ve eskisinden daha iyi olduğunu hissediyorum. Diğer konularda ise hâlâ çok çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın öbür ucunda, ailemden uzakta, yalnız yaşamak zordu… ama dedikleri gibi, bunların hepsi sporun bir parçası. Bir şeyi sevdiğinizde, hiçbir şey sorun değildir.

VW: Brezilya Superliga’da normal sezonun en skorer oyuncusuydun. İlk yılında böyle bir etki yaratmayı bekliyor muydun? İlk yurtdışı deneyiminde bu kadar başarılı olmak nasıl bir duyguydu?

Uzelac: Elbette kendimden en iyisini bekliyordum. Oraya en iyi olduğum şeyi gösterme niyetiyle gittim. En skorer oyuncu olmak benim için bu ligdeki tüm büyük oyuncularla birlikte mücadele etmeyi başardığım anlamına geliyordu. Ama kesinlikle istatistiksel olarak daha da iyi olmasını isterdim! Elbette oradaki tüm başarılar ilk kez evimden uzakta olduğum için çok şey ifade ediyordu. Tüm bunlar bana her gün ekstra motivasyon sağladı.

VW: 2024 uluslararası sezonu büyük bir sezon olacak. Güçlü bir kulüp sezonundan gelmenin size ne kadar yardımcı olabileceğini düşünüyorsunuz ve bu iyi formu uluslararası sezona nasıl taşımayı planlıyorsunuz?

Uzelac: Tüm sezon boyunca daha yüksek bir seviyede antrenman yaptığınızda ve oynadığınızda her şey kesinlikle daha kolay oluyor. Öte yandan, milli takım başka bir şey, bu yüzden her şey baştan başlıyor. Bu yıl sahada biraz daha tecrübeli olacağımı söyleyebilirim, bu kesin.

VW: 2023 sezonu Sırbistan A Milli Takımı ile ilk sezonunuzdu. Kariyerinde büyük bir hedef olduğunu düşündüğüm bunu başarmak nasıl bir duyguydu? Takımın büyük yıldızları seni nasıl karşıladı ve Bošković ve Ognjenović ile oynamak nasıldı?

Uzelac: Milli takıma girmek her voleybolcunun hedeflerinden biridir. Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanamadığımız için üzgünüm ama daha fazlası gelecek. Oyunculara bir şekilde yardım edebildiğim için mutluyum ama onlar benim için çok şey ifade ediyor. Onlarla antrenman yapmak, tavsiyelerini dinlemek ve profesyonel sporcuların nasıl çalıştığını izlemek bile bir ayrıcalıktı. Maya ve Tica hakkında bütün gün konuşabilirim. Çok mutlu olduğumu söylemek hafif kalır. Onları sürekli bir şeyler öğrenmeye çalışırken ve oyuna böylesine adanmışlık, bilgi ve güçle yaklaşırken izledim. Dürüst olmak gerekirse, onlar hakkında ne söylesem çok az kalır. Bu büyük bir onurdu ve bu yaz yine en iyilerden bir şeyler öğreneceğim için mutluyum.

VW: 2024 için Sırbistan milli takımıyla hedefleriniz nelerdir? Bu kadar genç yaşta ülkenizi Olimpiyatlarda temsil edebilmek sizin için ne ifade ediyor?

Uzelac: Olimpiyatlarda altın madalya kazanmak istiyoruz. Ülkemi Olimpiyatlarda temsil etmek olan en büyük dileğimi gerçekleştirmeye çok yakınım ve bunun için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

VW: Olimpiyat kadrosuna girebilmek için Sırp dış vurucular arasında büyük bir rekabet olacak. Kadronun bir parçası olmak için nasıl öne çıkmayı ve rekabeti yenmeyi bekliyorsun, özellikle de muhtemelen yarışmacılar arasında en az tecrübeli olan sensin?

Uzelac: Sadece bir yıllık profesyonel kariyerimle takımdaki en az tecrübeli oyunculardan biri olduğum doğru. Ancak etrafımda birçok iyi oyuncu var ve bu beni yerim için savaşmaktan alıkoymayacak. Korkmuyorum, kendime güveniyorum ve orada olmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

VW: 2024’ün ötesine baktığınızda, kariyerinizdeki ana hedefleriniz ve hayalleriniz nelerdir? Bu umut verici başlangıcınızla, bunları gerçekleştirme yolunda olduğunuza inanıyor musunuz?

Uzelac: Hem kulüp kariyerimde hem de milli takımda aklımda gerçekten çok fazla hedef var. Basitçe söylemek gerekirse, mümkün olan her fırsatta altın madalya kazanmak istiyorum! Şampiyonlar Ligi’nde, Dünya Şampiyonası’nda, Avrupa Şampiyonası’nda… Doğru yolda olduğuma ve başarılı olacağıma inanıyorum.

VW: Sporda idolleriniz ve referanslarınız kimler? Henüz oynamadığınız ama birlikte ya da karşı oynamak istediğiniz biri var mı?

Uzelac: Elbette birçoğumuz gibi benim de idolüm Tijana Bošković. Dürüst olmak gerekirse, daha önce oynamadığım ama özellikle karşı oynamak istediğim biri yok. Arina Federovtseva’yı çok takip ettiğimi ekleyebilirim, çünkü o da benim kadar genç ve şimdiden arzuladığım bir kariyere sahip.

İlgili Haberler

Avrupa şampiyonu Rusya

admin

CSM Bükreş’te kadro şekilleniyor

admin

Firenze, Yvon Belien’le sözleşme yeniledi

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası