Voleybol Plus

Rzeszow’un Gezgin Belçikalısı: Helene Rousseaux

Hélène Rousseaux’un, bu sezon Polonya’yı CEV Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden takımlardan biri olan Developres SkyRes Rzeszow’un en iyi oyunculardan biri olduğu inkar edilemez. Bununla birlikte, etkileyici voleybol yeteneklerinin yanı sıra, bu yetenekli kız hakkında kesinlikle bilinmesi gereken birkaç şey daha var.

Baştan başlayacak olursak Hélène, 25 Eylül 1991’de doğdu. Çok sportif bir ailede büyüdü; hem anne babası, hem de bu sezon Polonya’da oynayan kardeşi Tomas, voleybol oynuyordu.

Voleybolu seçmeden önce başka spor dalları ile de ilgilenmişti. Sonunda ailesini örnek alarak voleybol oynamaya karar verdi. “Ailem, istediğimi seçmeme izin verdi, ama ilk andan itibaren, zaten bir voleybolun benim için yaşam şekli olduğunu biliyordum.”

Hélène profesyonel kariyerine 2008 yılında Vilvoorde takımında başladı. Orada yalnızca bir yıl oynadı ve bundan sonra İsviçre’ye taşınmaya ve Volero Zürih’te oynamaya karar verdi ve burada da iki yıl geçirdi. Bir sonraki durakları ise Polonya takımları Budowlani Lodz ve Bank BPS Fakro Muszyna oldu. 2013’te kardeşi Tomas’ın yanına İtalya’ya gitmeye karar verdi.

“İkimizin de aynı anda İtalya’da oynadığı bir zaman vardı – o Monza’daydı ben ise Busto’daydım ve çok hoştu. Birlikte çok zaman geçiriyorduk ve çok iyi bir ilişkimiz vardı.”

İtalya’da 3 yıl geçirdikten sonra, Hélène Türkiye’ye taşınmaya karar verdi. “Ekonomik tekliften dolayı bu tercihi yaptım. Bununla birlikte, Türk kulübümde maddi sıkıntılar yaşandı, bu yüzden tekrar ülke değiştirdim. Açık konuşalım voleybol tutkum ama aynı zamanda benim işim, bu yüzden paramı almadığım bir yerde kalamazdım.”

Rousseaux, Developres SkyRes’den bir teklif aldı ve antrenörle konuştuktan sonra, Polonya’ya dönmeye karar verdi. Lorenzo Micelli ile çalışmayı kabul etmesi, Developres ile sözleşme imzalamasına neden oldu. “Lorenzo bana takımın hedefini ve benim bu hedef içindeki rolümün ne olduğunu açıkladı. Ve bir sporcu olarak, iyi antrenörün olduğu bir takımda ve organizasyonda gelip oynamanın en iyi seçenek olacağını düşündüm ve kararımdan çok memnunum.”

Çok deneyimli bir oyuncu olan Rousseaux, kendine güvenen bir oyuncu. Sahadaki değerini biliyor; Bu yüzden oldukça sakin. “Ülkemi ilk kez terk ettiğim günü hatırlıyorum, 17 yaşındaydım ve şimdi kendimi tamamen farklı bir insan olarak görüyorum. Ve bunun için tecrübeden başka bir açıklama yok. Çok güzel ve kötü şeyler gördüm ve bunun olabileceğinden fazlasını beklemeyi öğrendim.”

Hélène çok samimi, açık bir kişilik. Ailesi ve arkadaşları gibi kendisine yakın insanlar için büyük bir kalbi var; sevdiği insanlar için her şeyi yapacak çok sevecen bir kişi olarak tanınıyor.

İlgili Haberler

Dünya Grand Prix heyecanı başladı

admin

2019 Erkekler Avrupa Şampiyonası Finalleri Fransa’da

admin

Mavilerin Dünya Şampiyonası geniş kadrosu belli oldu:

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası