Voleybol Plus

Rus ve Belaruslu sporcuların Paris 2024’e katılımına yeşil ışık

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, (IOC) Rus ve Belarusluların 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na “tarafsız sporcu” unvanıyla katılması için “yollar aranacağını” duyurdu.
IOC’den yapılan açıklamaya göre, Paris 2024 organizasyonu paydaşlarıyla yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından Rus ve Belaruslu sporcuların turnuvaya katılım durumu masaya yatırıldı.

Toplantıda, oy birliğiyle alınan karara göre, sporcuların pasaportu nedeniyle turnuvalara katılımının yasaklanmasına destek verilmeyecek.

Rus ve Belaruslular tarafsız sporcu unvanıyla Paris 2024’e katılması için yollar aranacak. Bu uyruğa sahip sporcular, Paris 2024’te yer alabilmesi için IOC’nin savaşta Ukrayna’yı destekleyen barış misyonuna karşı duruşta yer alan davranışlar sergilememesi beklenecek.

Rusya ve Belarus’a ilişkin önceden alınan, uluslararası bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapamama, turnuvalarda bayraklarının açılmaması ve temsilcilerinin katılımına izin verilmemesi yaptırımlarının devamı konularında da anlaşma sağlandı.

Öte yandan IOC’nin açıklamalarını kınayan Ukrayna Atletizm Federasyonu, “Rus ve Belaruslu sporcuların, özellikle 2024 Olimpiyat Oyunları’na tarafsız sporcu unvanıyla katılması, Rus devletinin savaşın devamı için verdiği acımasız mücadeleyi destekleyecek nitelikle bir durumdur.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler

Fenerbahçe 2. Lig Erkek ve Genç Erkek Takımları’nın başantrenörü Ali Yılmaz oldu

admin

Şimdi Voleybol Zamanı !

admin

Beykent Üniversitesi finalde

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası