Voleybol Plus

Özkan Mutlugil: Rio’ya gidemediğimiz için çok üzgünüz

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, Türk voleybolunun erkek ve plaj branşlarında gelişiminin devam ettiğini belirterek, “Bayan voleybolunda maalesef olimpiyat bizi hedefimizden saptırdı. Daha fazla çalışarak yeni jenerasyonları hızla yerleştirip 4 ve 8 senelik periyotlar halinde takımlarımızı oluşturmak durumundayız” dedi.

Mutlugil, yaptığı açıklamada, voleybol liglerinde seviyenin her geçen yıl yükseldiğini ve geride kalan sezonda heyecanının üst düzeyde yaşandığını kaydetti.

Geçen yıl uygulamaya konulan Görüntülü Değerlendirme Sistemi’nin bu yıl final grubunun yanı sıra klasman ve baraj etaplarında da kullanıldığını hatırlatan Mutlugil, “Hatta dünyada ilk kez, 2. Lig’de yarı final ve final maçlarında da kullanarak bir ilke imza attık. İstenmeden de olsa maç sonuçlarına etki edebilen hakem hatalarını en alt seviyeye indirerek kulüplerimizin yatırımlarının heba olmamasına, hedeflerine ulaşabilme mücadelesi yaparken haksızlığa uğramamalarına yardımcı olmuş olduk” diye görüş belirtti.

Mutlugil, 1. Lig’e Anadolu’dan yeni takımların çıkmasını, Türk voleybolunun gelişimi ve tüm ülkeye yayılması adına sevindirici bulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Seyirci katılımının Anadolu’da ve özellikle 1. Lig final etaplarında iyi olması, sporcuları motive etti ve gelecek yıllar için de bir gösterge oldu. Liglerle ilgili yaptığımız tüm istatistiklerdeki değerlerin bir önceki sezona göre daha iyi noktalara gelmiş olmasından da ayrıca mutluluk duyduk. Ligi sorunsuz bir şekilde tamamladık. Umut ediyorum bu seviyemizi koruduğumuz sürece ülke voleybolunun gelişimine liglerimiz daha hızlı katkı sağlayacaktır.”

Ligde gelecek sezon için statüler hakkında herhangi bir kararlarının olmadığını kaydeden Mutlugil, “Denediğimiz bir çok sistem var, sezon bitiminin ardından kulüplerimizle bir toplantı yaptık, bize uygun bir sisteme bir kaç hafta içinde karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Özkan Mutlugil, kadın voleybol takımının en önemli hedefinin 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmak olduğunu ancak bunu başaramadıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rio’ya gidemediğimiz için çok üzgünüz. Maalesef olimpiyat elemesinde başarılı olamadık. Olimpiyatlara katılım için Avrupa kıtasının kotası bir tane düştü, diğer kıtaların kotalarında artış oldu. Ev sahibi olduğumuz Ankara’daki turnuvada maalesef çok kötü oynadık. Özellikle İtalya maçında hiç beklemediğimiz şekilde mağlup olduk. İtalya’yı yenmemiz gerekiyordu. Teknik kadro ve oyuncular elinden geleni yaptılar ama maalesef sporda olabiliyor. Çok tecrübeli oyunculara sahibiz, bir olimpiyat, birkaç Avrupa Şampiyonası yaşamış çok tecrübeli bir kadromuz var fakat o kadroların da belli tecrübelerden ve yaşlardan sonra belli sağlık sorunları çıkıyor. Bazı dönemlerde o üst düzey performans seviyesi yakalanamıyor. Sonuçta hedefimiz gerçekleştiremedik. Şimdi 2020 ve 2024 olimpiyatlarını planlayacağız.”

Genel olarak erkek ve plaj voleybolunda gelişim içinde olduklarını aktaran Mutlugil, “Bayan voleybolunda maalesef olimpiyat bizi hedefimizden saptırdı. Daha fazla çalışıp yeni jenerasyonları hızla yerleştirip 4 ve 8 senelik periyotlar halinde takımlarımızı oluşturmak durumundayız” değerlendirmesinde bulundu.

‘ERKEKLERDE 2 HEDEF VAR’

Özkan Mutlugili, erkek voleybolunda Dünya Ligi 2. grup maçlarına İzmir’de başlayacaklarını belirterek, “Bu kadar rekabetçi bir grupta olmanın bizi voleybol olarak da geliştireceğini düşünüyorum. Bu seneki Dünya Ligi sonuçları ardından eylül ayındaki Avrupa Şampiyonası elemesi bizim önemli hedeflerden ikisi” diye konuştu.

Ülke olarak plaj voleyboluna geç başlandığını kaydeden Mutlugil, “Son 3 senede dünya sıralamasındaki yerimizi ciddi bir şekilde değiştirdik. Bir takımımız Murat Gignoğlu ve Volkan Göğtepe ikilisi 19 Haziranda Norveç’te Avrupa kıta elemesine katılacak, burada son şansımızı deneyeceğiz. İlk 3 takım arasına girdiğimiz takdirde bir hafta sonra Rusya’nın Soçi kentinde dünya elemesine giderek plaj voleybolunda Rio Olimpiyatları’na katıma mücadelesi vereceğiz” şeklinde görüş belirtti.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NİN YENİ FORMATI

Özkan Mutlugil, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Şampiyonlar Ligi’nde son dönemde maçlar arasında kalite farkının gözetilmeye başlandığını belirterek, Türk takımlarının da belli kategorilerde çapraz eşleşmeyle elenmek zorunda kaldığını kaydetti.

CEV’de başkan vekili seçilmesinin ardından sorunları daha iyi anlatma imkanı bulduğunu kaydeden Mutlugil, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu seneden itibaren Şampiyonlar Ligi’nde yeni bir formata geçildi. Mücadele bayanlarda 5, erkeklerde de 6 grupta yapılacak ve her ülkenin bu gruplara kalma ihtimali olacak. Bu sistem Avrupa’da yeni bir voleybol hareketi başlatacak. Çünkü çok ufak voleybol ülkelerinin dahi iyi kulüpleri varsa, Şampiyonlar Ligi’ne otomatik olarak katılabilecekler ve süreçleri geçtikten sonra da belki de Şampiyonlar Ligi şampiyonu olacaklar. Ayrıca uygulanacak eleme sistemi her takımın belli bir kalitede olmasını sağlayacak ve üst düzey gruplar oluşturacak. Oynanacak her maçın üst düzey olmasını planlıyoruz. Bu da voleybolun Avrupa’da gelişimini sağlayacaktır.”

İlgili Haberler

Küçük Erkek Milliler Balkan Şampiyonu Oldu

admin

U17 Erkek Milliler, Balkan Şampiyonası’nda 2. galibiyetini aldı

admin

Filenin Efeleri’nin rakibi Ukrayna

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası