Voleybol Plus

Milli sezon başlıyor

Voleybolda liglerde 2015-2016 sezonunun sona ermesiyle mücadele sırası milli takımlara geldi.

Olimpiyat yılı olması nedeniyle birçok branştaki gibi voleybolda da milli takım organizasyonlarında azalma dikkati çekerken, 2016 Rio Olimpiyatları’nda yer almayan Türkiye, bayanlar ve erkeklerde sezon boyunca sadece ikişer organizasyonda mücadele edecek.

A Milli Bayan Takımı, Montrö Masters Turnuvası ile Uluslararası Voleybol Federasyonları Birliği (FIVB) Dünya Grand Prix müsabakalarında, A Milli Erkek Takımı ise FIVB Dünya Ligi ile Avrupa Şampiyonası elemesinde ter dökecek.

A Milli Bayan Takımı, sezonu 31. Montrö Masters Turnuvası ile açacak. 31 Mayıs-5 Haziran’da İsviçre’nin Montrö kentinde yapılacak turnuvaya 8 takım katılacak. Türkiye, A Grubu’nda Belçika, Brezilya ve Çin ile karşılaşacak. B Grubu’nda Hollanda, Sırbistan, İsviçre ve Tayland’ın yer aldığı organizasyonda, gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar, yarı finale çıkacak.

1984 yılında 5 Avrupa takımının katılımıyla başlayan ve 1988’de FIVB tarafından tanınarak resmi takvime giren turnuvada, geçen yıl 1. olan Türkiye’nin başka derecesi bulunmuyor.

A Milliler, Montrö Masters Turnuvası’nın ardından FIVB Dünya Grand Prix’sinde mücadele edecek.

Milli Takım, 3 ayak ve 1 finalden oluşan organizasyonda, 12 takımın bulunduğu 1. Grup’ta yer alacak. Türkiye 1. ayakta Belçika, Rusya ve Hollanda, 2. ayakta Almanya, Japonya ve ABD, 3. ayakta Belçika, Brezilya ve İtalya ile karşılaşacak. Grupta ilk 5 sırayı alan takımlar, ev sahibi Tayland ile finallerde yer alacak.

ERKEKLERDE SEZON FIVB DÜNYA LİGİ İLE BAŞLAYACAK

A Milli Erkek Takımı ise sezona FIVB Dünya Ligi ile başlayacak. 3 ayak ve 1 finalden oluşan ligde, 12 takımın bulunduğu 2. Grup’ta yer alan Türkiye, 1.ayakta Hollanda, Portekiz ve Slovakya, 2. ayakta Mısır, Finlandiya ve Japonya, 3. ayakta ise Çin, Japonya ve Slovakya ile karşılaşacak. Grup maçları sonunda ilk 3 sırada yer alan takımlar, ev sahibi Portekiz ile Dörtlü Final’e yükselecek.

A Milliler, sezonun en önemli sınavını Avrupa Şampiyonası elemelerinde verecek. 2. tur elemelerinde, Hollanda, Belarus ve Avusturya ile E Grubu’nda yer alan milli takım, 2 ayaktan oluşan elemelerde grupta ilk sırayı alırsa finallere yükselecek. Grup 2’ncisi, şansını 3. turda denerken, 3. ve 4. takımlar elenecek.

MİLLİ TAKIMLARIN MAÇ PROGRAMI ŞÖYLE:

A Milli Bayan Voleybol Takımı

Montrö Turnuvası: 31 Mayıs-5 Haziran (İsviçre)
FIVB Grand Prix 1. ayak: 10-12 Haziran (Rusya)
FIVB Grand Prix 2. ayak: 17-19 Haziran (ABD)
FIVB Grand Prix 3. ayak: 24-26 Haziran (Ankara)
FIVB Grand Prix Finali: 6-10 Temmuz (Tayland)

A Milli Erkek Voleybol Takımı

FIVB Dünya Ligi 2. Grup 1. etap: 17-19 Haziran (İzmir)
FIVB Dünya Ligi 2. Grup 2. etap: 24-26 Haziran (Mısır)
FIVB Dünya Ligi 2. Grup 3. etap: 1-3 Temmuz (Çin)
FIVB Dünya Ligi 2. Grup final: 9-10 Temmuz (Portekiz)
Avrupa Şampiyonası 2. tur elemesi: 15-19 Eylül (Türkiye)
Avrupa Şampiyonası 2. tur elemesi: 22-25 Eylül (Hollanda)

İlgili Haberler

U20 Bayan Milliler Meksika’ya hareket etti

admin

Filenin Sultanları, Montreux Volley Masters Turnuvası’nda Sahne Alıyor

admin

Grand Prix Medya Toplantısı yapıldı

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası