Voleybol Plus

Kenan Bengü: Hakem hata yapamaz!

Türk voleybolunun duayen isimlerinden Kenan Bengü, Voleybol Hakem ve Gözlemcileri Federasyonu’nun yaptığı açıklama ilgili önemli ve güzel bir yazı kaleme aldı:

Bu açıklamayı çok yanlış ve talihsiz buluyorum.
Voleybol’dan hiç bir çıkarım olmadığı için çok rahat yazabilirim.
Öncelikle hakemler şunu kabul etmeli;
Hakem de insandır, hakem de hata yapabilir.
YAPAMAZ kardeşim, hakem hata yapamaz, yapmamalı.
Hakem maçı yöneten tek yetkili ise ve tek başına değilse, yanında da 7-8 kişilik (kategoriye göre değişir) bir ekip varsa o ekibi doğru kullanarak hataaaa yapamazzzz yapmamalı.

Oyuncu hata yapar, antrenör yapar, idareci yapar. Bu insanlar hata yapınca kendileri kaybeder.
AMA HAKEM HATA yapınca yine ben kaybediyorum. Yanlış mı?

Demek ki hakem hata yapamaz.
Polis, Hakim, Savcı, Asker hata yapamaz, yaparsa suçsuz insanlar kaybeder.

Ama hakemlik başta olmak üzere bu tür oluşumlardaki insanlar hep birbirini tutar. Kanunların onlara verdiği koruma kalkanlarının arkasına sığınırlar, tartışamazlar, tartışmayı da pek sevmezler. Çünkü çoğunun kendi yetkilerindeki kurallardan haberi yoktur veya eksiktir.

İyi yetiştirilmemişlerdir, hatır gönül dost işleriyle belli mevkilere getirilmişlerdir.
Maalesef Voleybol’da da hakem yetişmelerinde, kademe atlamalarında bu hatır gönül hatta daha da ağırı, itaat etme ve birilerinin adamı olma sayesinde kademe atlarsın.

İşte bu ahval ve şerait içinde 😂hakemlerimiz kendilerini geliştirmemekte, kendi maçları dışında gidipte maç seyredip antrenman yapmamaktadırlar.

Şimdi şu savunulabilir; Türk hakemliği zirvededir. Türk hakemleri olimpiyatlarda, dünya şampiyonalarında, uluslararası alanlarda çok başarılıdır, finaller yönetmişlerdir vs vs.

:))) anladınız siz. Bir iki tane düzgün, kaliteli, işini iyi yapan kişinin arkasına sığınarak söylenen sözlerdir bunlar. Saysan voleybol tarihinde 20 taneyi geçmez. Ama hep bu savunulur.

Ben genelden bahsediyorum. Ve sadece üst ligler değil, alt yapılardaki fiyaskolardan, rezaletlerden bahsediyorum.

Doğru olan şudur;
Hakemliğin değerini arttırırsın, parasını arttırırsın, doğru düzgün voleyboldan anlayan, voleybola gönül vermiş kişileri hakem yaparsın.
Kapıdan geçenleri, üç kuruş için hakem olanları, hayatında file’yi pazarda görenleri hakem yaparsan yıllardır süren bu tartışmalar uzarrr gider.

Saygılarımla….

İlgili Haberler

Dursun Özbek başkanlığında Galatasaray’ın Fenerbahçe galibiyeti yok

admin

Milletler Ligi: Türkiye 3-1 Japonya

admin

5 sette Galatasaray

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası