Voleybol Plus

İstanbul Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nden Kınama

Mayıs ayı içinde okul sporları kapsamında oynanan, Beşiktaş İlçesi Liselerarası Genç Erkek Voleybol Turnuvası’nda  İSOV Dinçkök Mesleki Teknik Lisesi Spor Salonu’nda oynanan Ziya Kalkavan Mesleki Teknik Lisesi –  Yeni Levent Anadolu Lisesi maçının 1.setinde, maçın başhakem ve yardımcı hakemi, Ziya Kalkavan Mesleki Teknik Lisesi takımı antrenörü İlhan Aygün ile devamında takım oyuncularından Umut Akseki, Mert Lafçı’nın fiili saldırılarına maruz kalmıştır. Saldırılar sonrası müsabaka, maçın başhakemi tarafından tatil edilmiştir.

Voleybol gibi bir file arkasında oynanan ve sevinçlerin bile rakibine saygı çerçevesinde arkasını dönerek yaşandığı, rakibi ile hiçbir temasın olmadığı ender bir spor dalında böylesine çirkin olayların yaşanması bizleri son derece üzmüş ve düşündürmüştür. 

Okul sporlarında esas amacın okul çağındaki gençlere daha fazla spor yaptırmak, derslerin ve sınavların getirdiği her türlü düşünsel olumsuzluklardan kurtulmak olduğunun başta öğretmenleri tarafından unutulması; sporun temel felsefesi olan ‘dostluk, barış ve kardeşlik’ olgusundan uzak bu davranışların voleybol salonlarında görülmesi, alışık olmadığımız bir durumdur. 

Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin geleceğinin emanet edildiği gençlerimizi yetiştirecek olan öğretmenimize, spor ile birbirlerine daha hoş görülü ve anlayışlı yaklaşmaları gerektiğini öğretmesi gerekirken, öğrencilerine kötü örnek olan ve devamında iki öğrencisi ile tehdit ve darpa kadar ulaşan bu davranışının hiçbir özrü ve mazereti olamaz!  Türkiye Cumhuriyeti’ni kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘ Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözünden nasibini almamış oyuncular ve öğretmenlerinin bu tavrı cezasız kalmamalıdır.

İnsan unsurunun olduğu yerde hatanın kaçınılmaz olduğu gerçeğini kabul etmekle birlikte; maç raporlarında ayrıntıları ile anlatılan olaylarda hiç kusuru bulunmadığı anlaşılan maçı yöneten, üstelik de biri kadın olan gencecik hakemlerimize karşı yapılan bu çirkin saldırının sonuna kadar takipçisi olacağımızı, konuyu adli makamlara yansıttığımız için de Yüce Türk Mahkemeleri’nin vereceği kararın örnek olmasını beklemekte olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Hakemlerin sahipsiz olmadığını, başta 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesini hakkındaki kanun olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile korunduğunun bilinmesini istiyor; konu ile ilgili başta Okul Sporları Federasyonu olmak üzere İlçe Müdürlüğü yetkililerini göreve davet ediyoruz.

İstanbul Voleybol Hakem ve Gözlemciler Derneği olarak; hakem camiasına karşı yapılan bu çirkin saldırı sebebiyle Ziya Kalkavan Mesleki Teknik Lisesi takımı antrenörü İlhan Aygün ile devamında takım oyuncularından Umut Akseki, ve Mert Lafçı’yı kınıyor, darp raporu alarak konuyu adli makamlara taşıyan hakemlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

İstanbul Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Başkanı
Mehmet Gül

İlgili Haberler

Nusaybin’de Plaj Turnuvası hazırlıkları sürüyor

admin

Türkiye’den Bulgaristan’a transfer: Aykut Aydın

admin

Erdoğan Teziç’i kaybettik

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası