Voleybol Plus

Guidetti: Milli takım için hırslı oyuncular bekliyorum

A Milli Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Giovanni Guidetti, uzun yıllardır Türkiye’de bulunduğunu ve antrenör olarak Türkiye’nin kendisine kattığını geri vermek istediğini söyledi.

VakıfBank’ta bu sezon CEV Şampiyonlar Ligi ile Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı kazanan ve bu önemli başarıların ardından milli takımın başında 2018 Dünya Şampiyonası 2. Raunt Avrupa Kıta Elemeleri, Grand Prix ve Avrupa Şampiyonası’nda başarı kovalayacak Guidetti, açıklamalarda bulundu.

Kariyerinin büyük bölümünü Türkiye’de geçirdiğine dikkati çeken İtalyan teknik adam, “Ufak parçam diyemem, büyük bir parçam Türkiye’de. Kariyerimin 20 yılının 10’unu burada geçirdim. 10 yıldaki kışları burada geçirdim ama artık yazlarını da burada geçireceğim. Türkiye’yi çok seviyorum ve Türkiye’nin bana verdiklerini geri vermek istiyorum. Zaten bu sebeple milli takımın teklifini kabul ettim diyebilirim” dedi.

Voleybolda Türk kulüplerinin çok başarılı olduğunu ancak milli takım seviyesinde son dönemde aynı başarının gelmediğini belirten Guidetti, “Kulüp takımlarının başarılarını sürdüreceği kesin. VakıfBank, Fenerbahçe, Eczacıbaşı VitrA, Galatasaray, Bursa Büyükşehir Belediyespor çok iyi takımlar. Başarılarını sürdürmeye devam edecekler. Benim için bu yazın en zorlu tarafı bu olacak. Kulüp seviyesiyle milli takım seviyesindeki makası biraz daha kapatmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Makası kapatma konusunda ne gibi çalışmalar yapacaklarıyla ilgili bilgiler veren İtalyan çalıştırıcı, şunları aktardı:

“Türk oyuncuların mental olarak güçlenmesini sağlamaya çalışacağım. VakıfBank’ta yaptığımız buydu. VakıfBank, bu anlamda çok ciddi bir yol katetti. Mental olarak Türk oyuncular çok güçlendi. Fazla çalışıyorlar. Ben de bunu verebildiysem ne mutlu bana. Şimdi Türk oyuncuların milli takımın başarısı için o mantalitesini değiştirmemiz gerekiyor. Biraz daha oyun içinde kendilerini geliştirmelerini sağlamak gerekiyor.”

‘İSTEDİĞİM TAKIM TUTKULU OLACAK’

VakıfBank’taki antrenörlüğüyle milli takımın başındaki görevi sırasında bakış açısının farklı olmayacağını anlatan Guidetti, “Hem oyuncu farkı hem süreç farkı var. Kulüp mücadelesine göre milli takım uzun bir yolculuk. Kulüp takımlarında her hafta bir yolculuğa çıkıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Nasıl bir milli takım oluşturacağı konusunda soruyu yanıtlayan Giovanni Guidetti, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli takıma gelmek için hırslı oyuncular bekliyorum. Belki kafamda iki üç kesin oyuncu var. Diğerlerini aramam lazım. Bana, milli takım için buraya geldiğinde çok çalışacak, kendini adayacak; buraya gelmek zorunda olduğu için değil, gerçekten burada olmak isteyecek oyuncular lazım. Bütün yaz bunun için çalışacağız. Kurmak istediğim takım, tutkulu ve kendini milli takıma adamak isteyen oyunculardan oluşan bir takım.”

‘BEYNİMİN YÜÇDE 90-95’LİK KISMI MİLLİ TAKIM İÇİN ÇALIŞACAK’

Hem VakıfBank’taki görevi hem de milli takımı çalıştırmasının zor olup olmayacağı soruna Türkçe “Doğru” diyen Guidetti, şu aşamada önceliğinin A Milli Takım olduğunu dile getirdi.

Kariyerinde daha önce Almanya ve Hollanda’da aynı şekilde çalıştığını hatırlatan Guidetti, şunları kaydetti:

“Zor olacağı muhakkak ama ben bunu daha önce da yapıyordum. Çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Kulübün sezonu bittikten sonra orayı kapatıp, milli takıma geçebiliyorum. Burada da bunu yapabileceğimi düşünüyorum ama burada bir fark var. Aynı salondayım, aynı ülkedeyim; sürekli oynadığım ve gördüğüm oyuncularla birlikteyim. Beynimin yüzde 10’luk kısmı VakıfBank için çalışacak. Yüzde 90-95’lik kısmı milli takım için çalışacak. Ekim ayından sonra tam tersi olacak. VakıfBank daha çok ağırlık kazanacak.”

VakıfBank’ta oluşan aile ortamını milli takıma taşımak istediğini kaydeden Giovanni Guidetti, “Buna zorunluyum çünkü başka bir yol bilmiyorum. Birbiri için çalışan, mücadele eden takım oluşturmak zorundayım. Aile ortamı da yapmak zorundayım. Benim bildiğim yol bu. Bunu yapamazsam anlamı olmaz, başarı gelmez. Başarı için aile ortamı oluşturmak zorundayım” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRK OYUNCULARININ MÜCADELE ETMESİ GEREKİYOR’

Hem kulüp hem milli takımı çalıştıran bir isim olarak yabancı oyuncu sayısına nasıl baktığı yönündeki soruyu yanıtlayan Guidetti, Türk oyuncuların mücadele etmesi gerektiğini ve gelişimleri açısından yabancı sınırlandırılmasının kalkmasının daha iyi olacağını söyledi.

Türkiye’ye ne kadar yabancı oyuncu gelirse kalitenin o kadar artacağını kaydeden Guidetti, “Kişisel fikrim, Türk voleybolunun ya da Türk sporunun genelde gelişmesi için kesinlikle yabancı sınırlandırılmasının kaldırılması yönünde. Türk oyuncularının mücadele etmesi gerekiyor. Ne kadar yabancı oyuncu gelirse kalite o kadar artar. Türk oyuncular da oynamak zorunda kalır. Türk oyuncular sadece sınırlandırma nedeniyle oynamamalılar. Maalesef kenarda oturup çok iyi hayat süren oyuncular var.” şeklinde konuştu.

Kendisinin milli takımda değiştirmek istediğin mantalitenin de bu olduğunu anlatan Guidetti, “Kesinlikle mücadele etmek zorundalar. Bu mücadele için de sınırlandırmanın kaldırılması gerekiyor. Çalışma seviyesinin artmasında önemli etmenlerden biri bu” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Guidetti üst üste beşinci kez yarı finalde!

admin

Çanakkale Bld., Ceren Önal’ı açıkladı

admin

Bihter Dumanoğlu: 2. yarı çok daha iyi olacağız

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası