Voleybol Plus

Gözlemciler için ilk kez ara seminer düzenlendi

2016-2017 Voleybol Sezonu gözlemciler ara semineri bugün (5 Ocak) The Green Park Hotel Ankara’da yapıldı.

Seminere Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Asbaşkanı Ahmet Göksu, Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu (MHGK) Başkanı Ümit Sokullu, MHGK Genel Sekreteri Eyüp Bostancı, MHGK üyeleri ve gözlemciler katıldı.

MHGK Genel Sekreteri Eyüp Bostancı’nın seminer açılış konuşmasında; gözlemcilerin Federasyon’un Türkiye’deki temsilcileri olduğunu, maçlarda verilen raporların önemli olduğunu belirterek, seminerin Türk Voleybolu’na hayırlı olmasını diledi.

Ara seminerin gözlemciler için ilk kez düzenlendiğini belirten Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu Başkanı Ümit Sokullu “Voleybolun çok önemli paydaşlarından olan gözlemciler adeta hakemliğin, voleybol kalitesinin, federasyonu temsili nedeniyle sigorta niteliğinde bir oluşumdur. Tüm sorumluluklar tüm yetkiler size devredilmiştir. Bu bilinç içerisinde hareket edilmesi gerekmektedir. Dört yıllık süreçte dünya genelinde ne tür uygulamalar varsa, taktik, idari, psikoloji, sosyolojik tüm veriler tüm bilgiler uyarlanarak hizmetinize sunulmuştur. Müsabakanın kalitesinin artırılmasında Türkiye liglerinin kalitesinin yukarıya taşınmasında hakem performansı çok önemlidir. Ancak hakem performansına doğrudan etki eden, onlara rehberlik eden, denetim yapan sizlerin görev ciddiyeti, yetkilerin kullanılış biçimleri çok büyük önem arz etmektedir. Bu seminerdeki amacımız, geçen süreçte sizlerle paylaşılan bilgi ve deneyimlerin tekrar gözden geçirilmesi, bazı konuların pekiştirilmesi ve varsa yanlışların düzeltilmesi olacaktır. Hiçbir şey göz ardı edilmeksizin, bir disiplin içerisinde, gözlemcinin görevi aldığı andan, bitirdiği ana kadar, federasyonun verdiği tüm talimatları dikkate alarak, başarıyla tamamlamalıdır. Her türlü duygusallıktan uzak, arkadaşlık ve dostluktan uzak genel bilinç içerisinde görev sonuçlandırılmalıdır. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

21 Kasım’da yapılan TVF Dördüncü Olağan Genel Kurulu’nda camianın Federasyon Başkanı olarak kendisine görev verildiğini ve yeni görevinin sorumluluğunu bilerek, voleybol aşkıyla en iyi şekilde görev yapacaklarını belirten TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ “Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Bu terör belası hepimizi endişeye sürüklüyor. Hepimizin ailesi ve yakınları var. Bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü nasıl yok ederiz, böleriz parçalarız diye gayret gösteren, bu bir avuç teröristi sizlerle birlikte lanetliyorum. Annelerin artık gözyaşı dökmemesini, ocaklara ateş düşmemesini, huzur ve güven ortamında bir hayat sürmesini arzu ediyoruz. Bu hainler hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklar. 2016 yılı ülkemiz için kötü bir yıldı. Umarım 2017 daha huzurlu, daha güvenli, daha sağlık bir yıl olur” dileklerinde bulunarak, sözlerine şöyle devam etti.

“Tertiplenen organizasyonu ben arzu ettim. Eksiklerimiz, hatalarımız ne? Nerede ne yapıyoruz? Hem özeleştiri, hem tavsiyelerinizi ve sıkıntılarınızı tartışmak için bir araya geldik. 10 yıldır voleybol federasyonunda görev yapmaktayım. Liglerden, hakem kurulundan, eğitimden sorumlu Başkan Vekili olarak görev yaptım. Bu camiada çok emeğiniz var, aranızda hakemlikten, antrenörlükten, sporculuktan gelenler var. Hakemlik yapmadım ama sporculuk, antrenörlük ve yöneticilikten geldim. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. Haklı ya da haksız eleştiriler olacaktır, hepsini saygıyla karşılıyorum. Biz, birlik ve beraberlik içinde olmalı ve voleybolun çıtasını, nasıl daha yukarılara taşıyabiliriz diyerek üzerinde çalışmalıyız. Düdüğü çalan hakemler her zaman adalet için oradalar. Ancak o çalan düdüğün adaletli olup olmadığının kararını veren sizlersiniz. Maçlarda görevli hakem kardeşlerimiz hata yapmış olabilirler ancak müsabakaların gözlemcileri, gerçek değerlendirmeyi, objektif bakmayı, adaleti ve müsabakadaki ortamı, adil bir şekilde raporlara yazmaz ise önce voleybola, sonra temsil edilen kişilere haksızlık yapmış olur. En önemli isteğim, hepinizin adaletli ve objektif olması. Hem takımlara, hem hakem arkadaşlarımıza ve hem de kendimize adaletli olmamız gerekiyor.

Özellikle son dört yılda ekonomik imkanlar dahilinde yarattığımız kaynaklarla, hakem ve gözlemciler camiasına olumlu artışlar sağlamaya çalıştık. Son yönetim kurulu toplantımızda bölgesel ve altyapı takımlarımızın harcırahlarında artış sağlanması yönünde de bir karar aldık. İkinci lig ve bölgesel liglerde harcırah veren tek federasyonuz. Birinci ve ikinci liglerde katılım bedeli kaldırıldı. Birinci ligde haftada dört maç, sekiz takımın, iddaa programında yer almasını sağladık. Voleybol hariç hiç bir branşta ikinci lig yarı final ve finallere giden takımlar iddaa programında yer almıyor. İlerleyen zamanlarda yeni seminerler de düzenleyeceğiz. Bunları federasyon olarak biz karşılayacağız. Bir çok yerde olmayan ve birkaç yıldır uygulamaya soktuğumuz “Görüntülü Değerlendirme Sistemi”nin kendi tesislerimizde sabit kurulumunu yapacağız. Salonlarımızda oynanan tüm maçlar GDS ile yönetilecek. Play Off, yarı final ve finallerde uygulayacağız. Voleybolun çıtasının daha yukarıda olması için, sizlerin tavsiyeleri, önerileri bizim için çok önemli. Bu ağır kış şartlarında bizimle beraber olmanızdan dolayı çok mutluyum. Memnuniyetimizi sizlerin huzurunda bir kez daha belirtiyorum. Geçmişte hizmet yapmış Başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, hakemlerimize, antrenörlerimize, gözlemcilerimize Türk voleybolun katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.”

İlgili Haberler

Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası’nı 112 Acil Yardım kazandı

admin

Samantha Fabris ve Beren Yeşilırmak sağlık kontorlünden geçti

admin

Voleybol Vakfı Anıtkabir’i ziyaret ediyor

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası