Voleybol Plus

Furkan Aydın: #EvindeKalTürkiye, #HayatEveSığar

“Kolera Günlerinde Aşk”, Gabriel Garcia Màrquez ustanın filme de uyarlanan muhteşem bir romanı. COVİD-19 (Corona virüs) pandemisinin dünyayı kasıp kavururken, yurdumuzda “Corona virüs günlerinde” olarak evrildi.

“Corona virüs günlerinde“, #EvindeKalTürkiye çağrısına uygun olarak Halkbank Erkek Voleybol Takımı’nın genç oyuncusu Furkan Aydın’la yazışarak söyleştik.

Furkan Aydın da “yuvam” dediği Halkbank Spor Kulübünde eğitim ve spor kültürü alanlardan. 1995 Kırşehir doğumlu. Pozisyonu orta, burada ligin en elit oyuncuları ile rekabette ve kendi söylemi ile bu rekabet onu aynı zamanda eğitiyor.

Furkan Aydın’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Halkbank sürecini anlatır mısın?
Her zaman bir Halkbank hayalim vardı. Çünkü güçlü ve profesyonel bir kulüp yapısı, dünya yıldızlarını barındıran kadrolara sahiptiler. Kazanmak odaklı fakat yetiştirmeyi ihmal etmeyen bir anlayışla hareket ediyorlardı. Altyapı kadrosuna girerek Halkbank’a adımımı attım. Üç yıldır da A Takım’da forma giyme ayrıcalığına sahibim, mutluyum. Büyük oyuncular ve antrenörlerle çalışma olanağı buldum.

Kulübü nasıl tanımlarsın?
Halkbank Spor Kulübü, Türkiye’nin sayılı kulüplerinden. Bize, genç oyuncularına yatırım yapıyorlar. Git gide gençleşen bir kadro hedefleniyor. Takımdaki arkadaşlık üst seviyede. Burada kendimi yuvamda, ait olduğum yerde hissediyorum.

Burada bir çok ünlü oyuncu ile aynı havayı soludun. Sana ne gibi katkıları oldu?
Halkbank dünyaca ünlü bir çok voleybolcuyu Türkiye’ye getirdi. Bu oyuncularla aynı sahada oynama şansını yakaladım. Hem sahada, hem dışarıdaki davranışlarını, profesyonelliklerini örnek aldım. İletişim, düzenli uyku ve beslenme, zararlı alışkanlıklardan uzak durma gibi saha dışı davranışlarıma rol model oldular. Doğal olarak da pozitif etkisini gördüm.

Neden orta oyuncu olmayı tercih ettin?
Oyun içi performansım nedeniyle alt yapı antrenörlerim orta oyuncu pozisyonuna yönlendirdi. Ben de bu pozisyonu benimsedim.

Ligin önemli çok önemli oyuncuları ile aynı pozisyonda rekabet ediyorsun. Bu seni nasıl etkiliyor?
Türk Milli takımının önemli oyuncuları ile aynı mevkide oynadığım için kendimi şanslı buluyorum. Abilerimin bana çok şey kattıklarını ve katacaklarını düşünüyorum. Onlarla aramızdaki rekabet beni gün geçtikçe geliştiriyor.

Kadroda önemli oranda Halkbank kökenli genç nüfus var. Nasıl etki yapıyor ve gelecekte etkileyecek?
Kadromuz ve teknik heyetin yarısını Halkbank çatısı altından yetişenler oluşturuyor. Bu da elbette aile ortamı oluşturuyor Gelecekte Türk voleybolunun temel yapıtaşları olacak jenerasyona sahibiz. Kulübümüzün vizyonu alt yapılardan çıkardığı oyuncu ve teknik ekibiyle Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmaktır. Bu doğrultuda yolumuza devam ediyoruz.

‘ÇALIŞMAYI BIRAKMADIK’

Takım ikinci devre galibiyet serisi yakaladı. Şimdi liglere ara verildi. Bu sizi nasıl etkileyecek?
Sezona playoff parolası ile yola çıktık. İlk devre iyi oynadık fakat talihsiz mağlubiyetler aldık. İkinci devre parolamızdan ödün vermeden çalışmalarımıza devam edip güzel bir ivme yakaladık. Playoff ve Türkiye Kupası öncesi dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 virüsü Türkiye’yi de olumsuz etkiledi. Dolayısıyla voleybol da diğer liglerle birlikte ara verdi. Ama biz bırakmadık. Profesyonel bir kulüp olarak tecrübeli kondisyonerlerimizin hazırladığı olduğu programlar dahilinde çalışmalarımızı evlerimizde devam etmekteyiz. Buradan Türk halkına #evindekal çağrısına destek verdiğimi bildirmek isterim. En kısa sürede bu zorlu günlerden kurtulmayı dilerim.

Voleybol dışındaki hayat nasıl geçiyor? Neler yapıyorsun?
Voleybol dışında bana kalan zamanda kişisel gelişimime önem veriyorum. Elbette okuyorum. Takım arkadaşlarımla dışarıda yemek yiyor, kahve içiyoruz. Kimi zaman da konsol oyunları heyecanına kapılıyoruz.

Kariyer planlaman hakkında ipuçları verir misin? İdealler, hayaller neler?
Kariyer planım olarak mevkiimde önde gelen isimlerden biri olmak istiyorum. Bu potansiyel ve kapasiteye sahip olduğuma inanıyorum. Tabii tüm sporcular gibi kupalar madalyalarda istiyorum. Voleybol oynamak dışında bir hayalim yok. Elbette Milli Takım hayallerim var. Bu hayallerimi hayata geçirmek için kendimi mental ve fiziksel olarak işime veriyorum.

Salgınla da ilgili bir mesajın var mı?
İlk başta değerli sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Her türlü övgünün yanında saygı ve desteği hak ediyorlar. Bu salgın sürecinde hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Ne kendi ne de başkalarının yaşamlarını tehlikeye atmamak adına #evindekalTürkiye. #HayatEveSığar

İlgili Haberler

Fenerbahçe Opet’te yeni sezon öncesi rutin sağlık kontrolleri başladı

admin

Aydın BŞ, yeni sezonda ‘Otizm’e dikkat çekecek

admin

Erdoğan Teziç’i kaybettik

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası