Voleybol Plus

Filenin Efeleri’nin 2016 yılı

2016 yılında yükselen bir grafik çizen A Erkek Voleybol Milli Takımımız, 09 Ekim 2019 Pazar günü deplasmanda Portekiz’i mağlup ederek Polonya’da düzenlenecek olan 2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne katılma hakkı elde etti ve 2016 milli takımlar takvimini başarıyla tamamladı.

Filenin Efeleri, 2016 yılı milli takımlar takvimine 2016 FIVB World League turnuvası ile başladı. İlk kez 2’nci kategoride mücadele eden millilerimiz, ilk etapta İzmir’de oynadığı A2 Grubu karşılaşmalarında Portekiz, Slovakya ve Hollanda’yı mağlup ederek şampiyonaya iyi bir başlangıç yaptı.

Millilerimiz, Mısır’ın başkenti Kahire’de organize edilen 2’nci etap E2 Grubu karşılaşmalarında ise muhteşem geri dönüşlere imza attı. E2 Grubu ilk karşılaşmasında Japonya ile mücadele eden A Erkek Voleybol Milli Takımımız, 2-0 geriye düştüğü maçta rakibini 20-25, 19-25, 25-19, 25-20 ve 15-10’luk setlerle 3-2 mağlup etmeyi başardı. Millilerimizin E2 Grubu’ndaki 2’nci maçında rakibi Finlandiya’ydı. Bu karşılaşmada da 2-0 geriye düşen ay-yıldızlılarımız, rakibini 19-25, 21-25, 25-21, 25-22 ve 15-11’lik setle 3-2 mağlup etti ve 5’te 5 yaptı. A Erkek Voleybol Milli Takımımız, 2016 FIVB World League grup aşamasındaki ilk ve tek mağlubiyetini ise ev sahibi Mısır’a 3-1 yenilerek aldı.

Ay-yıldızlılarımız, Çin’in Xuancheng şehrinde düzenlenen 2’nci Kategori H2 Grubu karşılaşmalarında ise sırasıyla Japonya, ev sahibi Çin ve Slovakya’yı yenerek ilk kez mücadele ettiği 2016 FIVB World League 2’nci Kategori’de 9 maçta 8 galibiyet alarak Dörtlü Finaller’e kaldı.

A Erkek Voleybol Milli Takımımız, 2016 FIVB World League grup karşılaşmaları sonucunda oluşan genel puan durumunda (Grup 2), FIVB Dünya Sıralaması’nda kendisinden yukarıdaki basamaklarda yer alan Slovakya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Kore Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Küba ve Japonya’yı geride bırakma başarısı gösterdi.

Portekiz’in ev sahipliğinde organize edilen 2016 FIVB World League Dörtlü Finalleri’nde yarı finalde Kanada’ya, 3’üncülük – 4’üncülük karşılaşmasında ise Hollanda’ya kaybeden ay-yıldızlılarımız, ilk kez mücadele ettiği 2016 FIVB World League 2’nci Kategori’de 4’üncü olma başarısı gösterdi.

Millilerimiz, aldıkları başarılı sonuçların neticesinde 2016 FIVB World League Finalleri’nin sona ermesinin ardından FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) tarafından açıklanan yeni A Erkekler Dünya Sıralaması’nda 5 basamak yükselerek 24’üncü sırada yer aldı.

Ay-yıldızlılarımız, 2016 milli takımlar takvimine CEV 2017 A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası 2’nci Raunt karşılaşmalarıyla devam etti. 14-17 Eylül 2016 tarihleri arasında Manisa-Turgutlu Yıldırım Beyazıt Spor Salonu’nda ev sahipliği yaptığı elemelerde, salonu her maçta tıklım tıklım dolduran seyircilerin muhteşem desteğiyle Avusturya’yı 3-1, Belarus’u 3-0’la geçen millilerimiz, Hollanda’ya ise 3-2 mağlup oldu.

A Erkek Voleybol Milli Takımımız, 23-25 Eylül 2016 tarihleri arasında Hollanda’nın Koog aan de zaan bölgesinde, Topsportcentrum De Koog spor salonunda oynanan rövanş karşılaşmalarında ise Belarus’u 3-1, Avusturya’yı 3-0 mağlup etmeyi başardı. Millilerimiz son karşılaşmada ise ev sahibi Hollanda’ya 3-1 kaybetti ve grubu 2’nci sırada tamamladı.

Polonya’da düzenlenecek olan 2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne katılma yolunda son engel olan 3’üncü Raunt’ta Portekiz ile eşleşen millilerimiz, Manisa-Turgutlu Yıldırım Beyazıt Spor Salonu’nda yaklaşık 3000 kişinin tribünden takip ettiği karşılaşmada rakibini 3-0, deplasmanda ise 3-2 mağlup ederek final biletinin sahibi oldu.

2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne katılma hakkı elde edilmesinden sonra açıklamalarda bulunan A Erkek Voleybol Milli Takım Başantrenörü Emanuele Zanini, “Son rauntta oynadığımız Portekiz çok iyi bir takım. Onlarla mücadele etmek istiyorsanız kendinizi ve limitinizi zorlamalısınız. Özellikle ilk maçta istediğimiz her şeyi sahaya yansıttık. Bu arada Manisa-Turgutlu’da bizi hem grup aşamasında hem de 3’üncü Raunt’ta inanılmaz destekleyen ve bize itici güç olan seyircimize teşekkür etmeliyim. Seyirciler, bize verdikleri müthiş destekle, karşılaşmaların neden Turgutlu’da organize edildiğini çok güzel bir şekilde cevapladı. İlk maçın sonunda yakaladığımız önemli avantajı en iyi şekilde kullandığımızı düşünüyorum. İkinci maçta ilk seti kazanınca takım biraz rahatladı. Bu rahatlamanın bedelini de diğer iki seti kaybederek ödedik. Neyse ki çok tecrübeli ve kritik anlarda sakin kalmayı başarabilen, geniş bir kadroya sahibiz. Oyuncularım bu zorlukların üstesinden gelmeyi bildiler. Büyük takım olmanın en önemli kuralı, geniş bir oyuncu havuzuna sahip olmaktır. Biz de bunun avantajını kullandık. 2016 senesi için önümüze iki büyük hedef koymuştuk. İlk FIVB World League’de 4’lü Finaller’e kalmak, diğeri de CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne gitmek. Her iki hedefe de ulaşmış olmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Tüm bunların başarılmasında en önemli rolü oynayan oyuncularımı ve teknik ekibimi yürekten kutluyorum. Finaller için şimdiden konuşabilmek çok zor. Kuralar çekildikten sonra daha net yorumlar yapılabilir. Ama şu bir gerçek ki; bu tarz turnuvalar, takımların seviye atlamaları için çok önemli“ şeklinde ifadelerde bulundu.

A Erkek Voleybol Milli Takım Menajeri Sinan Cem Tanık, “A Erkek Voleybol Milli Takımı Menajerliği görevine, Dünya Ligi sonrasındaki aranın bitiminde, tek hedefi Avrupa Şampiyonası Finalleri katılımı olan, ancak kafa ve fizik olarak yoğun ve zorlu bir dönemden çıkmış bir milli takıma dâhil olarak geldim.

Bu dönem boyunca, hem federasyondan hem de takımın içindeki teknik ve sağlık ekibinden tüm çalışma arkadaşlarımızla, takımımıza ve antrenörümüze en iyi ve en verimli çalışma koşullarını sağlamak için elimizden geleni yaptık. Ben de oyuncuların yakın zamanda içinden çıkmış olmam sayesinde menajerleri olmaktan daha çok bir abi gibi davranmaya ve sorunlarını bu şekilde çözmeye çalıştım.

Tüm kamp boyunca gerçekten büyük özveri ve fedakârlıkla çalışan oyuncularımız, son dönemde gerçekten bambaşka bir boyutta hazırlandılar. Turgutlu ve Hollanda turnuvaları sonrasında avcumuzun içinden kayıp giden fırsatın telafisi ve tüm yaz yapılan ağır çalışmaların karşılığını alma isteği ile bu işe sarıldılar. Deneyimli oyuncular için ayrı, genç, milli takıma yeni giren oyuncularımız için ayrı değeri olan bu katılım hakkının ülkemiz voleybolu için olan önemini bildiklerini, özellikle son dönemde çok iyi gösterdiler.

Turgutlu’da oynanan Portekiz maçında ortaya konan oyun istediğimiz kadar mükemmel olmasa da birçok oyun parçasında çok etkiliydik. Özellikle servislerimiz, manşette sıkıntılı olan ancak hücuma dayalı oynayan Portekiz takımının oyununa ters düşerek göreceli kolay bir galibiyet almamızı sağladı.

Portekiz’de oynanan maçta ise takımımızın büyük avantajına rağmen, oyuncularımız bir final oynamanın baskısını üzerlerinde hissettiler. Maça çok asılan ve her şeylerini ortaya koyan rakibimiz karşısında çekişmeli geçen ilk seti almamız sanırım bizi rahatlattı ve bunun etkisi ile iki set üst üste verdik. 4’üncü sette kendini yeniden bulan takımımız bu seti almak için gereken her şeyi doğru olarak yaptı ve 2017 Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne katılım hakkını kazanmış olduk.

Bu başarıda bir payım olması için beni bu göreve layık gören Federasyonumuz yönetimine ve emeği geçen A’dan Z’ye herkese teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

A Erkek Voleybol Milli Takım oyuncularından Burutay Subaşı, “Hak ettiğimiz şekilde Avrupa Şampiyonası Finalleri biletimizi aldık ve bunu son 2 maçın 2’sini de kazanarak başardık. Elbette kolay olmayacağını biliyorduk. Bununla ilgili önlemlerimizi almıştık. Her ihtimal için bir B planımız mevcuttu. Takım içindeki arkadaşlık kamp dönemi boyunca gün ve gün ileriye gitti. Bu da sahaya güzel bir şekilde yansıdı. Neredeyse tüm yaz dönemi boyunca kamptaydık ve hepimiz büyük fedakârlıklar yaptık. Emeklerimizin boşa gitmemiş olması bizi, ailelerimizi ve tüm Türkiye’yi gururlandırdı. Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’ne gitmeye hak kazanarak, erkek voleybolunda bazı şeylerin değişebileceğini, çok ileri seviyelere ulaşabileceğini gösterdik. Bize düşen görevi tam anlamıyla yaptığımıza inanıyorum. Bize inanan, inanmayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca son zamanlarda yaşanan üzücü terör olaylarında şahit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyoruz. Bu zor günlerde biraz olsun iyi şeyler yaşatabildiysek ne mutlu bize” dedi.

Toplam 16 takımın mücadele edeceği 2017 CEV A Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası Finalleri’nde Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, ev sahibi Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya ve Slovenya da yer alacak.

İlgili Haberler

Dünya Ligi’ni mağlubiyetle kapattık

admin

Resul Tekeli resmen Fenerbahçe’de

admin

Burak Hazırol resmen Fenerbahçe’de

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası