Voleybol Plus

Eda Erdem Dündar, FB TV’ye konuk oldu

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan “Günün Röportajı” programının konuğu oldu.

Eda, zor bir sezonun kendilerini beklediğini dile getirirken, başarının anahtarlarından birinin de takım kimyası olduğunu ifade etti.

İlk olarak Fenerbahçe Televizyonu’nun yeni stüdyolarını gezen Eda Erdem Dündar, yeni yayın dönemine ilişkin şu şekilde konuştu:

“Programdan önce stüdyoları gezdim ve harika olmuş. Kulüp olarak her zaman ilkleri yapıyoruz ve Fenerbahçe Televizyonu’nun da HD yayına geçişi bir ilktir. Yeni yayın döneminin hayırlı olmasını diliyorum.”

Yeni sezon hazırlıklarının da tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Eda, “23 Ağustos’ta ilk idmanımızı yaptık. Türk oyuncularla sezonu açtık. Bu sene Milli takım da erken bitti. Geçtiğimiz sezon bizim için oldukça yoğundu. Ama yine de keyif aldığımız bir sezondu. Evet, yeni sezon hazırlıklarına başladık. İyi ve güzel bir tatil döneminin ardından hazırlıklarımıza başladık. Yavaş yavaş tam takım olarak toplanmaya başladık. Bu sene takıma katılan 2 yabancı oyuncumuz var ve onlar da takıma katıldı” şeklinde konuştu.

Eda Erdem Dündar, takımın yeni transferleri Tomkon ve Natalia hakkındaki görüşlerini ise, “Bu sezon Natalia Zilio Pereira ve Nootsara Tomkom takıma katılan isimler oldular. İnanın ikisi de çok sıcakkanlı ve samimi. İdmanlarda da ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Onların Rio Olimpiyatları’ndan sonra 3-4 haftalık bir tatil fırsatları oldu ve bu aranın ardından çalışmaya başladılar. Şu an için her şeyin iyi gittiğini söyleyebilirim. Güzel bir sezon bizi bekliyor” şeklinde sıraladı.

Sözlerin, takım kimyasının önemine değinerek sürdüren Eda Erdem Dündar, kadro yapısındaki değişime ilişkinse, “Takımlarda köklü değişiklikler olunca yeni sezona hazırlanmak zaman alıyor. Biz bu sezona 3 yabancı oyuncuyla başlıyoruz. Bu sene böyle bir karar aldık. Rakiplere göre yabancı sayımız az. Aslında baktığınızda da geçen seneye oranla takım kimyası bozulmadı. Sadece iki yeni oyuncunun adaptasyonu söz konusu. Pasörümüzde bir değişim oldu ve ona göre bir taktik anlayışımız olacak. Gerçekten takım ruhu oluşursa çok iyi işler olacağına inanıyorum. Bu sene rakiplerimize göre faklı bir kadromuz var ama elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Zor bir sezon olacak. Taraftarımız da desteğini sürdürürse her şey iyi olacaktır. Fenerbahçe forması için savaşan bir takım yaratacağız. Herkese keyifli bir voleybol izletmeye çalışacağız” açıklamasını yaptı.

Türkiye Ligi’nin kalitesi hakkında da kısa bir açıklama yapan Kaptan, “Türkiye Ligi’nin, Avrupa’nın en zor ligi olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda yıldız oyuncu şu an Türkiye’de. Özellikle de bu sene çok iyi oyuncular var. İnanılmaz bir sezon bizi bekliyor. Sahada 3 yabancı oyuncu oynatma kuralı var ve ona göre bir takım sahada olacaktır. Öncelikle antrenörümüzün bizden istediği taktiği sahaya yansıtmamız gerekiyor. Ardından da başarı kaçınılmaz olacaktır” dedi.

Milli takımımızın 2016 Rio Olimpiyatları’nda mücadele edememesinin çok üzücü olduğunu da belirten Eda Erdem Dündar, “Milli takım ile 2012 Londra Olimpiyatları’nda mücadele ettik ama o dönem tecrübesizdik. İlk defa olimpiyatlara katılmıştık. Hedefimiz 2016 Rio Olimpiyatları’na da katılmaktı ama Ankara’da Rio biletini alamadık. Bu bizim için büyük bir hayal kırıklığıydı. Ben Rio’ya gidemememizin çok üzücü olduğunu düşünüyorum. Açıkçası bu konuda çok konuşmak da istemiyorum çünkü yanlış anlaşılmak istemem” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Yeni sezonda erkek ve kadın voleybol liglerine verilen “Efeler ve Sultanlar” şeklindeki isimleri de değerlendiren Eda, “Açıkçası erkek ve bayan voleybol liglerine verilen isimlerini beğenmedim. ‘Efeler’ ve ‘Sultanlar’ ligi diye anılacak olması birçok kişi tarafından hoş karşılanmadı. Daha modern bir lig ismi olabilirdi. Ancak bu federasyonun kendi kararıdır” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar, Fenerbahçe forması altında yaşadığı sayısız başarının tarifsiz olduğunu ise şu şekilde anlattı:

“20 yaşımda Fenerbahçe’ye geldim ve burada büyüdüm. Tüm başarılarımı burada yaşadım. Burada voleybolumu devam ettiriyorum. Benim için Fenerbahçe çok ayrı bir yerde. Geçen seneki Şampiyonlar Ligi’ni alsaydık daha da mutlu olurdum. Her sene kupa kazanmak istiyorum. Bireysel ödüller tabii ki güzel ama takım sporu olmasından dolayı takımımın başarısı çok daha güzel. Bu forma altında ikinci kez Avrupa Şampiyonluğu yaşamak istiyorum. Bakü’de kazandığımızda çok farklı duygular içindeydik. Tarifi olmayan duygular bunlar.”

Zor bir sezonun kendilerini beklediğini ifade eden Eda Erdem Dündar, “Açıkçası her sene teknik direktörün değişmesi yeni sistem demektir. Antrenörümüz Marcello ile 4.senemiz ve kendisi zor bir antrenör. Kuşkusuz 4 sezondur beraber çalışıyor olmanın avantajı da var. Antrenör değişikliğinde her zaman işler zorlaşır ve adaptasyon süreci uzar. Bu sezon 2 transfer yaptık ve bunlar çok önemli isimler. Avrupa’yı düşündüğümüzde 6 yabancıyla oynanıyor olmak tabii farklı olacak. Ama nasıl bir oyun olacağına antrenörümüz karar verecek. Önemli olan takım kimyasının oturması. Zor bir yıl olacak ama hiçbir şey imkânsız değil. Başarı takım olmaktan geçiyor. 1 oyuncuyla maç kazanılmıyor” şeklindeki açıklamasıyla takım oyununa vurgu yaptı.

Taraftarın desteğine de değinen Eda, “Biz nereye gidersek gidelim inanılmaz bir taraftar desteği var. Çiçeklerle karşılanıyoruz. Fenerbahçe taraftarının sesi bizi motive ediyor. Hiçbir zaman bizleri yalnız bırakmıyorlar. Bizim taraftarımız voleybolu biliyor. Nerede baskı uygulaması gerektiğini biliyor. Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Ülker Sports Arena Metro Enerji Salonu’nda maçlarımız inanılmaz bir atmosferde oynandı. Ben taraftarımıza teşekkür ederim” diyerek taraftarımıza teşekkürlerini iletti.

Fenerbahçe taraftarının rakip üzerinde yarattığı baskının da çok ciddi olduğunu söyleyen Eda, “Maçta taraftarımızın sesini duyduğumuz kısımlar oyunun durduğu anlar oluyor. Maç içindeki konsantrasyon anında oyunu izlemekten ses duymuyoruz ama molalarda inanılmaz bir baskı oluyor. Bizim taraftarımız çok ateşli. Profesyonel sporcu olmasaydım ben de tribünde o baskıyı oluşturmaya çalışırdım. Taraftarımız mücadeleyi görmek istiyor” dedi.

Voleybol dışındaki yaşantısını hakkında da konuşan Eda, “Kitap okumayı çok seviyorum. Sosyal mecralardan bana gelen soruları da cevaplıyorum. Film seyretmeyi çok seviyorum. Milli takım Rio’ya gidemediği için uzun bir tatil dönemi geçirdim. Bu yaz döneminde de eşimle birlikte yelken yaptık. Onun dışında alışverişi ve dışarıda yemek yemeyi çok severim. Ama çok az boş vaktimiz oluyor. Antrenman ve maç programlarından dolayı pek fazla zamanımız kalmıyor. Bizler için boş zaman lig bitiminden sonraki dönemdir” dedi.

Geçen sezona oranla çok daha farklı bir kadro yapısı ve farklı bir sistem kurulduğunu belirten Eda Erdem, “Öncelikle Fenerbahçe ismi olduğu zaman mücadele etmeyen sporcu ya da takım yoktur. Bu sene farklı bir kadromuz var. Geçen sezon başarısız olduk ve bundan aldığımız dersler oldu. Ama bu sene yeni bir kadro ve yeni bir voleybol tekniği ile devam edeceğiz. Maç oynadıkça ritmimizi bulacağız. Takımlar maç yaptıkça birbirine ısınır. Şu an için yeni isimleri adapte etmeye çalışıyoruz. Zaman geçtikçe de daha iyi olacağız” diyerek yeni dönem ile ilgili umut dağıttı.

Geçtiğimiz sezon İtalya’da düzenlenen Kadınlar Şampiyonlar Ligi Final Four’una ilişkinse, “Geçen sezon Şampiyonlar Ligi’ni kaybetmek çok üzücüydü. Çok istediğimiz bir şampiyonluktu ama bazı noktalarda bir şeyler eksikti. Bu eksiklerin de farkında varamadık. Sezon sonunda da bu eksikleri hep düşündük. Ama yeni bir sezona başladık” şeklindeki açıklamasıyla kaybedilen şampiyonluk karşısındaki üzüntüsünü dile getirdi.

Yeni sezonda hem hücumda hem de defansta etkin rol oynayan bir takım olarak mücadele edeceklerini ifade eden Eda, “Bu sezon hem defansif hem de hücum anlamında eşit bir oyun oynayacağız. Pasörlerimiz çok uzun boylu değiller ve defansta bizlere büyük iş düşecek. Defans olmazsa hücum olmaz. Bu sene blok-defans sistemini oturtulmalıyız. Bu sezon eşit bir Fenerbahçe olacaktır” dedi.

Eda Erdem Dündar, geçen seneye oranla daha kısa bir pasör ile mücadele edecek olmanın avantaj ve dezavantajlarını ise şu şekilde sıraladı:

“Uzun boylu bir pasör olduğunda blok yapabilir ama kısa boylu bir pasör karşısında iyi bir smaçör bize sıkıntı yaratabilir. Bu sene köşe oyuncularının daha fazla blok yaptığı bir sistem olacaktır. Ancak pasörümüz oldukça hızlı ve kaliteli bir isim.”

Takımımızın yeni sezonda mücadele edeceği sisteme ilişkin de fikirlerini paylaşan Kaptan, “Bu sene iyi servis atmamız gerekiyor. Oyunun kilit anahtarı servistir. Servisten sonra rakibi çözüp ona göre defans yapmalıyız. Baktığınızda da orta oyuncuyla oynamadığınız zaman maçlar kazanılmıyor. Bu sene daha fazla orta oyuncuyla oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Oyunu dağıtmalıyız ve bunun yanı sıra blok-defans sistemini oturtmalıyız. Yapmamız gereken çok şey var ama adım adım yapacağız” dedi.

Sarı Melekler Merve Dalbeler ile Melis Yılmaz da, programa sorularıyla katılarak renk katan isimler oldular.

Merve Dalbeler’in, ‘Seni bu dünyada mutlu eden şey nedir?’ şeklindeki sorusuna; ‘eşim ve bizim yaşadığımız hayat’ şeklinde cevap veren Kaptan, Melis’in ise ‘voleybol hayatında yaşadığın en garip olay nedir?’ sorusunu ise, ‘Fransa’da oynanan Şampiyonlar Ligi yarı finaliydi. Tybrek setindeyiz. O sette birçok duyguyu bir anda yaşadım. İnanılmaz bir atmosfer vardır. Çok kritik sayılardı’ şeklinde cevapladı.

Soruların ardından voleybolun geldiği noktayı da değerlendiren Eda Erdem Dündar, “Voleybol inanılmaz büyük bir adım attı. Altyapılarda artık kondisyonerler var. Voleybol zorlaştı. Çünkü iyi oyuncular geldi ve sistem değişti. Fiziksel anlamda çok farklı program uyguluyorum. Geçmişte yaşadığım ağır bir sakatlık da vardı. Bel ve sırttaki kaslarım kasıldıkça ağrı oluyor. Ancak şu anda gayet iyiyim. Bu seviyedeki sporcuların sakatlık yaşaması çok normal bir şey. Gerek ekipmanlar olsun gerekse de voleybolun seviyesi olsun her şey değişti. Şu anki voleybol bunu gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Kaptan, yeni sezon ile ilgili dileklerini de şu şekilde aktardı:

“Öncelikle sakatlıksız güzel ve bol kupalı bir sezon diliyorum. Bu sene hem Avrupa Ligi hem de Türkiye Ligi zorlu geçecek ama buna rağmen güzel geçecek. Geçen seneden kalan çekirdek kadromuzu koruyoruz. Bu anlamda adaptasyonda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Sarıyer Belediyesi ile oynayacağımız maçla sezonu açacağız. Voleybol oynamayı özledik. Taraftarımız bizi desteklemeye devam etsin, çünkü onlar bizim için büyük bir güç.”

Son olarak Fenerbahçe forması altında yaşadığı en özel anı paylaşan Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı kaptanı Eda Erdem Dündar, “Takım olarak çok özel anılarımız var. Örneğin Bakü’de yaşadığımız şampiyonluk çok özeldi. Tekrarlarını izledikçe mutlu oluyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Haberler

Galatasaray 3 puanla dönüyor

admin

Sultanlar sahne alıyor ve daha fazla ilgi bekliyor

admin

Haftanın hakemleri belli oldu

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası