Voleybol Plus

Dünyanın öncü federasyonu: Türkiye Voleybol Federasyonu

Geçtiğimiz günlerde Portekiz futbolunun dev kulüplerinden Benfica ile Sporting’in kadın futbol takımları derbi karşılaşması için sahaya çıktı. Benfica’nın karşılaşmayı 5-0 kazandığı maçta önemli bir olay yaşandı. Benfica karşılaşmada 3-0 öndeyken ilk yarının sonlarında, bir taraftar tribünde rahatsızlandı ve karşılaşma, rahatsızlanan taraftara sağlık ekiplerinin müdahale edebilmesi için durduruldu. Hem Benfica hem de Sporting takımlarının doktorları birlikte tribüne koşarak rahatsızlanan taraftara müdahale etti. Müdahalenin ardından doktorlar taraftarlar tarafından alkışlanırken, karşılaşmanın hakemi Catarina Campos, düdüğünü çalarak elini cebine götürdü ve beyaz kartı iki takım doktoruna da gösterdi. Portekiz Futbol Federasyonu’nun aldığı karara göre; sahada fair-play’i temsil eden ve herkes tarafından takdir gören bir hareket yapıldığı zaman hakem “beyaz kart” gösterebiliyor. Bu uygulama medyada büyük yer buldu ve futbol tarihinde bir ilk olarak nitelendirildi.

2022 yılında Türkiye Voleybol Federasyonu, ‘Temiz Oyun, İyi Davranış; Beyaz Kart Projesi’, kapsamında Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonası’nda, sportmen davranışlar gösteren sporculara ‘Beyaz kart’ göstermişti.

19 Mayıs 20222 tarihinde TVF’nin internet sitesinde yayınlanan haber şöye:

TVF’den Bir İlk Daha: Temiz Oyun, İyi Davranış; Beyaz Kart Projesi Hayata Geçirildi

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) ve Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu (MHGK), Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), Temiz Oyun, İyi Davranış; Beyaz Kart Projesi’ni ilk kez Mersin Yenişehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonası’nda hayata geçirdi.

Beyaz Kart projesi ilk olarak TVF ve Mersin Yenişehir Belediyesi iş birliğiyle bu yıl Yenişehir’deki CNR EXPO Fuar Merkezi’nde yapılan Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonası’nda Küçük Kızlar ve Midi Erkekler kategorilerinde oynanan karşılaşmalarda uygulandı.

Uygulama kapsamında maç esnasında sportmen davranışlar sergileyen sporculara başhakem tarafından Beyaz Kart gösterildi.

Proje kapsamında fair play çerçevesinde sportmen davranışlar gösteren sporculara turnuva boyunca beyaz kart verilecek ve turnuva sonunda en çok beyaz kart alan sporcular ödüllendirilecek.

Ayrıca; Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Genel Sekreteri Meral Taşpınar tarafından karşılaşmalar öncesinde müsabakalarda görev alacak hakemlere Beyaz Kart Projesi hakkında eğitim verildi.

İlgili Haberler

Tunç Holding, Galatasaray’a yine sponsor oldu

admin

Ziya Sözen: Şiddetin her türlüsüne karşıyız

admin

Eczacıbaşı Dynavit, Polonya’ya gidiyor

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası