Voleybol Plus

Çeviri | Lyubov Sokolova-FIVB |

Rusya ve Dünya Voleybolunda büyük yeri olan Sokolova, FIVB’ye röportaj verdi. O röportajın satırbaşları:

Voleybol serüveniniz nasıl başladı?

İlk antrenörüm,Vasily okulumuza gelip beni antrenmana davet etti. Ailemle birlikte gidip geliyordum. Bu her şeyin başlangıcıydı;sadece sekiz yaşındaydım.

Bu sizin için ilk görüşte aşk mıydı?

Hayır,başladığımda ne yaptığımı pek bilmiyordum. Benim için ana hedef hareket edebileceğim bir şeyler yapmaktı. Ama ilerledikçe aslında voleybolda istediğim her şeyin olduğunu gördüm. Hareket,heyecan,takım ruhu,arkadaşlık…

Ailenizde bu sporu yapanlar var mıydı?

Hayır,ilk profesyonel bendim. Fakat babam çok severdi ve evimizin bahçesinde hep onunla oynardık.

Yetenek mi çalışmak mı? Mikemmel bir kariyer için hangisi daha önemli?

İyi bir oyuncu olmak için sabırlı ve yetenekli olmalı;çok çalışmalısınız. Çok çalışmadan asla güzel mücevherler elde edemezsiniz. Bu sporda sürekli pratik yapmak sizi başarılı olma hedefinize sürekli bir adım daha yaklaştıran bir faktör.

Kariyerinizdeki en önemli isim kimdi?

Çocukluğumda çalıştığım tüm antrenörler gelişimimde büyük rol oynadı. Bana voleybolun temel elementlerini çok iyi öğrettiler. Ama voleybol eğitimimin en büyüğünü Nikolay Karpol’dan almış olabilirim;bana sorumluluk verdi ve seviye atlamamı sağladı.

Kariyerinizde birçok başarı var.En duygusal,unutulmaz olanı hangisiydi?

Hepsi çok güzeldi.Hiçbirinde tek başıma değildim. İnanılmaz başarılar ve büyük mağlubiyetler gördüm kariyerim boyunca. Ama şimdi baktığımda hepsi unutulmazdı diyebiliyorum.

Yurtdışında oynamanın nönemi nedir?

Farklı ülkeler,farklı kültür ve gelenekler demek. Her ülkenin kendine has bir oyun stili var,bu da önemli. Ayrıca profesyonellik içinde yabancı diller öğrenmeyi de barındırıyor.


Sporda efsane olmak nedir?

Efsane olduğunuzda,yaptığınız işlerin büyük saygı görüyor demektir. O bir örnektir ve insanlar onun yaptıklarını imrenerek takip eder. Güzeldir ama sorumlulukları da vardır.

Voleybolda nasıl bir değişim oldu kariyeriniz boyunca?

Kurallar çok kez değişti. Libero kavramı geldi,video challenge sistemi başladı;puanlama değişti ve toplar yenilendi. Fakat oyuncuysanız;tüm bunlara alışıyorsunuz. Benim için hangisinin en iyi olduğunu söylemek zor. Zaman karar verecek. Ama daha çok ilgi çekmesi için bazen değişiklikler gereklidir. Kendi adıma memnunum çünkü farklı arenalarda ve farklı kurallarla oynadım;daha önce nasıldı karşılaştırma fırsatı elde ettim. Eski kurallar asla geri dönmemeli.

Gelecek planlarınız nedir?

İlerde tabii ki voleybolun içinde olmak istiyorum.Bu benim hayatım.Tecrübelerimi ve öğrendiklerimi aktarmam gerek. Gençlere katabileceklerim var gibi görünüyor.

Madalyalarınızı nerde saklıyorsunuz,formalarınızın sizin için nasıl bir anlamı var?

Tüm kupalarımı Moskova’Daki evimde özel bir odada saklıyorum. Formasını giydiğim tüm takımlar orada. Bu benim için sonsuza kadar saklayacağım güzel anıları barındırıyor. Ama tabii ki,en önemlisi Rus Milli Takımı forması. Büyük bir gurur ve sorumluluktu. Büyük turnuvalarda ülkenizi tanıtmak mükemmeldi. Bunların hepsi kalbimde ayrı bir yerde,çünkü doğdunuz yer benim için çok önemli…

Çeviri:Aslı İLERİ

İlgili Haberler

Avrupa Şampiyonası’nda yarı final zamanı

admin

Sırbistan, Belçika’yı üzdü

admin

Madelaynne Montaño Modena’da

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası