Voleybol Plus

Akinradewo Japonya macerasını FIVB’ye anlattı:

Amerikalı orta oyuncu Foluke Akinradewo Zurih macerasından sonra bir kez daha Japon Ligi’nde. Japon Ligi’nin zorluklarını ve farklılıklarını;beklentilerini FIVB’ye anlattığı röportajı sizler için çevirdik:

İkinci kez Japonya Ligi’nde oynuyorsun. Buraya dönme kararında neler etkili oldu?
Japonya her zaman kalbimdeydi. Burayı ve kültürünü seviyorum. Nerede devam edeceğine karar verirken,en çok nerde mutlu olduğumu düşünürüm.Japonya maceramın da istediğim şekilde olacağından hiç şüphem yoktu.O yüzden buraya geldim.

Japonya önemli defansif oyunlarıyla biliniyor. Dünyanın sayılı ofansif orta oyuncularından olarak seni bu durum nasıl etkiledi?

Japon defansçılarına karşı oynamak hücumcular için oldukça zorlu durumların başında geliyor.Burada bulunduğum zamanlarda kariyerimin en iyi ataklarını yaptım ama takım arkadaşlarım ve rakiplerim bunu avantaj topmuşçasına rahat karşıladı. Zor durumda kaldığımda sabırlı olmam gerektiğini ve akıllıca davranıp sahadaki küçük boşlukları hedeflemem gerektiğini anladım.

İyi sporcularla çalışmak daha iyi sonuçlar getirir. Japonya Ligi’nde oyununun gelişmesine katkı sağlayan şeyler neler oldu?

Daha efektif bir hücum oyuncusu olmaya başladım. Oyun görüşümü geliştirmeye çalışıyorum. Hücum ederken karşımdaki bloğu görüp bunu kullanmak benim avantajım oluyor. Blok yapmak benim için her zaman daha zor oldu fakat yine de geliştirmeye ve öğrenmeye devam ediyorum. Amerika’ya göre Japon hücumları oldukça hızlı,bu noktada da pasörü takip edip onu okumak çok önem kazanıyor. Ellerimi doğru şekilde kullanıp rakibimin boşuklarını kapatmaya çalışıyorum. Ayrıca Jponya’da oynamaya başladığımdan beri oldukça fazla defans antrenmanı yaptım. Umarım çalışmaya devam ederim ve bu driller “orta oyuncu problemi” olarak bilinen bu alandaki açıklarımı en aza indirmeme yardımcı olur.

Kariyerinin hangi noktasında kabiliyetlerinle dünyanın en iyilerinden biri olmaya başladığını düşündün?

Evet bu “O an” dediğim bir durum olmadı. Bunun için bir şey söylemem gerekirse, iki Olimpiyat gördüm ve hem şaşkınlık hem de gurur hissettim. Fakat hiçbir zaman “Evet olmam gereken yerdeyim” diye bir düşüncem olmadı. Oyun içinde çok fazla alan var ve sürekli bunları geliştirmem gerekiyor. Bunlara odaklanıp mücadeleye devam etmeliyim.

Voleybol dışında Japonya’daki favorilerin nedir?

Burada daha evcil ve biraz daha tembelim. Boş zamanlarımda ailemle FaceTime yapıyorum ve rahatlıyorum. Game of Thrones izlemeye başladım,oldukça vaktimi alıyor. Çok iyi bir dizi! Akşam yemeklerinde genelde arkadaşlarımla Japon mutfağını tatmaya çalışıyorum,eğlenceli bir aktivite oluyor. Sezon boyunca burayı daha çok keşfetmek istiyorum. Özellikle de ailem beni ziyarete geldiğinde.

Burada 3 sene sonra Olimpiyat Oyunları oynayacaksın,neler söylemek istersin?

Çok fazla bir şey söyleyemem çünkü ben Kobe’de yaşıyorum,Tokyo buraya biraz daha uzak. Fakat Japonlara dair bildiklerimden yola çıkarsak mükemmel organizatörler ve unutulmaz bir Olimpiyat düzenleyeceklerine eminim!

Bir gümüş ve bir bronzla geçmiş iki olimpiyatını tamamladın.Üçüncüsü için hedefin ne? Eğer varsa, geçmiş 4 yıllık döngülerden farklı olarak hazırlandığın noktalar neler?

Bazı şeyleri her gün,her sezon boyu taşımaya çalışıyorum. Geleceği hesaplayan biri değilim ama 2020’ye kadar oynamayı düşünürsem ve Olimpik kadroda olursam bundan dolayı gurur duyarım. Neden koleksiyonuma altın eklenmesin ki? Farklı bir çalışmam olacağını sanmıyorum. Tek hedefim oyunun her açısına tüm konsantrasyonumla odaklanmak!

Ne zaman sporu bırakmayı düşünüyorsun?
Her zaman vücudumu ve beynimi dinlerim ve oynamaya devam ederim. Bir gün bu ikisinden biri eksilirse anlayacağım ki durma vakti gelmiş demektir.

İnsan biyolojisi konusunda eğitim aldığını biliyoruz ve ailen de medikal alanda oldukça aktif. Senin bu konudaki planların neler?

20 yaşındayken hayatı çözdüğümü düşünürdüm fakat şimdi 30 yaşındayım ve ne yapmak istediğime dair bir ipucum yok. Her gün düşüncelerimin değiştiğini fark ediyorum. Şunu söyleyebilirim ki her şey yayınlandıktan sonra da hızla değişiyor. Tıp alanında bir şeyler yapmak istediğim biliyorum fakat bu muhtemelen okulda aldıklarımdan başka bir şey olacak.

Çeviri:Aslı İleri

İlgili Haberler

Aslan’dan kolay galibiyet

admin

VakıfBank-İdmanocağı ve Galatasaray-Eczacıbaşı maçları NTV Spor’da

admin

TVF Başkanı Üstündağ: Genç sporcu Adlin’in örnek davranışı alkışı hak ediyor

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası