Voleybol Plus

VNL Sırbistan

İstatistiklerle Sırbistan

En Skorer:

3)Tijana Boskovic 238 sayı

31)Brankica Mihajlovic 130 sayı

38)Bojana Milenkovic 123 sayı

En İyi Smaçör:

1) Tijana Boskovic (206/418) %49.28 verim

En İyi Servis:

14)Milena Rasic 15 ace/ set başı 0.27 ace

En İyi Defans:

11)Jelena Blagojevic 1.39/set başı

En İyi Servis Karşılama:

21)Bojana Milenkovic

26)Jelena Blagojevic

En İyi Blokör:

8)Jovana Stevanovic 35 blok/ set başına 0.56 blok

En İyi Pasör:

16)Bojana Zivkovic 6.57/set

Not: Oyuncuların isimlerinin başındaki sayılar genel sıralamada kaçıncı olduklarını göstermektedir.

 

 

DİPNOT

Sırbistan tur boyunca finallerdeki tüm takımlarla oynadı. Yenilgilerini,Brezilya ve Hollanda’dan alırken;Türkiye,Amerika ve Çin engellerini geçmeyi başardı. Sırbistan bir de son altıya kalamayan İtalya’ya 3-2 kaybetti. Böylelikle son Avrupa Şampiyonu, 15 maçı 12 galibiyet 3 mağlubiyetle ikinci sırada tamamladı.

Arjantin etabına Antonijevic,Popovic,Boskovic gibi önemli isimleri götürmeyen Sırbistan’ın başında Zoran Terzic de yer almadı. Bu etapta performansıyla dikkat çeken isim 1995 doğumlu Milenkovic oldu.

Son Avrupa Şampiyonu Sırbistan,geçen sezonun aksine bu yıl Milletler Ligi (eski WGP) ‘nin favorilerinden gösterilmiyor. Bunun başlıca sebebi tabii ki takımın bel kemiklerinden Mihajlovic’in yokluğu. Yine de onlar geçen sene Avrupa Şampiyonası’nı deyim yerindeyse formaları terlemeden kazanan bir takım,unutmamak gerekiyor.

Mihajlovic’in oynadığı dönemde dizinden sakatlığı onu oldukça zorlamıştı. İlk başlarda ufak bir ayrılık gibi görünen bu süreç ameliyatla sonuçlandı. Tecrübeli dört numara oyuncusunun rehabilitasyon döneminin 2.5 ay süreceği ve Dünya Şampiyonası’nda kadrodaki yerini alacağı konuşuluyor.

Sırbistan’ın önemli isimlerinden Popovic bir yıl aranın ardından kadroya geri dönerken diğer bir kavuşma da Antonijevic’le milli forma arasında oldu. Sırp pasör geçen sezon Nanjing’de yediği etten bulaşan clenbuterol maddesi sebebiyle Avrupa Şampiyonası’nda forma giyememişti. Bu ikilinin dışında gözler;Eczacıbaşı’nda oldukça parlak bir sezon geçiren ve Boskovic’i iyi tanıyan Maja Ognjenovic’i de arıyor…

Parantez

Boskovic, Milli Takım sezonunda bu yaz da devleşiyor. Sayı yükünü bu denli sırtlaması;son hafta dinlendirildiği halde genel sıralamayı en skorer üçüncü oyuncu olarak tamamlaması ve hala sadece 21 yaşında olması ne kadar büyük iş yaptığının kanıtı aslında. Onun yanında destek bir isim (Mihajlovic) olduğunda daha özgür ve görev adamı olarak oynadığını senelerdir görüyoruz ama Mihajlovicsiz periyotta da iyi iş çıkardı bu dönemde. Özellikle de %49’la hücum oranı yakalamak en büyük rakiplere karşı da oynanılan turda kıymetli. Final etabında bu kadar etkili olabilecek mi sorusunu ise kendisinden çok, rakiplerin onu durdurmaya yönelik ne kadar çalıştığı faktörü cevaplayacak biraz da. Şu an Boskovic’i durdurmak Sırbistan’ı yenmek için tamamen yeterli değil belki ama kazanmaya giden yolda çok büyük bir adım gibi gözüküyor. Bu noktada onu; onun etkisini azaltmaya çalışmak için büyük ekiplerle çalışan Kiraly,Ping,Ze Roberto,Guidetti gibi büyük koçlar bekliyor. Bu final etabının,“Türkiye Ligi’nde neden böyle değil?” sorularıyla boğuşan Boskovic için büyük bir sınav olacağı kesin.

Sırbistan’ın turnuvayı kazanması için orta oyuncularından maksimum verim alması şart. Böylelikle;hem rakip bloklar dağılacak hem de Boskovic hücum etmek için daha rahat alan bulacak.Rasic,Veljkovic,Stevanovic dönüşümlü olarak süreler aldı ama ilk iki orta genelde Rasic-Stevanovic oluyor. Uzun bir takım olan Sırbistan’ın blok etkinliği de galibiyetin anahtarını zorlayacak bir diğer faktör olacak.

Ayrıca bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde boy gösterecek ve ilk yurtışı deneyimini yaşayacak Milenkovic de rakipler için nispeten “kapalı kutu” olma şansını iyi değerlendirirse beklenenden yüksek bir katkı verebilir.

İstatistiklere bakıldığından Boskovic kadar öne çıkan bir isim yok ama bu belki de onların dengeli olduğunda,Boskovic sayı makinesi değil sayı almakla görevli bir pasör çaprazı olarak oynadığında, daha da iyi bir takım olduğunun bir göstergesi…

Analiz

Son hafta Arjantin’e beş as oyuncusu ve koçu olmadan giden Sırbistan’ın ABD galibiyeti turun en flaş kazanımlarından oldu. Böylelikle Sırbistan son haftada ikinciliği ele geçirdi ve ABD ile Türkiye’nin olduğu gruba düştü.

Sırbistan’da oyun Boskovic’e yıkıldığı andan sonrası izleyenlere keyif vermiyor. Bir maçta 73 pas aldığı günün dahi olması hem oyuncu hem de takım dinamikleri için aslında yorucu bir durum. Üstelik Sırbistan renkli oynadığında birçok alternatife de sahip. Bu konuda iki pasöre de büyük iş düşüyor. İkinci,üçüncü hatlar efektif çalıştığında takım  seyir zevki çok daha yüksek olan bir oyun izletiyor.

Milenkovic,destek konusunda hiç de fena bir alternatif değil. Sakatlığını yenme sürecindeki Malesevic’ten daha iyi bir oyun ortaya koyabilir bu durumda. Performansını geliştirdiği takdirde Mihajlovic döndükten sonra da en azından Blagojevic’ten formayı alabilecek durumda üstelik. Kendini göstermesi için büyük fırsat,önemli arena olacak burası.

Blagojevic geçtiğimiz yıl Popovic’in yokluğunda libero olarak forma giymişti. Asıl mevkiisine dönmüş de olsa neredeyse hücum adımlaması bile yapmadan tamamladığı setler var. Takımın amacı;iki sağlam manşetçiyle sahayı savunup 3 kulvardan sağlam hücum etmek ve yüksek bloklarla rakibi yıldırmak. Onun bu noktadaki görevi de defansın elini güçlendirip Boskovic ve ortalara daha rahat oyun oynama imkanı sağlamak. Malesevic,Blagojevic ve Milenkovic üçlüsünden hangi ikili çıkarsa çıksın oyun mantığı çok değişmeyecektir.

Son olarak ne eksik olursa olsun Sırbistan’ın karakterlerinden biri, oldukça hırslı bir takım olmaları. Kaybetmekle aralarının pek iyi olduğu da söylenemez. Son senelerde de işler iyi gidiyorken bu form grafiğini devam ettirmek ve takımın oyunculara bağlı olmadan da başarılı olabileceğini kanıtlamak niyetindeler. Kazanma alışkanlığı olan takımlar her zaman korkulacak ve büyük potansiyellidir üstelik. Onların da ilk hedefi muhtemelen Kraljevo’da sıkı bir direnç gördükleri milli takımımızı yenmek. Bu iki ekip arasında 28 Temmuz’da oynanacak maç, grup açısından önemli dengeleri çözümleyecek.

Aslı İleri

İlgili Haberler

Brezilya basınına göre Thaisa 6 ay daha yok!

admin

İnegöl’den Piyango’ya puan yok

admin

Genç Bayan Milli Takımımız Balkan Şampiyonu

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası