Voleybol Plus

TÜRŞAD, Adilcevaz’da futbolu unutturdu

TÜRŞAD’ın Adilcevaz’daki varlığı, voleybolu birinci spor haline getirdi. Sokaktaki herkes, 7’den 70’e hem voleybolun kurallarını öğrendi hem de Efeler Ligi’ndeki rakipleri… Maç olduğunda, başta öğrenciler olmak üzere, esnaf, memur herkes salonun yolunu tutuyor. Hele bir F.Bahçe maçı var ki, ne Adilcevaz halkına salon yetti ne de çevre illerden gelen sarı-lacivertlilere…

‘Bitlis’in umudu olduk’

Başkan Kadir Köstekçi, bu takımın sadece Adilcevaz değil tüm Bitlis’in umudu olduğunu söyledi. Zaman zaman okullara ziyarete gittiğini belirten Köstekçi, “Öğrenciler, ‘Biz çalışkandık ama umudumuz yoktu. TÜRŞAD’ın Efeler Ligi’nde yer almasıyla bize tıp fakültesinde, hukuk fakültesinde olabileceğimizi gösterdiniz’ diyor. Yaşlı bir teyze maçımızı izlemiş, ağlayarak beni arıyor” dedi.

Tek yabancı, Adanalı

Takımı kurarken, Bitlis’ten, özellikle de Adilcevaz’da bulunanlardan oluşan bir yönetim oluşturan TÜRŞAD’da kent dışından tek isim, Dr. Anıl Çiçek… 6 yıldır köyde, kentte her yerde hizmet veren Adana Ceyhanlı Çiçek, hem kulübün doktoru hem de yöneticisi… Aynı zamanda evi, yönetimin toplantı salonu… Çiçek’in evindeki toplantıları anlatan yöneticiler, “Milyonluk bütçeleri konuşuyoruz ama iş kendi yemeğimize geldiğinde, burada peynir-ekmekle geçiştirebiliyoruz” diye konuşuyorlar.

Tılsımlı forma

Şehitlerini ve gazilerini hiç unutmayan TÜRŞAD, bu sezon hazırlanan bir formaya, Bitlis’teki tüm şehitlerin adını koyarak vefasını gösterdi. Mavi-beyazlı yönetim, kamuflaj şeklinde olan bu formayı, “Tılsımlı” olarak değerlendiriyor. Ayrıca ana sponsor olan Bitlisli Eren Holding’i de anan TÜRŞAD’lılar, bir formasına teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül’e de gönderme yaparak, “İyi ki varsın Eren” diye yazdı. Diğer sponsorlar Emak, Astor, Kiler Holding, Yasin Dış Ticaret, Ads Holding, Adabag A.Ş. Peker Holding ve diğerleri de en zor anlarında hep yetişti.

6. sıradalar

Efeler Ligi’nde bu sezon ilk kez mücadele eden TÜRŞAD, tecrübeli hocası Mustafa Çayır yönetiminde adından söz ettiriyor. Fenerbahçe galibiyetiyle dikkat çeken mavi-beyazlılar, 8 maçın 5’inden galip ayrıldı, sadece üç mağlubiyet aldı. Topladığı puanlarla 6. sırada bulunan ekip, öncelikle lige tutunma amacında… Adilcevaz takımında, Bardia Saadat (İran), Marko Vukasinovic (Karadağ) ve Mateusz Mika (Polonya) olmak üzere üç yabancı sporcu yer alıyor.

Bütçesi 15 milyon lira

Adilcevaz ilçesinden çıkarak voleybolun büyüklerine kafa tutan TÜRŞAD’ın yıllık bütçesi 15 milyon 150 bin lira… Bunun içerisinde oyuncu paraları da var, deplasman, uçak vs. giderler de… Bugün bir futbolcunun aldığı bu parayla mavi-beyazlılar bir sezonu geçiriyor.

Kaymakamlık Kupası

Van Gölü kıyısındaki bu kentte kurulan ilk takım olan Gky Spor, ilçede görev yapan sağlıkçısı, köy korucusu, noter katibi, yerel sanatçı gibi görevlilerden oluştu. Ancak onların voleybol aşkı, TÜRŞAD’ı 2018-19 sezonunda profesyonel liglere taşıdı. Adilcevaz ekibi 2. Lig’e çıktığında, kurallar gereği 35 yaş üstü ancak iki kişi bulundurabildiği için kendi aralarında en iyileri seçip, diğerleri yönetici olarak hizmet vermeye başladı.

Pandemiyle yükseliş

Grup birincisi olarak Eskişehir’de, 1. Lig’e yükselme maçlarına giden ancak başarılı olamayan TÜRŞAD’ın imdadına bu kez pandemi yetişti. Ligler tescil edilmediği için Türkiye Voleybol Federasyonu arayış içerisindeydi. Bu sırada yine kulübün gönüllülerinden Hakan Bilici, İtalya, Brezilya, İspanya gibi dünyanın elit liglerindeki pandemi uygulamasını araştıran bir rapor TVF’ye sundu. Ve, gelen daveti sonrasında TÜRŞAD kendini bir anda 1. Lig’de buldu.

İmece usulü çalışma

Ardından da Efeler Ligi geldi. Ama işler kolay değildi. Takıma yabancı gerekiyor, masraflar daha da artıyor ve daha profesyonel hal alıyordu. Ancak Adilcevaz’daki “imece usulü” çalışma, daha da artarak devam etti. Esnaftan yardım toplandı. Kimi sigorta bedelini üstlendi, kimi konaklama giderini… Belediyeler otobüs için yardıma geçti. Kısacası, “nereden geliyor bu değirmenin suyu?” diye soranlara tek cevap; “Bu takım kendi yağıyla kavruluyor” oldu.

‘Hedef Avrupa’

Herkesin katkısıyla ortaya çıkan ve yönetilen bir kulüp olan TÜRŞAD’a gönül verenlerin kurduğu bir WhatsApp grubu da var. Geçen sene, Antrenör Mustafa Çayır’ın teşvikiyle bu gruba, “Hedef Efeler” adı verilmiş. Bu ideal gerçekleşince de bugün ismi, “Hedef Avrupa” olarak değiştirilmiş.

Bir kahvenin 40 yıl hatırı var

Efeler Ligi’nde hem Galatasaray hem de Fenerbahçe’nin sponsorluğunu gerçekleştiren HDI Sigorta’nın, TÜRŞAD’a giriş öyküsü de ilginç… Bir tarafta Türkiye’nin en büyük iki kulübüne adını veren bir şirket, diğer yanda o dönem ikinci ligde yer alan bir Bitlis ekibi… Ama “Bir kahvenin 40 yıl hatırı var” sözünün en büyük örneği de burada gerçekleşiyor.

Otomobili bozulunca…

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu’nun yolu, yıllar önce Adilcevaz’a düşer. O sırada otomobili arıza yapmıştır. Ancak yörenin misafirperver insanı, böyle sıkıntı içinde bulunan bir kişiyi yolda bırakır mı? Hancıoğlu’nu misafir ederler ve onu yola çıkacak hale getirirler. Yıllar sonra “Adilcevaz” ekibini gören genel müdür de onlara yardımı esirgemez.

İlgili Haberler

Tokyo’da sporcularımız her gün teste girecek! İşte nedeni…

admin

Elifsu Eriçek takıma katıldı

admin

Üniversiteler 1. Lig’de şampiyonlar belli oldu

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası