Voleybol Plus

THY filede de uçuyor!

1993-94 yılında faaliyetlerine son veren THY Voleybol Takımı yeniden doğdu, iki sezonda önce 1. Lig’e, ardından Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne çıktı.

Branşın yeniden açılmasının mimarı olan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı, başarının sırrını açıklarken, “Biz bu sezon bütçe olarak 6. sıradaydık. Ama biz bütçeden daha değerli şeylere sahibiz. Biz bir aileyiz. Topa çıkarken de maçı alırken de 50 bin kişiyiz” dedi.

Bir kulüp düşünün… 1979 yılında kurulan ancak 1993-94 sezonu sonrasında sportif faaliyetlerine ara veren… Ancak Türk Hava Yolları Kadın Voleybol Takımı küllerinden yeniden doğdu.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Mehmet İlker Aycı’nın girişimi ve liderliğinde yeniden liglere dönen THY, iki senede ulaşılması zor bir başarıya imza attı, önce 1. Lig’e, ardından hız kesmeden bu sezon ise Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne yükseldi.

Bu büyük başarının başmimarı Mehmet İlker Avcı, kulübün nasıl tekrar doğduğunu, tekrar zirveye nasıl çıktığını MİLLİYET’e anlattı.

Kapatılan bir branşı yeniden açıp kısa zamanda en tepeye çıkarmak nasıl bir duygu?
Türk Hava Yolları ailesi için zorluklar birer sıçrama tahtasıdır. Nasıl 2016 yılında ülkemiz sivil havacılığı zorluklarla karşılaştığında biz bir olup rekorlara uçtuysak aynı yıl yeniden çalışmalarına başladığımız voleybol takımımız da iki yıl içerisinde iki klasmanı birden aşarak en üst lige ulaştı. Bu duygunun tarifi mümkün değil. Bu gururun tarifi mümkün değil. Yalnız şunu eklemek isterim bu duyguyu yaşadığım her an yalnız olmadığımı da hissediyorum. Bu 50 bin kişilik Türk Hava Yolları ailesinin ortak duygusu.

Sultanlar Ligi’nde ciddi rakipler var. Takıma yatırım yapılacak mı, yoksa genç oyuncularla başarı mı hedeflenecek?
Sultanlar Ligi dünyanın en yüksek bütçeli takımlarının yarıştığı liglerden biri. Burada dünya çapında başarılara imza atmış kulüpler ile yarışacağız. Ancak bizim planlamamız bir senelik değil, biz bu ligde daima yer almak istiyoruz. Öncelikli hedefimiz milli takımımıza oyuncu yetiştirmek ve voleybolun okulu sayılabilecek bir kulüp olmak. Bunun için öncelikle altyapımızı geliştirmeyi hedefliyoruz. Elbette takımımızı da geliştireceğiz ama oyuncu sayısını ya da bütçeyi artırmak her şey değil. Biz bu finallerde 8 takım arasında da bütçe karşılaştırmasında 6. sıradaydık. Biz bütçeden daha değerli şeylere sahibiz. Biz bir aileyiz, topa çıkarken de maçı alırken de 50 bin kişiyiz. Bizim yüreğimizde cesaret, inanç ve azim var.

‘MANŞETLERE YAKIŞIRIZ’

Birçok kulüp Avrupa’da mücadele ederken bir anda THY’nin manşetlere çıkması nasıl bir duygu?
Türk Hava Yolları, son yıllardaki yeniden yükselişi ile manşetlere geri dönmüştü. Seyahat ve ekonomi sayfalarının yanında şimdi spor sayfalarındaki manşetleri süslemeye başladık. THY Voleybol Takımı yeni bir takım olabilir ama, adı dünyanın 121 ülkesinde bilinen bir marka. Biz o manşetlere yakışacağız.

Spor ile ilginiz ne kadar?
Spora sevgimi her fırsatta dile getiririm. Futbolda, Sarıyer altyapısında yetişen lisanslı futbolcuyum. Futbolu severim, voleybolda geçmişte de önemli başarılarımız oldu. Güneş Sigorta’daki yöneticiliğim döneminde önemli başarılara ulaştık, kupalar kaldırdık. THY Spor Kulübü’nün tek branşı voleybol değil. Başarıya voleyboldan, bildiğimiz bir yerden başladık diyelim.,

‘KARADA MI HAVAD MI’

Bu sene THY’nin hedefi nedir?
Karada mı, havada mı (Gülerek)… Bu yıl spor kulübümüz için iki temel hedefimiz var; biri Sultanlar Ligi’nde kalıcı başarı sağlama diğeri ise altyapı operasyonlarımızı güçlendirmek. Biz ülkemizin gençlerine güveniyoruz, milli takımlara oyuncu yetiştirmeyi de kendimize misyon görüyoruz.

‘OYUNCULAR ŞİMDİ AVRUPA’YI DÜŞÜNÜYOR’

THY Spor Kulübü Genel Sekreteri Ramazan Yıldırım, yeni adımlar atacaklarının altını çizerken, “Oyuncular daha önceden Sultanlar Ligi’nin hayalini kuruyorlardı, şimdiyse Avrupa kupası lafı geçtiğinde gözlerinin içi parlıyor” ifadelerini kullandı.

THY Kadın Voleybol Takımı’nın yakaladığı başarıda büyük payı olan Genel Sekreter Ramazan Yıldırım, “Tarifi mümkün olmayan duygular içindeyiz” dedi.

Yola çıkarken bir hayali gerçekleştirmek için söz verdiklerini belirten Yıldırım, “Eğer atıl durumda kalan bu branş Türk Hava Yolları markasının çatısı altındaysa takımı başarıya ulaştırma sözü vermek için de çok değerli güvenceleriniz oluyor. Sonuç olarak iki yıl sonunda Türkiye’nin en üst düzey ligindeyiz” diye konuştu.

Yeni adımlar atmanın zamanının geldiğini vurgulayan genel sekreter şöyle devam etti: “Oyuncularımız başarının tadını aldılar. Daha önceden Sultanlar Ligi’nin hayalini kuruyorlardı, şimdiyse Avrupa kupası lafı geçtiğinde gözlerinin içi parlıyor. Adım adım ilerleyeceğiz ve gelecekte hem milli takımlara oyuncu yetiştirecek hem de Türk Hava Yolları’nın uçaklarıyla Türk Hava Yolları’nı temsil etmek için Avrupa kupalarına uçacağız.”

Takımın çok büyük bir başarı yakaladığını da sözlerine ekleyen Yıldırım, “Ne mutlu ki biz bu büyük markanın büyüklüğüne katkıda bulunduk. Ne mutlu ki göğsümüzde bir yanda ay-yıldız bir yanda ay-yıldızın taşıyıcısı var. Bizi manşetlere ‘namağlup şampiyon’ olarak taşıyan takımımıza ve teknik ekibimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Eczacıbaşı VitrA’dan kolay galibiyet

admin

PTT, İstanbul’dan galibiyetle dönüyor

admin

PTT, Janset ile imzaladı

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası