Voleybol Plus

Olimpiyat Elemeleri’ne genel bakış

FIVB Bayanlar Dünya Olimpiyat Elemeleri 14-22 Mayıs arasında Japonya’nın Tokyo şehrinde oynandı. 8 takımın katıldığı ve büyük mücadelelere sahne olan maçlar sonucunda Rio biletini alan ekipler Hollanda, İtalya, Güney Kore ve ev sahibi Japonya oldu.

Turnuva öncesi otoritelerce Avrupa takımları ve ev sahibi Japonya favori görülürken, dördüncü bilet için Tomkom’lu Tayland, De la Cruz’lu Dominik Cumhuriyeti ve Yeon Koung Kim’li Güney Kore adaylar arasındaydı.

Olimpiyata gitme hakkı kazanan ekipler arasında Hollanda’nın son bir sezonda yükselen grafiği göze çarpıyor. Herkesin yakından tanıdığı Giovanni Guidetti ve ekibiyle yeni bir kimliğe bürünen takım önce Avrupa İkincisi apoleti daha sonra da Olimpiyat vizesi aldı. Hollanda Bayan Voleybol Takımı, 1996 Atlanta Oyunları’ndan sonra ilk kez Olimpiyat sahnesinde olacak. Sezon başında VakıfBank’a transferiyle dikkatleri üstüne çeken pasör çaprazı Sloetjes, güçlü rakipleri karşısında bekleneni fazlasıyla verdi. Kritik anlarda özellikle 1 numaradan hücumlarıyla etkili olan Hollandalı, turnuvayı 157 sayıyla en skorer ve %51.79 hücum yüzdesiyle en iyi smaçör olarak tamamlamayı başardı. Bir diğer parantezi ise 1995 doğumlu genç oyuncu Celeste Plak’a açmak gerekiyor. Özellikle set sonlarında oyuna girdiği bölümlerde gösterdiği performans ve korkusuzca attığı smaç servislerle gelecekte neler yapabileceğinin sinyallerini verdi. Hollanda için kilit maç ise ilk 2 seti müthiş rallilere sahne olan İtalya maçıydı şüphesiz. Geri düştüğü dönemlerde bile oyunu bırakmayan ‘Takım’ görüntüsü ve sevinç gösterileri, Rio’ya gitmeyi ne kadar istediklerini kanıtlar cinstendi. Hollanda 2000’lerde fırtına gibi esen Flier, Visser, Staelens kardeşler gibi isimleri barındıran kadrosu gibi bir jenerasyon yakalamış durumda. Onları keyfini çıkaracakları, hak edilmiş bir Rio serüveni bekliyor.

İtalya ise dönemin renkli ekiplerinden oldu. Her turnuvada farklı kadrolar sahaya süren, farklı jenerasyonlardan oyuncuları harmanlamasıyla şaşırtan antrenör Bonita bu sefer de Sylla gibi bir genç star adayı ile Ortolani gibi tecrübeli bir isme turnuvanın genelinde sahada şans verirken, Valentina
Diouf’u kadroya almadı. Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri’nde Türkiye’yi 3-2 yenip son anda kendini Dünya Elemeleri potasına atan İtalyanlar, bu turnuvada ise oldukça iyi bir görüntü çizerek turnuvayı birinci sırada bitirdi ve olimpiyat kapılarını açtı. Defans kurgusunu iyi oturtan ve özellikle yeni gözde orta oyuncuları Chirichella’yla adeta duvar ören İtalya, Asya takımlarının hızlı oyununa kolaylıkla cevap vermeyi başardı, tek yenilgilerini ise Hollanda’dan aldı. Chirichella set başına 1 blok ortalamasının üstüne çıkan tek oyuncu olurken, Rio Olimpiyatları sonrası kariyerine son verecek Del Core’nin %47’lik hücum yüzdesi dikkat çekti. Şimdi İtalya için en büyük merak konularından biri Lo Bianco, Diouf, Bosetti gibi önemli isimlerin Rio’da yer alıp almayacakları.

Ev sahibi Japonya ve Güney Kore ise bildiğimiz anlayışlarını tam olarak sahaya yansıttılar turnuva genelinde. Asya ekolünden gelen inanılması güç defanslar, çok uzun süren ralliler, etkili servisler ve hızlı oyun özellikle Asya takımları arasındaki maçların büyük çekişmeye sahne olmasına neden
oldu. Birbirlerinden çaldıkları puanlar biraz da üçüncü ve dördüncüyü belirledi, öyle ki Tayland sadece 1 puanla çemberin dışında kaldı. Kulüp kariyerine son verdiğini açıklayan Saori milli takım formasıyla takımını sırtlarken; Yeon Koung Kim, Güney Kore için aynı önderliği yapan oyuncuydu.

Her takımın birbirini yendiği, hemen hiçbir maçta favorinin olmadığı bu dört takımın mücadelesi, olimpiyatlar öncesi voleybolseverlerin yüzünü güldürdü. Ev sahibi Japonya’nın maçlarındaki müthiş atmosfer ve destek de görülmeye değerdi. Bu sonuçlarla turnuva statüsü gereği 1 Asya takımı ve dereceye giren diğer üç takım olarak belirlenen Olimpiyat kotası 2 Asya ve 2 Avrupa takımıyla dolmuş oldu.

Sırada 28 Mayıs-5 Haziran tarihlerinde yine Japonya’da oynanacak FIVB Erkekler Dünya Olimpiyat Elemeleri var. Orada da kıyasıya rekabet voleybolseverleri bekliyor. Bu maçları FIVB’nin resmi Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Aslı İleri

İlgili Haberler

Sırbistan’ın final kadrosu belli oldu

admin

Angie Bland ASPTT Mulhouse’da

admin

Kim’in 27 sayısıyla Shanghai zor kazandı

admin

Yorum Gönder

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası