Voleybol Plus

Motta Hürriyet’e konuştu:”Şampiyonluktan önce Eczacıbaşı ve Türk voleyboluna oyuncu yetiştirmeyi istiyoruz.”

MOTTA.. SULEYMAN ARAT... SARAT

Hürriyet Gazetesi muhabiri Süleyman Arat Eczacıbaşı VitrA’nın Brezilyalı Teknik Direktörü Marco Motta ile söyleşi gerçekleştirdi. İşte o röportajın satırbaşları:

GELECEĞE SMAÇ

‘Geleceğe Smaç’ projesi kapsamında İstanbul’da Etiler, Dragos, Koşuyolu, Ayazağa İzmir’de Çiğli, Bornova, Gaziemir’in yanı sıra, Antalya, Bodrum ve Çorlu’da toplam iki bin kişilik alt yapı ordusuna sahip olduklarını belirten Marco Motta, “Alttan gelen oyuncular arasında, gelecekte bir takım kurabilecek kadar yetenekli oyuncular var. İyi çalıştırılıp tecrübe kazandırılırsa dünya çapında bir takım oluşturulabilir” diyor.

TÜRK KIZLARI BASKI ALTINDA

Türk genç kızlarında dikkat çekici oranda özgüven eksikliği gördüğünü belirten Motta, ‘Türk genç kızları çok baskı altında yetişiyorlar. Türk kızlarının kalplerine değmek gerekiyor. Onlarla konuşup başaracaklarına inandırdığınız zaman bütün kalplerini ortaya koyuyorlar. Kendilerine inandıkları zaman imkansızı başaracak bir potansiyelleri var”

HEM OYNAYIP HEM HAYATTAN ZEVK ALACAKLAR

Voleybolcu genç kızların psikolojilerine çok yüklenmeden, hem çalışmalarını hem de hayattan zevk almalarını sağlamaya dikkat ettiklerini ifade eden Motta, ‘Hepsi sağlıklı bireyler. Hormonları çalışıyor. Hayattan zevk almaları gereken yaştalar. Elbette ki erkek arkadaş ve eğlenmeyi de düşünecekler. Bunun dengesini iyi kurmak zorundayız” dedi.

BEN TEKNİK ÖNERİLERİ VERİYORUM

Görevini A takım koçu ve alt yapıların teknik boyutunun sorumlusu olarak tanımlayan Motta, ‘Eczacıbaşı’nın ulaşmak istediği hedefler için en iyi ve doğru teknik öneriyi verebilmek için alt yapı koçlarıyla koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Yazın iki ay alt ve üst kategori oyuncularıyla birlikte çalıştım. Alt yapıların koçlarına teknik planlar verdim. Hepsiyle düzenli toplantılar yaparak önerdiğim planların uygulanıp uygulanmadığını kontrol ediyorum. ‘Hedefimiz 3-4 yıllık bir planla Eczacıbaşı’nın yakın geleceğini kurmak”

TÜRKLER DÜNYANIN ZİRVESİNDE

Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin dünyanın en önemli ligi haline geldiğini vurgulayan Motta, Türk Voleybolunda çok büyük bir sıçrama yaşandığını vurgulayarak “Federasyon altyapılara çok büyük önem vermeye başlayınca, altyapılara önem veren kulüpler de çoğaldı. Artık daha çok para harcanıyor, iyi koçlara, iyi oyunculara yatırım yapılıyor. Gelecek çok parlak” şeklinde konuştu.

BEN TAKIMIMA AŞIĞIM

Bu sezon takımda çok köklü bir değişim yarattıklarını belirten Motta, “Takımın yarısını değiştirdik, yaş ortalamasını 3,5 yaş düşürüp 25 yaş ortalaması civarına çektik. ‘Genç bir takım kurduk, zamana ihtiyacımız var’ gibi cümleler hiç kurmadan, savaşçı, yarışmacı bir ekip yarattık. Kulübün harcadığı para yüzde 30 azaldı ama performansı yükseldi. İlk yarıyı lider bitirdik. Biz bu ligin favorisi değiliz ama sonuna kadar vazgeçmeden savaşarak şampiyonluğun peşinde olacak bir takımı inşa etmeye çalışıyoruz. Ben bu takıma aşığım. Şampiyonluktan önce Eczacıbaşı ve Türk voleyboluna oyuncu yetiştirmeyi istiyoruz. Bununla birlikte şampiyonluk da gelirse elbette çok mutlu oluruz.”


VOLEYBOLCU FABRİKASI

Motta, “Eczacıbaşı bugünkü Türk voleyboluna en fazla oyuncu kazandıran kulüptür.

Burası bir voleybol fabrikası gibidir. Halen Sultanlar Ligi’nde forma giyen 26 oyuncu, 1’nci Lig’de 20 oyuncu, 2’nci Lig’de 3 oyuncu ilk alt yapılarına Eczacıbaşı’nda başlamıştır. Biz bir voleybol fabrikası gibiyiz”

İlgili Haberler

TVF’den Vakıfbank-Galatasaray maçı hakkında kamuoyu duyurusu:

admin

Aziz Yıldırım: “Kardeşim Hakan Dinçay’a”

admin

Şok! Arkas artık Bölgesel Lig’de

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası