Voleybol Plus

Maç Önü | Vakıfbank-Galatasaray

Kazanmak ve kaybetmenin ötesinde,alışkanlığı tekrar edinmenin;yapabilmenin gücünü fark etmenin,geri kalan dönemde avantajı ele geçirmenin önemi ortada. Kaybetmek son değilse de;yolun başında kazanabildikçe artan motivasyonla beslenerek büyümek her takımın yanına kar kalan olacak.

Vakıfbank Galatasaray maçları hep farklı oldu şimdiye kadar.2008 Play-off’ları,2016 Finalleri,2017 Yarı Final eşleşmesi bir çırpıda akla gelenler…İki takımın form durumu ne olursa olsun,geçtiğimiz senelerde oldukça keyifli maçlar izledik.Bu sebeple Galatasaray’ın geçen haftaki Eczacıbaşı mağlubiyetinin de,Vakıfbank’ın rotasyonlu kadrosunun kaybettiği puanın da bugün pek bir önemi olmayacak.

İki takımın geçen dönemki yarı final eşleşmesi şüphesiz sezonun tüm havasını değiştirdi ve dengeleri oynattı. Vakıfbank’ın bu denli kenetlenmiş oyunu iki büyük kupayla taçlanırken;Galatasaray seneler sonra Şampiyonlar Ligi’ne döndü ve kadrosunu derinleştirdi. Son iki sezonda bir altın bir bronzla Devler Ligi’nden ayrılan Eczacıbaşı ise bu sezon Cev Kupası’nda mücadele edecek.

Sezonu iki galibiyetle açtıktan sonra Eczacıbaşı’na mağlup olan Galatasaray’ın bugün ve gelecekte kazanması için Kosheleva’nın servis karşılama sorununun çözülmesi şart. Bu mevzu belki de takımın bu sezonki tüm kaderini etkileyecek. Onu oyundan çekmeyerek buna alışması için sabretmek de bir çözüm elbette ama geçtiğimiz sezon maç başı 25 servis karşılamaktan top öldürmeye odaklanamayan Kosheleva’nın tribüne gönderildiği günleri de,iki oyuncunun onu muazzama yakın şekilden servisten uzaklaştırmasıyla şampiyonluk ve iki MVP ödülüyle taçlandırdığı 2013 ve 2015 Avrupa Şampiyonaları’nı da iyi hatırlıyoruz. Bu durumda Neslihan’ı geçen yılki gibi servis karşılamaya girdiğini,Buse ve Rabadhzieva’nın daha fazla alanı paylaştığını görebiliriz.Sakatlığı geçtikten sonra Seda Tokatlıoğlu’da rotasyonu rahatlatarak oyunun istenen akışında gitmesine katkı sağlayacaktır şüphesiz.

Geçtiğimiz üç maça bakıldığında Nilufer Bld gibi çok da yabana atılmayacak bir ekibi rahat geçen Galatasaray olumlu sinyaller vermişti,kendi skalasında olmayan İlbank karşısında da zorlanmadı. Fakat Eczacıbaşı maçında hem Turuncu Beyazlılar rakibin iyi oynamasına izin vermedi hem de takımın servis karşılama performansı kendi oyunlarını oynamalarına…

Sinead Jack ve Ruseva gibi iki skorer orta oyuncusu olan bir takımın bu yanını efektif olarak kullanması için Gamze’nin eline gönlünce kullanabileceği topların gelmesi çok önemli. Aynı zamanda Galatasaray’ın karakteristik özelliklerinden olan “iyi servis atmak” anahtarı yine Vakıfbank’a karşı kilidi yerinden oynatacak. Eczacıbaşı maçında 4 sette 41 hata yapan Galatasaray’ın tam ve oturmuş kadrosuyla –ve geçen sezonun ardından- karşılaşacağı Vakıfbank’a karşı daha dikkatli olmalı.

Öte yandan Galatasaray’ın asıl performansını 5 Aralık’ta başlayacak Şampiyonlar Ligi döneminden itibaren izleyeceğimizi düşünüyorum. Daha bir aydır bile birlikte çalışmayan ekip oturdukça,kadro derinliğinin hakkını vermeye daha da yaklaşacaktır. Pasörün Neslihan,Cansu,Raba ve Koshe’yle uyumu ve arka alandaki paylaşım ne kadar mükemmele yakın olursa,Galatasaray’ın sezon sonundaki yeri o kadar yukarıda olacak gibi.

Vakıfbank’ın ne kadar aynı kaldığını anlatmak için sosyal medyada geçen yıl çekilen fotoğrafların kullanılması;formaların değişmemesi bile örnek gösterilebilir.

Aynı koçla,aynı kemik kadroyla ve son Avrupa&Dünya Şampiyonu olmanın verdiği özgüvenle oynayan Vakıfbank ilk ciddi sınavını lige renk katması muhtemel Beşiktaş’a karşı verdi ve 3-0 galibiyete uzandı. İlk puanını ise ligin yeni ekiplerinden Beylikdüzü karşısında kaybetti.

Kelsey Robinson’un uzun aylardır maça çıkmıyor olması sezonun ilk periyodunda sorun teşkil edebilir. Zhu’nun manşetini skorer oyunuyla tolere etmesi gibi,o da defansif özelliğiyle şimdiye kadar öne çıktı. Henüz servis karşılamada bekleneni veremese de,ülkede izlediğimiz Amerikalı profesyoneller Larson,Hill gibi oynadıkça açılacaktır. Ki Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası senesi öncesi tüm oyuncuların farklı bir motivasyonla sahaya çıktıkları bariz.

Zhu Ting’i kadrosunda tuttukça Vakıfbank’ın bir nebze önde olacağını düşünüyorum. Çünkü hem pasör çaprazının yükünü hafifletiyor hem de henüz hiçbir ciddi maçta beklenenin altında bir performans sergilediği olmadı. “Hedef maç”larda hep istikrarını koruyan Zhu’yu şu devirde rakiplerinin arasından çekip sıyıran en önemli özelliği ise özgüveni. Hiç yapamamanın girdabına katılmadan,üst üste iki hata yapmadan ilerlemesi mental olarak onu hep ayakta ve oyunda tutuyor.

Vakıfbank’ın Galatasaray maçlarında servis karşılamakta aksadığına tanık olduk. Çok iyi servis atan Galatasaray’a antitez olarak geçen sene yaptıkları gibi Kosheleva’yı bulmaya çalışacaklardır. Sahaya beklenmedik bir altıyla ya da 2-4 numara değişikliğiyle çıkmak Vakıfbank’a karşı avantaj olur Galatasaray için çünkü Guidetti rakibi analiz etmek konusunda oldukça iyi ve onu bir oyuncuyu,bir kurguyu çözmekle meşgul etmek bu noktada rahatlamak adına büyük önem taşıyor.

Ayrıca bir parantez açılması gereken konu da Guidetti’nin puan kaybetmeyi dahi göze alıp çoğunluğunu yedek kadroyla ve birçok gençle oynadığı Beylikdüzü maçı. Tuğba,Zehra,Cansu,Ayça,Melis D. gibi isimlerin olduğu gelecekte Milli Takımlarda çok ihtiyacımız olan jenerasyonu sahaya,kendilerine denk-hatta daha yukarda-olan ekiplere karşı mutlaka rotasyona sokmak ilerde büyük maçlarda alacakları bir ace,bir blok sayısıyla ve geniş dönemde Milli Takıma yansıyacak başarılarla taçlanacaktır. Oyuncuların o “büyük maç” tecrübesini edinmeleri için “simülasyon”un gerçeğe mümkün olduğu kadar yakın olması şart.Bu geniş rotasyonlu kadroları sezon içinde tüm takımlarda bolca izlemek en büyük dileğimiz…

Ligin zirvesinde kalarak Şampiyonlar Ligi vizesi alma yolunda bir ciddi rakibine yenilen Galatasaray için bu maç daha büyük önem taşıyor ama tek yol tabii ki bu değil. Lig motivasyonunda Vakıfbank’ın ise genelde telafisi olmayan maçlarda tıkandığını göz önüne alırsak ibre onlara bakıyor gibi. Yine de her Vakıfbank maçında adeta “kükreyen” Sarı Kırmızılılar,bugün geçen maçın etkisinden kurtulmuş şekilde sahada olursa hiçbir sonuç sürpriz olmaz. Şimdi sahne sırası Sarı Siyah ve Sarı Kırmızılıların…

İlgili Haberler

Halkbank’la Taner Atik’in yolları ayrıldı

admin

Naz Aydemir Akyol, Bilfenli öğrencilerle buluştu

admin

Eczacıbaşı VitrA’dan Ergül’e teşekkür

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası