Voleybol Plus

Guidetti Wov’a konuştu: “Milli Takımda oynamak isteyen kışı da iyi oynayarak geçirmeli!

A Kadın Milli Takımımızın başantrenörü Giovanni Guidetti World of Volley’e Milli Takım kadrosu ve Vakıfbank hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o röportaj:

TVF’nin açıkladığı 29 kişilik kadronuz hakkında neler söylemek istersiniz?

Öncelikle listeyi nasıl yaptığımı söylemeliyim.
1)Türkiye Ligleri’nde geçmiş sezonlardan daha iyi bir performans sergilemeleri gerekiyor.(Buna 1.Lig de dahil) 2)Genç ve yetenekli olmaları gerekiyor!

Genç Türk oyuncuların mentalitesini değiştirmeye çalışacağım. Milli Takımda oynamak isteyen kışı da iyi oynayarak geçirmeli!

Türkiye’deki genç oyuncular düşük seviyeli yerli ekiplerde veya Avrupa takımlarında tecrübe edinmek yerine benchte oturup büyük takımlarda büyük paralar almayı tercih ediyor. Milli Takıma gelip oynuyor ve deneyim kazanıyorlar. Bu yanlış! Milli Takım en iyiler içindir. İyi para kazanmayı sahada oynamaya tercih edenler için değil!

Bu yaz çok yoğun geçecek,tüm oyunculara şans verecek misiniz?

Milletler Ligi’ni Türkiye Ligleri’nde de forma şansı bulan oyuncularla geçirmeyi düşünüyorum. Büyük isim olmayan fakat sezon içinde iyi performans sergilemiş oyunculara şans vereceğim.

Naz,Neriman,Gözde ve Neslihan aslında FIVB’nin 25 kişilik kadrosunda yok. Federasyon,bu yılı çok iyi geçirdikleri için onları da dahil etmemi istedi.

Bu listeye Milli Takım’da oynamaktan heyecan duyan ve Türk voleybolunun geleceğini yaratacak yetenekleri eklemeye çalıştım. Fakat tekrar etmeliyim,eğer mentaliteleri değişmezse ve yedek kulübesinde oturmaya devam ederlerse hiçbir gelişim gösteremezler. Türk voleybolunun geleceği de karmaşıklaşır!

Tuğba,Hande,İlkin gibi isimleri süre almadıkları halde neden kadroya dahil ettiniz?

Evet,haklısınız. Fakat bu isimler ligde oynamazlarsa Milletler Ligi’nde ve dahasında formayı alamazlar. Ama tabii ki tüm genç jenerasyondan sorumluyum ve onlara iyi bakmamız gerek. 7 aylık Kulüp sezonunun en az 5 aylık Milli Takım sezonunu kadar önemli olduğunu anlamalılar.

Türkiye geçtiğimiz sezona göre çok genç bir kadroya sahip. Bu yazdan neler bekliyorsunuz?

Bizim için çok zor olacak. Geçtiğimiz sezon aramızda olan deneyimli oyuncuların yüzde ellisinden fazlasını kaybettik. Bu yaz daha tahammüllü ve öğrenmeye dayalı geçecek…

Vakıfbank Şampiyonlar Ligi’nde önemli bir yol kat etti. Gerçekçi olursanız sizce en büyük rakibiniz kim?

Volero’yı bir kez daha İstanbul’da yenmemiz gerekiyor. (ki yenecebileceğimizden eminim.) Daha sonrasında Imoco’yla, Novara veya Galatasaray’la oynayacağız. Galatasaray’ın fiziksel olarak güçlüyken çok tehlikeli olduklarını biliyoruz. İtalyanlar da çok iyi top oynuyor. Güçlü,hızlı,deneyimliler ve teknikleri çok düzgün. Muhtemelen final yine bir Türk ve İtalyan takımı arasında oynanacak. Zor olacak çünkü Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak hep zordur! Daha önce üç kez kazansak da hiç üst üste kazanamadık;bu sene amacımız bunu değiştirmek!

Son olarak,Vakıfbank’ın yeni bir kupa kazanmak için Türkiye Ligi’ndeki en büyük rakibi kim?

Türkiye Ligi’nde finalin Vakıfbank ve Eczacıbaşı arasında oynanacağını düşünüyorum. Fakat Fenerbahçe ve Galatasaray’da bu düşünceyi değiştirecek kadar zorlu rakipler. Eczacıbaşı bu sezon çok güçlü fakat Vakıfbank her zaman kazanmak için oynar!

Orijinal röportaj için tıklayın.

İlgili Haberler

5 sette Fenerbahçe

admin

Megan Courtney Usa Volleyball’a sakatlığını anlattı:

admin

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın rakibi Almanya

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası