Voleybol Plus

Dünya Ligi Finalleri

Erkek voleybolunun en önemli organizasyonlarından Dünya Ligi müsabakaları, 4 Temmuz’da Curitiba’da başlayacak Final Etabı’yla devam edecek. Mücadelelerin tamamı Fivb’nin Youtube kanalı üzerinden yayınlanacak.

Dünya Şampiyonası Elemeleri ardından 3 hafta boyunca süren mücadele sonucunda Fransa,Sırbistan,Brezilya,Rusya,Kanada ve ABD son altıya kalmayı başaran ekipler olmuştu. Peki bu geride kalan 3 haftada neler göze çarptı?Hangi maçlar izlenmeli?Hangi oyuncular markaja alınmalı?

Kadınlar Grand Prix’de bu yaz turnuvaya gelecek jenerasyonları test etme amacıyla,ana kadrolardan ufak takviyelerle katılan takım sayısı azımsanmayacak düzeyde. Erkeklerde ise yaklaşan Avrupa Şampiyonası’nın da etkisi olacak ki durum pek aynı değildi. Son maça kadar rekabet devam etti, son bilet Polonya,Bulgaristan ve Belçika’yı geride bırakan Abd’nin oldu.

İtalya grubunu sonuncu bitirip beklenmedik bir hayal kırıklığı yaşatırken,Belçika “Galiptir bu yolda mağlup” klişesiyle anlatılabilecek, kayda değer bir sıçrama gösterdi. Finale kalamasalar da gelişime açık bir ekip olduklarını ispatladılar. Sam Deroo ise kelimenin tam anlamıyla parıldadı.

Final etabında, turnuva statüsüne göre iki gruba bölünen takımlardan ilk ikiye girmeyi başaranlar yarı finale yükselecek. K1 grubunda Fransa,Sırbistan ve Abd yer alırken J1 grubunda ise Brezilya,Kanada ve Rusya bulunuyor.

6.ABD

Bu yazı Olimpiyat sonrası kabuk değiştirme operasyonuyla geçiren ABD; Matt Anderson,David Lee,Maxwell Holt gibi isimlerin yanı sıra hala sahalara dönemeyen Aaron Russell gibi önemli bir parçasından da yoksundu.

Abd’nin bu yaz sıyrılan genç ismi ise Benjamin Patch oldu. %52’lik hücum yüzdesi ve 126 sayılık katkısı takımın yükünü hafifletti. Daha önce sadece 11 kez Milli formayı giyen 1994 doğumlu Patch formayı üstünden çıkarmamaya kararlı, gelecek sezonlarda adından çok söz ettirecek gibi.

Üçüncü haftaya kadar 2 galibiyetle gelen Abd,son maçta Polonya’nın büyüleyici meşhur atmosferi karşısında Atlas Arena’da rakibini yenmeyi başararak final biletini kaptı. Polonya ise Dünya Şampiyonu oldukları 2014’ten beri süre gelen son anda,averajla,elindeki fırsatı değerlendiremeyip elenme ritminden çıkamadı,makus talih yine bozulamadı.

Abd geride kalan turda 5 rakibinden 4’üyle oynadı ve sadece Rusya karşısında 2 maçtan birini kazanabildi.Bu sebeple,kadrolarının Sırbistan ve Fransa karşısında favori oldukları söylemez.Yine de tecrübeli Shoji kardeşler ve Sanders’in önderliğinde,John Speraw’ın öğrencilerinin alacağı tek galibiyet onları yarı final yolcusu yapabilir.

5.KANADA

Kanada yıl yıl üstüne koyarak buraya gelen,burdaki yerini hak eden bir ekip oldu. Geçtiğimiz sezon İkinci Grup’un şampiyonu olarak yükseldikleri Birinci Grup’ta da başarılarını devam ettirip Final Etabı’nda oynama şansı elde ettiler.

Şu an takımı Polonya’yı Dünya Şampiyonu yapan Antiga çalıştırsa da büyük pay sahibi Gleen Hoag olmalı. Senelerce Arkas’ta çalıştırdığı Kanadalı oyuncular,birlikte mücadele ederek,zorlu maçlar oynayarak kendini geliştirme fırsatı buldu. Böylelikle biz de Tyler Sanders,Duff,Perrin gibi isimlere ve başarılarına aşina hale geldik.

Kanada grup etabında kritik maçların hemen hepsini kazansa da Fransa,Sırbistan ve Brezilya’ya yenilmekten kurtulamadı. Yine de K1 grubunda olmamak onlar için büyük şans.

Barness ve Maar Kanada’yı ilerleyen yıllarda taşıyacak muhtemel isimler olacak. Onların tecrübe kazanması açısından bu platformlarda bulunmak bile büyük önem taşıyor. Rakipleri buna izin vermeyecek ölçüde tecrübeli görünse de Kanada,kaybedecek hiçbir şeyi olmayan her takım kadar tehlikeli.

4.RUSYA

Alekno yok,Tethyukin yok,Musersky,Spiridonov,Mikhaylov… Rusya’nın kemik kadrosu seneden seneye değişmeye başlamıştı zaten ama bu turnuvada bambaşka bir takımla karşılaştık. Rio’da son dörde kalan Rusya’nın özellikle Avrupa Şampiyonası performansı merak konusu.Şayet onlar da asıl gücü sona saklamayı seçenlerden. Yenilenmenin de etkisiyle birer galibiyetle 3 maçlık iki periyodu kapatan Rusya, son hafta yaptığı üçte üçlük atakla final biletini cebine koydu.

J1 Grubu’ndaki iki takımla da bu sezon karşılaşmayan Rusların nasıl bir performans sergileyeceklerini kestirmek güç. Belki de en ne yapacağı belli olmayan takım. Rus ekolüne sahip olmak önemli faktör çünkü oyun hatlarını az çok öngörmek mümkün. Uzunlar,blok üstü vurmayı severler,kolay kolay mücadeleyi bırakmazlar. Kanada’yla oynayacakları maç gruptaki en çetin mücadele olacak ama onları gruptan çıksalar bile şampiyonluk yolunda zorlu rakipler bekliyor.

3.SIRBİSTAN

Sırbistan’ın,geçtiğimiz sezon favori olmadığı halde,üstelik lideri Atanasijevic eksikken kazandığı Dünya Ligi Şampiyonluğu,onları son şampiyon ünvanıyla buraya bir kez daha getirdi. Grup etabını 3. sırada tamamlayan Sırplarda Atanasijevic yine sakatlığı sebebiyle ana oyuncu profilinden uzaktı. Özellikle nispeten kolay takımların olduğu D1 grubunda aldıkları 3 galibiyetle final kapısını araladılar. Amerika ve Kanada,son altıda karşılaşıp yenmeyi başardıkları ekipler oldu.

Kovacevic,Podrascanin,Ivovic yıllardır alıştığımız ve oyunun parçası olan isimler. Fakat bir isim var ki,Atanasijevic’i ilerleyen dönemlerde tahtından etmeye aday. Drazen Luburic gösterdiği performansı,maç oynama tecrübesiyle geliştirebilirse birkaç yıl içinde Sırbistan’ı Alex’e bağlı bir oyun düzeninden de sıyırabilir. Bu konuda ise gelecek sezonlardaki takım tercihleri önemli rol oynayacak. 16 numaraya dikkat etmeli.

Sırpların hedefi şampiyonluktan başka bir nokta değil. Çünkü her oyuncudan skor katkısı bulmakta zorlanmıyorlar. Özellikle ortalar katkı verdiğinde vites yükseltmek kolaylaşıyor onlar için.Bu süreçte Olimpiyat’taki hayal kırıklığını üstünden atmayı başarıp baskın oyununa geri dönen Fransa en büyük rakipleri olacak,tabii yarı finalde ev sahibi Brezilya’dan kaçabilmek de önemli.Şayet her ne kadar finalleri garantilemenin rehaveti olsa da son maçlarında Brezilya karşısında pek varlık gösteremediler. Yine de kritik anlarda dalgalanmaları azalttıkları takdirde,Grbiç faktörünü ve geçen yılın verdiği motivasyonu da hesaba katarak Sırbistan’ın kupa için önemli adaylardan olduğunu söylemek mümkün.

2.BREZİLYA

Son Olimpiyat Şampiyonu,ekol,ev sahibi,üstelik bu seferlik Bernandinho’yla birlikte… Efsane koçlarının bu turnuva için teknik ekipte yer alacak olması avantaj,yazdığım diğer kelime öbekleri da öyle. Kilit sözcükler doğru anahtara ulaştırabilecek mi? Çok yakında göreceğiz.Daha önce futbol stadyumunda dahi voleybol maçı organize eden Brezilyalılar’ın Curitiba’da oluşturacağı atmosfer en büyük kozlarından.

İstatistiklere bakıldığında yıldızlaşan bir oyuncu olmaması göze çarpan ilk detay. Her oyuncu belli bir ortalamanın üstünde ama kimse sazı eline almıyor. Lucarelli önemli,Wallace belirleyici,pasör Rezende ise fark yaratıcı unsurlardan olacak. Bir pasörün en iyi defansçılar listesinde 7.olarak yer alması oldukça ilginç. Servis karşılamak ve atmak konusunda iyiler. Oyun sistemlerini bozmak için manşetçileri zorlamak şart.

Birbirini tanıyan,zaferlere alışık ve uzun zamandır Dünya Ligi kazanamayan Brezilyalılar’ın yarı final mücadelesi turnuvanın en izlenesi maçı olmaya aday. Sırbistan da,Fransa da-olur da bir sürpriz olursa-Amerika da onlar için sıkı bir rakip. Aynı zamanda Rio altınlı kadroyu bu sezon muhtemelen son kez bu kadar dişli rakipler karşısında izleyeceğiz. Hal böyle olunca durum daha da heyecanlı hale gelecek şüphesiz.

1.FRANSA

Son Avrupa Şampiyonu,Avrupa Şampiyonası sezonuna yine fırtına gibi başladı. İlk iki hafta sonunda gruptan çıkmayı garantileyen Maviler tek yenilgiyle Brezilya’da boy gösterecek. O tek yenilgide de tamamı yedek bir kadroyla oynadıklarını söylemek gerek.

Rouzier’in vedası,Kevin Tillie’nin sakatlığı,Olimpiyat’ta beklenenin çok uzağında kalınması sezon başında herkese acaba “Team Yavbou” kasırgası sekteye mi uğrayacak sorusunu sordurdu. Dünya Şampiyonası Elemeleri,ardından da Dünya Ligi’nde,üstelik Ngapeth’in yokluğunda yaptıkları ise işlerin hiç de öyle olmayacağını ispatlar nitelikte oldu.

Voleybol takipçisi herkesin gözünü ayıramadığı bir yıldız doğdu bu yaz, 1996’lı Stephen Boyer. Öyleki,nerdeyse “Rouzier iyi ki bırakmış.” dedirtecek bir oyun oynadı şimdiye kadar. İlk defa Milli formayı giydiği yazda 165 sayıyla grup etabının en skoreri oldu,hem de %53 gibi çok iyi denilebilecek bir hücum yüzdesiyle. Aynı zamanda en iyi servisçiler sıralamasında da başı çekmeyi başardı Steph. Neredeyse 1 metreye vurduğu smaçları sosyal medyada bulmak mümkün. Genç yıldız yakın gelecekte mental ve fiziksel gücüyle Avrupa voleybolunda taşları yerinden oynatacak gibi.

Fransa bu sezon sergilediği oyunun, oyunculardan çok kurguya bağlı olduğunu gösterdi büyük ölçüde. Lyneel ve Clevenot ikilisi diğerlerinin yokluğunu aratmayıp beklenenden çok daha iyi performans gösterince de başarı geldi. Doğru seçimlerin ve iyi analizle kazanılan oyuncuların anahtarı koç Laurent Tillie’ye de parantez açmakta fayda var. Bu kadar sayılıyor olması ve takdir görmesi boşuna değil. Önünde hala ispatlaması gereken başka şeyler varsa da Fransa’nın bir anda voleybolda korkulan bir ekip haline dönüşmesinde ve oyunun isimlerden bağımsız;parçaları oturan bir makine misali oynanmasında Tillie ve ekibinin katkısı çok büyük.

Finalin adının Brezilya,Fransa,Sırbistan grubundan olması en muhtemel sonlardan,erkek voleybolda güç, psikolojinin önüne geçtiği için sürprizlere daha az gebe. Yine de her takımın “gününde olmak” kontenjanından şansı var. Çünkü hiçbir maçın telafisi yok. 5 gün sürecek bu serüvende turnuva oynamayı en iyi başaran ekip, en yukardaki yerini alacak.

FIVB Youtube kanalından yayınlanacak turnuvada ilk gün Fransa-Abd ve Brezilya-Kanada karşı karşıya gelecek.Final gününe kadar 20.05 ve 22.45 olan maç saatlerinin,son gün(9 Temmuz) TSI ile 01.00 ve 04.05 olarak düzenlendiği açıklandı. Keyifli seyirler…

İlgili Haberler

Tunç Afşar: Tekrar kılıçlar çıksın !

admin

Avrupa Şampiyonası B grubu!

admin

Brezilya

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası