Voleybol Plus

Brezilya

Milletler Ligi Finalleri’ndeki takımları incelemeye devam ediyoruz. Sırada eski versiyon Grand Prix’in son şampiyonu Brezilya var.

Parantez

Brezilya 2004’ten bu yana tam sekiz kez mutlu sona ulaştı,şampiyonlukların sonuncusunu ise geçtiğimiz sezon favoriler arasında gösterilmediği Nanjing serüveninde yaşadı. O takımın bir seviye daha tecrübelenmiş haliyle,daha birbirine alışmış olarak gelecek Brezilya,ev sahibi Çin ve Hollanda ile aynı grupta bulunuyor.

Brezilya,Zhu Ting’in de bulunduğu as Çin kadrosunu 3-2’lik skorla geçti;Sırbistan,Türkiye ve Hollanda’ya ise puan vermedi. Final etabındaki diğer beş takımın da as kadrosuyla karşılaşan Brezilya, aldığı 4 galibiyet,1 mağlubiyetle oldukça iyi bir iş çıkardı. Aynı zamanda bu seviyedeki maçları oynayarak vites yükseltme aşamasında da olabilecek en iyi sınavı verdi.

Takım,ev sahibi olduğu ilk hafta Barueri etabında macerayı sürpriz Almanya mağlubiyetiyle başlatsa da,evine Sırbistan galibiyetiyle veda ederek bu kaybı fazlasıyla tolere etti. Bu etapta Jaque takımda libero olarak yer aldı.

Brezilya’da son iki sezondur Tandara,Sheilla’nın da takımı bırakmasıyla lider isim olarak ortaya çıktı. Takımın sayı yükünü üstlenen;kol gücü muhtemelen şuan ki en yüksek oyunculardan biri olan Tandara,aynı zamanda hırsıyla da takıma mental açıdan yön veriyor. Tandara,en iyi yüzdeyle hücum eden ve en skorer oyuncular sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Ona yardım konusunda ise köşe oyuncuları biraz geride kalmış durumda. Onun 231 sayısına en yakın oyuncu 147 sayıyla orta olarak forma giyen Ana Beatriz. Köşe oyuncusu Amanda ise listede 142 sayıyla 28.durumda.

2015’te U23 Dünya Şampiyonu Brezilya’da hem takım kaptanı hem de pasör çaprazı olarak mücadele eden Rosamaria’nın,A takımın da gelecekteki vazgeçilmezlerinden olması bekleniyordu. Fakat çoğu oyuncunun makus talihini yaşayan 1994 doğumlu Maria,smaçör pozisyonunda Gabi,Costa ve hatta Amanda’nın arkasından fırsat bulabildi.

Analiz

Brezilya’nın Japonya’da kamp yapıp Asya şartlarına çoktan alışması,”günümüzde değildik” faktörünü ortadan kaldırıyor. Her zamanki Brezilya,özellikle rotasyon konusunda sıkıntı çeken Hollanda’yı aşağısında bırakacaktır. Ev sahibi Çin’e karşı;Çin’de ne yapacaklarını ise ön görmek şimdiden pek mümkün değil. O maç hepimizin tahmin ettiği gibi bir noktanın ardından Zhu-Tandara düellosuna dönecek.

Takımın orta oyuncuları Adenizia ve Ana Beatriz, en iyi blokçular sıralamasında iki ve üçüncü sırada bulunuyor. Yani bu takımın bloklarını kullanarak sayı bulmak;-pasör Ratzke bile 185 iken- oldukça önemli. Çünkü ezbere hücumlarda sizi adeta bir duvar bekliyor.

Takım tıpkı ABD gibi köşe oyuncusu cenneti aslında. Sakatlanmasalar şu an Nati,Drussyla da olacaktı. Libero olan Souza Gabi,hala takımda bulunan Guimaraes Gabi,Rosamaria,Amanda ve finallerde boy gösterecek Jaqueline gibi ismini duyurmuş birçok üst seviye smaçörleri var. Ama Brezilya’nın en büyük handikapı maçların çoğunluğunda ikinci set oyuna girip ilk altı başlayan Gabi’nin yokluğunu aratmayan Drussyla’nın eksikliği olacak. Burada kulübede forma giyen tüm bu diğer isimlere çok iş düşüyor. Çünkü hedef şampiyonluksa rotasyon geniş olmalı;puzzle parçaları tamamlanmalı.

*Gabi,sakatlığı dolayısıyla form tutması ve tedbir amaçlı turnuva boyunca performansından bağımsız olarak tek set forma giydi. Bu bilgiyi bizimle detaylı olarak paylaşan okurumuza teşekkürler…

Dip Not

Brezilya Kadın Milli Takımı Final Etabı’na grup üçüncüsü olarak gidiyor. Takım,15 maçlık serüvende ilk hafta Almanya’ya,dördüncü hafta ABD’ye,son hafta ise İtalya’ya mağlup oldu.

Takım,diğer rakiplerinin aksine beş hafta sonunda evlerine dönmeyerek;hazırlıklarını Japonya’da organize ettiği kampla devam ettirdi. Bunun,Asya’ya adapte olmak ve ekstra yol yorgunluğu çekmemek için bir önlem olduğu söyleniyor.

Brezilya,grup etabında talihsiz bir sakatlık yaşayan Drussyla ve takım kaptanı Natalia Zilio gibi iki önemli köşe oyuncusundan mahrum. Nataliasız şimdiye kadar hiç de fena değillerdi. Costa’nın yerine ise takımın tecrübelisi Jaqueline Carvalho Japonya kampında dahil oldu. Sezon başından beri libero olarak hazırlanan ve bu pozisyonda forma giyen Jaque’nin ihtiyaç anında nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu.

Takımın as liberosu olarak görev yapan Suelen,geçtiğimiz yıl tam 32 kilo vererek hareketini kısıtlayan bir faktörden kurtulmuştu. Formunu koruyan Suelen;en iyi defansçılar listesinde 2.sırada bulunuyor.

Takımın iki senedir ikinci liberosu olan Gabi ise aslında 2015 U23 Dünya Şampiyonu Brezilya Milli Takımı’nın önemli bir ismiydi ve ligde de smaçör pozisyonunda forma giyiyordu. Gabi,bu sezon itibariyle hem Milli hem kulüp takımında libero olarak forma giyecek.

Aslı İLERİ

İstatistiklerle Brezilya

En Skorer:

4)Tandara Caixeta 231 sayı

27)Ana Beatriz 147 sayı

28)Amanda Francisco 142 sayı

En İyi Smaçör:

4) Tandara Caixeta (207/473) %43.76 verim

En İyi Servis:

16)Roberta Ratzke 15 ace/ set başı 0.25 ace

En İyi Defans:

2)Suelen Pinto 115 savunma 1.92/set başı

En İyi Servis Karşılama:

11)Suelen Pinto

13)Drusyyla Costa

En İyi Blokör:

2)Adenizia Da Silva 48 blok/ set başına 0.80 blok

3)Ana Beatriz 46 blok/ set başına 0.77 blok

 En İyi Pasör:

3)Roberta Ratzke 14.72/set

Not: Oyuncuların isimlerinin başındaki sayılar genel sıralamada kaçıncı olduklarını göstermektedir.

İlgili Haberler

Burcu Hakyemez Dal: Küçük farklar belirleyecek

admin

Hande Baladın: Ülkemizde bayan sporlarının popülaritesi erkek sporlarına göre daha az

admin

Egonu’dan sayı rekoru

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası