Voleybol Plus

Avrupa Şampiyonası D Grubu:

Avrupa Voleybol Şampiyonası altmış beş bin kişinin izlediği muazzam bir organizasyonla başladı. Bugün B ve D gruplarında perde açılacak. Türkiye’nin bulunduğu D grubunda,Fransa,Belçika ve Hollanda da yer alıyor.

Fransa

Onlar için söylenecek hem sayfalarca şey var hem de fazla söze gerek yok gibi. Turnuvanın anrtenörlerinin,oyuncularının,seyircilerinin gözünde favori konumundalar ama her takım sporu gibi bu da sahada kazanılan bir oyun.

Üstlerinde gereğinden fazla baskı taşıyacak kadar gergin olduklarını hiç görmesek de, Olimpiyat hezimetlerine şahit olalı çok olmadı. Rahat yendikleri;yenebilecekleri ekipleri, Olimpiyat platformu adı altında geride bırakmayı başaramadılar ve yine aynı otoritelerin beklediğinden çok daha erken havlu attılar.

Son Avrupa ve Dünya Ligi şampiyonu Fransa’da en büyük handikap takımın sürükleyici ismi Ngapeth’in sakatlığı. Oynayıp oynamayacağı kadar sahada yer aldığı takdirde ne kadar verimli olacağı da şüpheli. Yine de Dünya Ligi’ni nerdeyse onsuz kazanmaları takıma güven aşıladı.

Bu sezon yıllardır pasör çaprazı olan Rouzier yok,Kevin Tillie sakatlık dönüşü liberoya çekildi,Lyneel ise dört numara pozisyonuna. Takımda bir buçuk metreye vurduğu smaçlarla sosyal medyada adını duyuran genç yetenek Boyer’in yıldızı parlıyor. İlk defa milli formayı giydiği sezonda sanki herkesten eskiymiş gibi bir özgüven ve performansla sahada yer alması kadar,teknik ekibin onu bulup eksik parçanın yerine koyması da önemli. Onun dışında Le Goff’un koltuğu da Chinenyeze tarafından kapılmış durumda. Bu kadar fazla ismin oyunun farklı alanlarında ama oyunun tam da içinde olması çok büyük avantaj. Her gün başka birinin yıldızlaştığı geniş rotasyon her takımın hayalini kurduğu senaryo.

Herkes kazandıkları şeyin hepsinin başarısı olacağının farkında. Bu da ekibin büyük çoğunluğunun altyapıdan beri birlikte yükselmesinden kaynaklanıyor. Bilirsiniz,takım olabilmek çoğu zaman her şeyden önce geliyor.

Grupta onları zorlayabilecek tek ekip Belçika,o maç ilk maç olması sebebiyle iki taraftan birine fazladan stres yükleyecek. 2017 yazının yükselen takımına karşı işleri çok kolay değilse de büyük favori oldukları kesin. Kürsü dışı her sonuç “Team Yavbou” için başarısızlık olur.

Belçika

“Star of the future” kalıbını Belçika için kullanmak yanlış olmaz. Bu sezonun takdir toplayan ekibi onlar oldular. Aynı kadın takımlarının 2013’te yaptığı gibi kurayla,gününde olmakla,rakibe iyi çalışmakla sürpriz bir madalya şansları olabilir. Şayet play off’u geçtikten sonra kazanılan tek maç onları son dörde sürükleyecek.

Dünya Ligi’nde devler arasında averajla Finalleri göremeyen Belçika’da Sam Deero adını sıkça duyuracak gibi. Takımın kaptanı ve sürükleyicisi konumundaki oyuncuya Van den Dries sayı anlamında destek veriyor. Geçen sezon yine averajla Avrupa Şampiyonası vizesi alan Belçika’daki bu değişim takdire şayan.

Takımın başına son Dünya Şampiyonası’nda bronz madalyaya ulaşan Vital Heynen’in gelmesi ise Belçika’yı taktik anlamda birkaç basamak daha yükseğe çıkartmıştı. Hazırlık döneminde İtalya,Hollanda gibi takımlarla kamplar yapan Belçika süreci iyi yönetenlerden oldu.

Fransa’yla başlayacakları Avrupa Şampiyonası serüveninde onlar da kaybedecek bir şeyi olmayan her takım kadar tehlikeli. Maçı kazanamasalar da puan çalmaları sürpriz olmaz.

Bu turdan sonraki olası rakipleri Slovakya ve Almanya’yı henüz birkaç hafta önce,Dünya Şampiyonası Elemeleri’nde rahat geçen Belçika oynadığı oyunla izlemeye değer takımlardan…

Türkiye

Milli takım için kilit maç,onların da sık sık dile getirdiği gibi ilk günkü Hollanda maçı olacak. Kazandıkları takdirde muhtemelen ilk günden garantileyecekleri play off turu,Türkiye’yi rahatlatıp,puan hesaplarından uzak bir takım konumuna getirecek ve Fransa karşısında değilse de Belçika karşısında ellerini güçlendirecek.

Uzun süredir birlikte oynayan,2015 U23 Dünya Şampiyonası’nda final oynama başarısı gösteren takımın iskeletini oluşturduğu Türkiye’de öncelikli hedef play-off’a kalmak,daha sonra ise çeyrek final görmek.

Bu sezonun başında Dünya Şampiyonası Elemeleri’nde Fransa’yla oynayıp kaybeden Türkiye;Hollanda’yı ise Ankara’da yenmeyi başarmıştı. Özellikle geçtiğimiz sezon defalarca oynadıkları,iyi analiz ettikleri Hollanda’ya karşı kazanabilecek güçteler.

Türkiye’nin istatistiksel olarak öne çıkan isimleri Metin Toy,Gökhan Gökgöz ve Burak Güngör. Yaz döneminde sakatlığı sebebiyle resmi turnuvalarda forma giymeyen,solak oyuncu Burutay Subaşı’nın dönmesi de takım için avantaj.İstanbu kampında bolca hazırlık maçı oynayan takım,birbirine alışma evresini de geçmiş gibi duruyor.

Zorlu bir gruba düşmek her ne kadar kötü olsa da,play off’ta Slovakya,Çek Cumhuriyeti gibi denk güçlerde oldukları,yenebilecekleri bir takımla karşılaşacak olmak avantaj. C grubu’nda üçüncü olmak Polonya’yla eşleşmek anlamına geliyorken…

Hollanda

Tecrübeli oyuncularının çoğuyla vedalaşarak geçtiğimiz sezon yeni bir yapılanmaya giden,İkinci Eleme Turu’nda altıda altı yaparak Avrupa Şampiyonası vizesi alan Hollanda da çeyrek final görmek istiyor

Zorlu rakiplerin olduğu bu grupta ilk maçını Türkiye’yle oynayacak Hollanda ertesi gün ise son şampiyon Fransa karşısına çıkacak. Bunun bilinciyle Milli Takımımız karşısında yapabileceklerinin en iyisini yapmak isteyeceklerdir çünkü işler gün be gün zorlaşacak.

Turnuva öncesi senelerdir takımda yer alan önemli oyunculardan Van Dirk kadrodışı kalmış,pasör çaprazı pozisyonu Ter Maat ve Abdelaziz’e emanet edilmişti. Ter Maat yaz sezonunda takımının en skorerleri olurken;Diefenbach blokta,Andringa ise servis karşılamada iyi iş çıkartmıştı.

Dünya Ligi ikinci grupta ilk haftanın ardından yenilgi almadan son dörde kalan Turuncular,Finallerde ise kürsü görememişti. Milli takımımızın aksine burda Avrupa takımlarıyla oynayan Hollanda’nın bir avantajı da muhtemel rakipleriyle yaz boyu sık sık karşılaşmış olmak olacak.

İlgili Haberler

Volley Bergamo averajla kümede kaldı !

admin

Manila’da beşincilik Rexona’nın oldu

admin

Lonneke Sloetjes Scandicci’de

admin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Ediyorum Devamını Oku...

Gizlilik & Çerez Politikası